Δύο Θεσπρωτοί δρομείς βάδισαν στα χνάρια της ελληνικής μυθολογίας στον επικό αγώνα «Olympus Marathon»

Στα ίχνη της αρχαίας ιστορίας και της ελληνικής μυθολογίας βάδισαν δύο δρομείς από την Θεσπρωτίας οι οποίοι συμμετείχαν στον Olympus Marathon, έναν από τους δημοφιλέστερους και πλέον ιστορικούς αγώνες βουνού παγκοσμίως, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στον Όλυμπο.

O Ηγουμενιτσιώτης Κώστας Βενέτης (Drepanos Running Team) διένυσε την απόσταση σε χρόνο 7:32:22 (71oς στην γενική κατάταξη) ενώ ο Παραμυθιώτης Μιχάλης Αναστασόπουλος τερμάτισε σε χρόνο 7:46:28 (84ος στην γενική κατάταξη).

Οι συνθήκες ήταν εξαιρετικά αντίξοες λόγω της υπερβολικής ζέστης που επικρατούσε και για το λόγο αυτό η διοργάνωση φρόντισε να ενισχύσει με πολύ περισσότερο νερό τους σταθμούς.
Οι χρόνοι όπως είναι φυσιολογικό, δεν μπορεί παρά να ήταν πιο αργοί από τις άλλες χρονιές.
Με χρόνο 5 ώρες 9 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος ήταν ο μεγάλος νικητής. Προσπέρασε τον Θανάση Παγουνάδη που προπορευόταν στη μεγαλύτερη διάρκεια.
Δεύτερος ακολούθησε με επίδοση 5.13.15 ο Δημήτρης Ελευθερίου. Τρίτος ο Θανάσης Παγουνάδης με χρόνο 5.15.52.