Είπε “αντίο” στη σεζόν με ήττα ο Θεσπρωτός, 1-2 από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας-Στην 5η θέση οι “κίτρινοι”

Share Button

ThesprotosfcΜε ήττα αποχαιρέτησε τον κόσμο του ο Θεσπρωτός στο τελευταίο του παιχνίδι για τη φετινή σεζόν. Οι “κίτρινοι” ηττήθηκαν με σκορ 1-2 από τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας αλλά σε συνδυασμό με την ήττα του Ρήγα Φεραίου από την ΑΕ Καραϊσκάκη τερμάτισαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο που διεξήχθει υπό συνεχή βροχή-πολύ έντονη κατά διαστήματα-το παιχνίδι ήταν ανοικτό και χωρίς σκοπιμότητες με αποτέλεσμα να χαθούν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Οι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις φιλοξενούμενοι σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις έφθασαν πολύ κοντά στο γκολ, ενώ ο Θεσπρωτός- που αγωνίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με ντόπιους ποδοσφαιριστές και χωρίς κανέναν από τους “ξένους” οι οποίοι έχουν αποχωρήσει από την ομάδα-απείλησε στο 42ο λεπτό με το σουτ του Πανταζή να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βασιλειάδη.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφθασαν στο γκολ που δικαιούταν απόλυτα με βάση την εικόνα του αγώνα στο 52ο λεπτό όταν ο Μανίκας βρέθηκε μόνος στον Σκάρπο, τον πέρασε και πλάσαρε στο κενό τέρμα. Ο ίδιος παίκτης στο επόμενο λεπτό άγγιξε το 2-0 και λίγα λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Το ρεσιτάλ των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για τον Αχιλλέα με τον Ζαχαράκη στο 60ό λεπτό (απέκρουσε ο πολύ καλός Σκάρπος).

Ο Θεσπρωτός πλησίασε στην ισοφάριση με τον Πανταζή στο 62ο λεπτό αλλά ο Βασιλειάδης κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Οι “κίτρινοι” έφεραν το ματς στα ίσια στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Ντόκου ύστερα από σέντρα του Πανταζή.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ανέκτησαν εκ νέου τα ηνία του αγώνα και στο 82ο λεπτό ο Ζαχαράκης με κοντινό πλασέ ύστερα από παράλληλη πάσα του Μανίκα χάρισε τη νίκη γοήτρου στην ομάδα του,

Θεσπρωτός: Σκάρπος, Ηλίας, Σ.Μητσέλος, Ντόκος, Νάκος, Καρύδης (85ο Γκορτζής), Μπίκας, Μήτσης, Πολυχρονάκης, Πανταζής, Βαγγελής.
Αχιλλέας: Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Καπασακαλίδης, Τασίδης (68ο Τσιμτσούδας), Ηλιάδης, Ζαχαράκης, Πολυχρονιάδης, Κωστόπουλος (58ο Χατζηκωνσταντίνου), Μιχαηλίδης, Μανίκας

Σώθηκε η Φιλιππιάδα

Σε ότι αφορά την μάχη της παραμονής, κερδισμένος “βγήκε”‘ ο Εθνικός Φιλιππιάδας που κέρδισε στην Αγιά τον Δωτιέα με σκορ 2-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του Οικονόμου Τσαριτσάνης στη Νέα Ιωνία, τερμάρισε στην προνομιούχο 9η θέση και θα αγωνίζεται και τη νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής.