Δεν είχε αντίδοτο στον απίθανο Ρόβα, βαριά εντός έδρας ήττα του Θεσπρωτού με 3-0 από τον Αλμωπό Αριδαίας

Ο φοβερός και τρομερός Χρήστος Ρόβας έκανε άνω κάτω την άμυνα του Θεσπρωτού οδηγώντας τον κακό του δαίμονα Αλμωπό Αριδαίας εκ του ασφαλούς σε μία μεγάλη νίκη παραμονή στην Ηγουμενίτσα με σκορ 3-0.

Στον αντίποδα η ήττα για τον Θεσπρωτό μετά την ισοπαλία στην Καβάλα αποτελεί πισωγύρισμα και μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία να κλειδώσει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή.

Η ομάδα του Ρότσα εξακολουθεί πάντως να κρατάει την τύχη στα χέρια της με απαραίτητη προϋπόθεση να αφήσει πολύ γρήγορα πίσω την σημερινή μέτρια εικόνα.

Το πλατανόφυλλο με εξαίρεση ορισμένες εκλάμψεις δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι και ηττήθηκε δίκαια από τον ανώτερο Αλμωπό.

Η διάταξη του Ρότσα

Με την πετυχημένη συνταγή του αγώνα στην Καβάλα παρέταξε την ομάδα του ο Ρότσα ο οποίος εμπιστεύτηκε τους ίδιους ένδεκα που αγωνίστηκαν την περασμένη Κυριακή.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, έχοντας στα δύο άκρα της άμυνας του Ντ’Αλέσιο και Βαλιέντε και τους Γκανσιέρ, Βασιλάκη τα δύο στόπερ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Στεργίου, Ζιώγας, Γεωργούσης, Κωνσταντίνου και Ραμίρεζ, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Σαραντίδης.

Ασταμάτητος Ρόβας

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και στο 6ο λεπτό πήραν το προβάδισμα στο σκορ.

Σε σέντρα του Τριανταφυλλάκη από τα δεξιά  ο συνήθης ύποπτος Ρόβας με σουτ πάνω στη κίνηση μέσα από την μικρή περιοχή νίκησε τον Κίναλη βάζοντας την ομάδα του στην θέση του οδηγού. Ο στράικερ του Αλμωπού εξελίσσεται σε κακό δαίμονα του Θεσπρωτού σκοράροντας στα τρία τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν μουδιασμένοι και σαστισμένοι από το γρήγορο γκολ και προσπάθησαν να αντιδράσουν με σπασμωδικές κινήσεις.

Στο 11ο λεπτό από λάθος γύρισμα του Ζιώγα στον Κίναλη ο πανταχού παρών Ρόβας λίγο έλειψε να επωφεληθεί αλλά ανακόπηκε την τελευταία στιγμή.

Η καλοδουλεμένη ομάδα του Τυριακίδη ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και δεν επέτρεψε στους παίκτες του Ρότσα να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Ντόκιτς.

Με αιχμή του δόρατος τον πολύ επικίνδυνο Ρόβα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και σε δεύτερο γκολ στο 20ό λεπτό με τον Κίναλη να σταματάει αυτή τη φορά τον επιθετικό του Αλμωπού.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον Θεσπρωτό καταγράφηκε στο 21ο λεπτό αλλά η αδύναμη κεφαλιά του Βασιλάκη κατέληξε στην αγκαλιά του Ντόκιτς.

Στο 23ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζευγάρωσαν τα τέρματά τους με την άμυνα του Θεσπρωτού να πελαγοδρομεί. Ο απίθανος Ρόβας με κοντινό πλασέ σε κενή εστία ύστερα από ασταθή απόκρουση του Κίναλη σε σουτ του Γιουκούδη έκανε το 2-0.

Στο 34ο λεπτό ο Γεωργούσης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με τον βοηθό να σηκώνει εγκαίρως το σημαιάκι και να σημειώνει την παράβαση. Στο ξεκίνημα ωστόσο της φάσης φαίνεται να υπάρχει ανατροπή σε κράτημα του Σαραντίδη.

Η συγκεκριμένη φάση άναψε τα αίματα και ζωντάνεψε τους παίκτες του Ρότσα οι οποίοι έδειχναν να συνέρχονται από τον λήθαργο.

Στο 41ο λεπτό σε κόρνερ του Γεωργούση η κεφαλιά του Σαραντίδη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ντόκιτς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα και στο 45ο λεπτό ο Τριανταφυλλάκης βρέθηκε σε θέση βολής με τον Κίναλη να διώχνει με δυσκολία.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ραμίρεζ σούταρε από καλή θέση μέσα από την μικρή περιοχή με την μπάλα να καταλήγει αρκετά μέτρα άουτ με τον Θεσπρωτό να δείχνει σφυγμό.

Στο ίδιο έργο θεατές

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ρότσα έκανε τριπλή αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι του Μπονίγια, Ρομέρο και Γώγο θέλοντας να αλλάξει τα κακώς κείμενα και τις ανορθογραφίες του πρώτου ημιχρόνου.

Η αρχική πίεση απορροφήθηκε χωρίς συνέπειες από τους φιλοξενούμενους με τον Θεσπρωτό να διατηρεί μία εδαφική και ανούσια υπεροχή χωρίς να είναι απειλητικός για την εστία του Ντόκιτς.

Ο Αλμωπός αξιοποίησε το…πυρηνικό όπλο που είχε στην  κατοχή του και έφθασε και σε τρίτο γκολ με τον Ρόβα να χρίζεται και πάλι σκόρερ στο 58ο λεπτό σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του με τους αμυντικούς απλώς να παρακολουθούν.

Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν τυπική διαδικασία καθώς οι γηπεδούχοι πέταξαν λευκή πετσέτα.

Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα το γεγονός πως σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο δεν καταγράφηκε προσπάθεια του Θεσπρωτού στον στόχο με εξαίρεση την κεφαλιά του προωθημένου Γώγου στο 73ο λεπτό με την μπάλα να περνάει πάνω από το δοκάρι και το σου του Σαραντίδη στο 80ό λεπτό που σταμάτησε με τα πόδια ο Ντόκιτς.

Στα θετικά της αναμέτρησης καταγράφεται η επιστροφή στην αγωνιστική δράση του Πατσέκο μετά από πολυήμερη απουσία με τον Αργεντινό να προσθέτει ένα επιπλέον όπλο στην φαρέτρα του Ρότσα εν όψει της τελικής ευθείας του πρωταθλήματος.

Διαιτητής Γκάμαρης (Αθηνών), Βοηθοί. Παγουρτζής (Πειραιά). Νιδριώτης (Αθηνών).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βασιλάκης, Στεργίου (70ό Πατσέκο), Γκανσιέρ (46ο Γώγος), Ντ’Αλέσιο, Ζιώγας (70ό Μαρτίνεζ),   Γεωργούσης (46ο Μπονίγια), Κωνσταντίνου (46ο Ρομέρο), Σαραντίδης, Ραμίρεζ, Βαλιέντε.

ΑΛΜΩΠΟΣ: Ντόκιτς, Σουλιώτης (65ο Ρουσάκης), Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Σέχου, Πέττας, Ζαχαρός (70ό Πατσιαβούρας), Γιουκούδης (75ο Ρίβας), Πρίκας (75ο Μπακουτσής), Τριανταφυλλάκης (65ο Κέρθι), Ρόβας.