Επιστροφή στις νίκες για τον Θεσπρωτό-2-0 τον Δωτιέα Αγιάς με Στεφανίδη και Πέντσα

ThesprotosfcΠαρουσιάζοντας δύο πρόσωπα, ο Θεσπρωτός επικράτησε με 2-0 του Δωτιέα Αγιάς και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά από ένα στείρο και άγονο πρώτο ημίχρονο, με τους “κιτρίνους” να έχουν την πλήρη πρωτοβουλία αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων, στην επανάληψη η ομάδα του Γιώργου Λαδιά παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο και κατάφερε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία με κύριους εκφραστές τους Στεφανίδη και Πέντσα.

Στο 58ο λεπτό, ο Θεσπρωτός κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τσακάλι. Ο Στεφανίδης ανέλαβε την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Παϊτέρη κάνοντας το 1-0 διώχνοντας το άγχος από τους συμπαίκτες του.

Στο 90ο λεπτό ο Πέντσας ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και με πολύ δυνατό σουτ κεραυνοβόλησε τον Παϊτέρη για να γράψει το τελικό 2-0 εξαργυρώνοντας την πολύ καλή του εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με ένα πολύ όμορφο τέρμα.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μώκος, Σαλταπίδας, Μητσέλος Αλ., Μήτσης, Καρυπιάδης, Νάκος, Σουκρήογλου (76ο Λεοντίου), Πέντσας, Τζερεμές (65ο Μπίκας), Στεφανίδης.

Δωτιέας: Παϊτέρης Π.Σ., Παππάς (55ο Κορλός), Γούτος, Τσακάλι, Κόκκας, Σούλι, Ιωαννίδης, Ντάκουλας, Ραμάι, Τσιρογιάννης (38ο λ.τρ. Καφούσιας), Καρβούνης