Δεν έχασε ούτε και από την φιλόδοξη Ξάνθη ο ψυχωμένος Θεπσρωτός-Λευκή ισοπαλία και χρυσός βαθμός για το πλατανόφυλλο υπό το φως των προβολέων

Σε ανοδική πορεία ο Θεσπρωτός αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με την Ξάνθη και παραμένει σε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη χτίζοντας ένα μικρό αήττητο σερί τριών αγώνων σε ένα ιστορικό παιχνίδι που διεξήχθει για πρώτη φορά υπό το φως των προβολέων στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας.

Μετά τον Ολυμπιακό Β’, τον ΠΑΟΚ Β, την Λάρισα και την Αναγέννηση Καρδίτσας και ο ΑΟΞ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην ομάδα του Ρότσα και δεν μπόρεσε να φύγει με το τρίποντο από την Ηγουμενίτσα.

Ο ΑΟΞ χρειαζόταν να χτίσει σερί μετά την επιστροφή σε αυτές επί του Πιερικού την περασμένη εβδομάδα, που ήταν και η πρώτη του στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η διάταξη του Ρότσα

Ο Χούαν Ρότσα εφάρμοσε το δόγμα «ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει» και εμπιστεύτηκε τους 11 που τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο στο παιχνίδι με τον Πιερικό.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία. Την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βαλιέντε, Γκρανσιέρ, Βασιλάκης και ΝτΆλέσιο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ραμίρεζ, Ζιώγας, Ρομέρο, Στεργίου και Γεωργούσης, ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Μπονίγια.

Καλύτερη η Ξάνθη, “άσφαιρη” επιθετικά

Με το καλησπέρα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν όταν ο Αλι Μπαμπά μόλις στο 1ο λεπτό ξεχύθηκε από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίναλη, ενώ στο 5ο λεπτό και πάλι από τα δεξιά ο Θυμιάνης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κίναλη χωρίς αποτέλεσμα.

Οι Θρακιώτες συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και στο 12ο λεπτό το σουτ του Γάβριτς κόντραρε σε αμυντικό και άλλαξε πορεία φεύγοντας άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Θεσπρωτό καταγράφηκε στο 16ο λεπτό αλλά το αδύναμο σουτ του Ραμίρεζ έξω από την περιοχή δεν προβλημάτισε τον Ιτσο.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με αρκετό καθαρό χρόνο και ελάχιστες διακοπές μέχρι το ημίωρο.

Στο 26ο λεπτό οι Ξανθιώτες ζήτησαν πέναλτι όταν ο Γάβριτς φάνηκε να ανατρέπεται μέσα στην μικρή περιοχή με τον ρέφερι να κιτρινίζει τον παίκτη της Ξάνθηες για θέατρο ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν αρκετά κόρνερ τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα με την άμυνα του Θεσπρωτού να αποφεύγει τα μεγάλα λάθη και τον Κίναλη να είναι πολύ σταθερός στις επεμβάσεις του και να εμπνέει εμπιστοσύνη στα μετόπισθεν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίχθηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο με αρκετές διακοπές λόγω 2-3 τραυματισμών με τον αρκετά δραστήριο και επικίνδυνο Θυμιάνη του ΑΟΞ να αποχωρεί υποβασταζόμενος.

Στο 39ο λεπτό ο Κίναλης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα στο σουτ του Γκινσάρι από καλή θέση, ενώ ο πορτιέρο του Θεσπρωτού είχε παρόμοια αντίδραση και σε μακρινό σουτ του Αλι Μπαμπά στο 41ο λεπτό.

Ο ΑΟΞ ήταν η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε σε 3-4 περιπτώσεις αλλά οι παίκτες του Βούλιτς ήταν επιπόλαιοι στην τελική προσπάθεια.

Ο Θεσπρωτός ήταν συμπαγής στα μετόπισθεν, δεν απέφυγε λάθη και εύκολα «πουλήματα» στο χώρο της μεσαίας γραμμής τα οποία δεν πλήρωσε αλλά ήταν ακίνδυνος επιθετικά.

Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη

Μετά την ανάπαυλα, ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι του Κωνσταντίνου και Λύγκα προσπαθώντας να ΄φρεσκάρει το χώρο της μεσαίας γραμμής και να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Κίναλη αλλά και αξιοποιήσει την ταχύτητα του Κωνσταντίνου.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τον ΑΟΞ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να βρει ρήγματα και να διασπάσει την άμυνα του Θεσπρωτού,

Τα τρία γρήγορα κόρνερ του ΑΟΞ στο πρώτο πεντάλεπτο πέρασαν ανεκμετάλλευτα με την οπισθοφυλακή του Θεσπρωτού να απορροφάει τους κραδασμούς της πίεσης.

Στο 57ο λεπτό οι Θρακιώτες άγγιξαν το γκολ. Ο Γκάβριτς εκτέλεσε φάουλ με σέντρα σουτ από αριστερά, με τον Βιθέντε να μην προλαβαίνει να μπει οριακά στη φάση.

Ο Θεσπρωτός ελαχιστοποίησε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Στο 73ο λεπτό ο Αλι Μπαμπά ποου δημιούργησε αρκετά προβλήματα με την ταχύτητα και την εκρηκτικότητα σούταρε από μακριά με την μπάλα να φεύγει αρκετά μέτρα άουτ δίπλα από το δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό σε μία ανύποπτη φάση και από λάθος γύρισμα του Μιχαήλ στον Ιτσο ο πορτιέρο του ΑΟΞ με υπερένταση απομάκρυνε πέφτοντας πάνω στον Σαραντίδη που καιροφυλακτούσε με τον ρέφερι να δίνει συνέχεια στο παιχνίδι προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Στο τελευταία δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την Ξάνθη να εντείνει την πίεση ψάχνοντας επίμονα το γκολ και τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής), Βοηθοί: Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Τσιλικας (Αιτ/νιας)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Βασιλάκης (90ό Γώγο, Στεργίου (46ο Κωνσταντίνου), Γκανσιέρ, Ντ’ Αλέσσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης (70ό Δημήτρουλας), Ρομέρο (46ο Λύγκας), Μπονίγια (70ό Σαραντίδης), Ραμίρεζ, Βαλιέντε

Ξάνθη (Βούλιτς): Ιτσο, Μιχαήλ, Γάβριτς, Θυμιάνης (38ο λ.τρ. Γκινσάρι), Μπάτζιος, Ουνγιαλίδης, Τσέλιος (83ο Μονρόουζ), Γκόμεζ, Αλι Μπαμπά, Πολίμος, Δόρης