Δραπέτευσε από την Ρόδο ο Θεσπρωτός, τεράστια νίκη με σκορ 3-2 με ανατροπή και άλμα παραμονής

Την σπουδαιότερη νίκη της χρονιάς πέτυχε ο Θεσπρωτός στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα με σκορ 3-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Το ματς είχε συναρπαστική εξέλιξη και δραματικό-χιτσκοκικό φινάλε με τον Θεσπρωτό να προηγείται στο σκορ, τον Διαγόρα να φθάνει στην ανατροπή και τους κιτρινόμαυρους να μην τα παρατάνε και να δραπετεύουν με το τρίποντο από το σμαραγδένιο νησί με δύο γκολ “καρμπόν” στα τελευταία λεπτά που τους κρατάει ολοζώντανους στο κόλπο της παραμονής.

Ενας παθιασμένος και ψυχωμένος Θεσπρωτός που προέρχονταν από συγκομιδή τεσσάρων βαθμών στις τελευταίες δύο αναμετρήσεις κόντρα σε Απόλλωνα Πόντου και Αναγέννηση Καρδίτσας δείχνει αποφασισμένος να πουλήσει ακριβά το τομάρι του και να παλέψει μέχρι τέλους για την αποφυγή του υποβιβασμού χτίζοντας ένα μικρό αήττητο σερί τριών αγώνων και συγκομιδή επτά βαθμών (2 νίκες και 1 ισοπαλία).

Πέντε αλλαγές από τον Ρότσα

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον λόγω και των συνεχόμενων αλλαγών κάνοντας πέντε αλλαγές στο βασικό σχήμα.

Ο Τσιμόπουλος επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια μετά από απουσία δύο αγώνων. Η άμυνα παρέμεινε απαράλλαχτη με τους Γώγο, Βασιλάκη, Τρομπούκη και Ρίζο. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Μαρτίνεζ, Μπίκας, Κωνσταντίνου, Μίγγος και Δρίτσας και μοναδικός προωθημένος ο …ξεχασμένος Φάκης με ελάχιστα λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα.

Ξαφνικό πρόβλημα για Διαγόρα

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με τον Αντεσίνα προέκυψε για τον Διαγόρα, με το Νιγηριανό εξτρέμ να αποκομίζει πρόβλημα τραυματισμού στην τελευταία προπόνηση της ομάδας. Εκτός αποστολής βρέθηκε και ο τιμωρημένος Τσιαντούλας.

Το ντεμπούτο του στον πάγκο των «κυανέρυθρων» έκανε ο Άγγελος Διγκόζης, ο οποίος διαδέχθηκε τον Κώστα Βελιτζέλο μετά την εντός έδρας ήττα από τη Νίκη Βόλου.

Πήρε κεφάλι στο σκορ αλλά πληγώθηκε από την άμυνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Διαγόρα να ψάχνει τα πατήματα του και τον Θεσπρωτό να πιέζει ψηλά και να απειλεί πρώτος στο ματς.

Στο 6ο λεπτό από λάθος του Μαγκάκη, στο πλασέ του Μαρτίνεζ η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπίντση.

Σταδιακά οι νησιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί προς την εστία του Τσιμόπουλου με μοναδική καλή στιγμή μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαιωάννου που η μπάλα έφυγε άουτ.

Η ομάδα του Ρότσα εξαργύρωσε την καλή της παρουσία στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ.

Στο 28ο λεπτό ύστερα από αλλαγή παιχνιδιού από τον Τρομπούκη, ο Πετράκης δεν κατάφερε να απομακρύνει σε μια φάση που έδειχνε να την ελέγχει και ο Φάκκης έπειτα από κάθετη πάσα νίκησε τον Μπίντση με κοντινό πλασέ για να κάνει το 0-1.

Στο 38ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λούκιτς, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε να διώξει και ο Σταμένκοβιτς με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 με τους ανθρώπους του Θεσπρωτού να διαμαρτύρονται έντονα στον διαιτητή ζητώντας επιθετικό φάουλ.

Δραματικό φινάλε και απόδραση για τον Θεσπρωτό

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το πλατανόφυλλο έφθασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ αξιοποιώντας τα πολλά κενά στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 50ό λεπτό ο Δρίτσας έκανε άνω κάτω την άμυνα του Διαγόρα αλλά αστόχησε από θέση τετ-α-τετ σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Ο Θεσπρωτός πλήρωσε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου και δέχθηκε γκολ με τους κυανέρυθρους να φθάνουνε στην πλήρη ανατροπή.

Στο 57ο λεπτό ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια και γύρισμα του Σταμένκοβιτς στον Μανιά, με τον πολύπειρο σκόρερ να πλασάρει υποδειγματικά για το 2-1.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το γκολ και τους παίκτες του Θεσπρωτού να δείχνουν σταστισμένοι, ο Διαγόρας απείλησε και με τρίτο γκολ. Στο 60ό λεπτό ο Παραστατίδης έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Μανιάς δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν ουσιαστικά το τελευταίο τους χαρτί για την παραμονή και η διαγραφόμενη ήττα ήταν καταδικαστική, ανέβασαν στροφε΄ς και πίεσαν για την ισοφάριση με τον Ρότσα να ρίχνει στην μάχη όλα του τα όπλα και να κάνει την ομα΄δα φουλ επιθετική.

Η πίεση ήταν ασφυκτική με τον Θεσπρωτό να κλείνει στα καρέ του τον Διαγόρα και να φθάνει στην πολυπόθητη ισοφάριση στο 83ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του Μίγγου ύστερα από κόρνερ του Σπύρου Ρούση.

Η πλήρης ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 87ο λεπτό με σκόρερ τον προωθημένο Βασιλάκη ο οποίος με κεφαλιά από σέντρα του Ρούση έκανε το 2-3 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών σε ένα απίστευτο φινάλε.

Ο Ρούσης στο 95ο λεπτό αστόχησε σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ χάνοντας μοναδική ευκαιρία να δώσει διαστάσεις στην επικράτηση της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Θοδωρής Πουλόπουλος από τον Πειραιά, με βοηθούς τους Τιμολέων Γεωργακόπουλο και Μιχάλη Σγουράκη από τον ίδιο σύνδεσμο

Διαγόρας (Άγγελος Διγκόζης): Μπίντσης, Πετράκης (36ο Παραστατίδης), Γιανναράκης, Μανιώτης, Τάτσης, Καραμάνης, Παπαϊωάννου (84ο Αρίας), Λούκιτς (55ο Μιχόπουλος), Μαγκάκης (84ο Καβαλιέρης), Σταμένκοβιτς, Μανιάς.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Τσιμόπουλος, Τρομπούκης (75ο Κουέβας), Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Μαρτίνεζ (75ο Σάνι), Μίγγος, Μπίκας (63ο Οικονομίκος), Φάκκης (63ο Ρούσης), Κωνσταντίνου (63ο Πανταζέλος), Δρίτσας.