Η Κίνηση «Διάλογος με τους Θεσπρωτούς ομογενείς και μετανάστες» και ο Δήμος Ηγουμενίτσας σας διοργάνωσαν εκδήλωση με θέμα: «Ελληνογερμανικές σχέσεις 1941-2015: Όταν το παρελθόν δεν απομακρύνεται από το παρόν» στο «Πάνθεον».
Ομιλητής ήταν ο κ. Αθανάσιος Γκότοβος, καθηγητής Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Την εισαγωγή στο θέμα και την παρουσίαση έκαναν ο Χρήστος Ευαγγέλου και ο Δημήτρης Ζώης ιδρυτικά στελέχη της Κίνησης «Διάλογος με τους Θεσπρωτούς ομογενείς και μετανάστες»
Το παρών έδωσαν ο βουλευτής Θεσπρωτίας Βασίλης Γιόγιακας και ο Αρχιμανδρίτης Μεθόδιος Ντελής,Hγούμενος της Ι.Μ.Γηρομερίου.