‘Εδειξε καρδιά και χαρακτήρα ο Θεσπρωτός, 2-1 τον Βατανιακό με ανατροπή

Επιστροφή στις νίκες και στα θετικά αποτελέσματα για τον Θεσπρωτό που κέρδισε δια πυρρός και σιδήρου με 2-1 τον Βατανιακό και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας εμφάνισε τις ίδιες αδυναμίες και παιδικές ασθένειες, δέχθηκε γκολ σε μια ανύποπτη φάση και στη συνέχεια…έτρεχε και δεν έφθανε. Τελικά κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σχετικά νωρίς στην επανάληψη και ολοκλήρωσε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά σε ένα δραματικό φινάλε πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη-οξυγόνο.

Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ

Ο Θεσπρωτός μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι πιέζοντας από τα πρώτα λεπτά.

Στο 3ο λεπτό η κεφαλιά του Βιλάλμπα από καλή θέση μέσα από την μικρή περιοχή ύστερα από σέντρα του Ράπτη έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 12ο λεπτό ο πολυ ορεξάτος και δραστήριος Ράπτης μπήκε από τα αριστερά αλλά η πάσα που επιχείρησε κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Στο 17ο λεπτό το σουτ του Μπομπούκη μέσα από την περιοχή κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ.

Το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος των κιτρινόμαυρων με συντριπτική κατοχή μπάλας αλλά χωρίς πολλές προυποθέσεις για άμεση απειλή προς την αντίπαλη εστία.

Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να….ξεμυτίζουν από την περιοχή κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο

Στο 29ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά αλλά το δυνατό σουτ του Ανανιάδη ύστερα από υπέροχη ατομική προσπάθεια πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σιδεράκη.

Στο 36ο λεπτό ο Βατανιακός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ορφανού μέσα στην μικρή περιοχή. Ο Λιόλιος ανέλαβε την εκτέλση και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Σιδεράκη κάνοντας το 0-1 σε ένα διάστημα που η ομάδα του είχε ισορροπήσει το παιχνίδι.

Μεγάλη ανατροπή

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Βαγγέλης Κάλλος που είχε την τεχνικλή καθοδήγηση της ομάδας στο σημερινό παιχνίδι λόγω μιας ίωσης που ταλαιπωρεί τον Ρότσα, έκανε τριπλή αλλαγή προσπαθώντας να βελτιώσει τα κακώς κείμενα.

Συγκεκριμένα, πέρασαν στον παιχνίδι οι Τσιαφίτσας, Ραπτόπουλος και Μαντίκας.

Ο Θεσπρωτός πίεσε από το ξεκίνημα και παρότι έπαιζε αρκετά ανορθόδοξα, στο 60ό λεπτό έφθασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Βιλάλμπα ύστερα από κόρνερ του Ράπτη από τα αριστερά.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά στη συνέχεια με τον Θεσπρωτό να πιέζει ασφυκτικά για το δεύτερο γκολ και τον Βατανιακό να κυνηγάει και αυτός τις ευκαιρίες του στις αντεπιθέσεις.

Στο 70ό λεπτό το σουτ του Ανανιάδη πλάγια μέσα από την περιοχή απομάκρυνε με δυσκολία ο Σιδεράκης.

Στο 77ο λεπτό ο Βιλάλμπα έβαλε το πόδι του και άλλαξε την πορεία της μπάλας στο σουτ του Τσαφίτσα με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι.

Το παιχνίδι είχε χιτσσοκικό, δραματικό φινάλε με τον Θεσπρωτό να φθάνει στην αντροπή στο 88ο λεπτό με κεφαλιά του προωθημένου Ορφανού εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.