Επιτέλους νίκη για τον Θεσπρωτό, 2-0 τον ΑΟΤ και αγκαλιά με την παραμονή-Σκόρερς οι Σαραντίδης, Ραμίρεζ

Επιστροφή στις νίκες για τον Θεσπρωτό που επικράτησε με 2-0 του αξιόμαχου αλλά ελλιπέστατου ΑΟΤ και αγκάλιασε την παραμονή στην κατηγορία επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ομάδα του Θεσπρωτού είχε να αντιμετωπίσει μια ομάδα που αγωνίστηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς αλλά βρήκε την λύση στο σκοράρισμα σε ένα καίριο σημείο του αγώνα και στη συνέχεια διαχειρίστηκε το προβάδισμα πετυχαίνοντας και ένα δεύτερο γκολ φθάνοντας σε μια νίκη από ατόφιο χρυσάφι.

Πλέον μόνο με τάσεις αυτοχειρίας ο Θεσπρωτός θα κινδυνεύσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα επέλεξε ένα επιθετικό σχήμα ξεκινώντας για πρώτη φορά ως δίδυμο στην επίθεση του Σαραντίδη και Μπονίγια.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ η τετράδα της άμυνας έμεινε αναλλοίωτη με τους Ντ΄’Αλέσιο, Βαλιέντε, Βασιλάκη και Γκρανσιέρ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Κωνσταντίνου, Ζιώγας, Ραμίρεζ και Πατσέκο, ενώ στην επίθεση βρέθηκαν οι Σαραντίδης και Μπονίγια με τον Αργεντινό να είναι ελαφρά οπισθοχωρημένος.

Επιστροφή Ευθυμίου

Τα αποδεκατισμένα Τρίκαλα ταξίδεψαν αυθημερόν για την Ηγουμενίτσα με 17 παίκτες στην αποστολή λόγω τραυματισμών και αποχωρήσεων. Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή στην αρχική ενδεκάδα μετά από πολυήμερη αποχή λόγω τρατυματισμού του πρώην κιτρινόμαυρου Βασίλη Ευθυμίου ο οποίος είχε σκοράρει στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στη θεσσαλική πόλη.

Ο Σαραντίδης έλυσε τον γόρδιο δεσμό

Ο Θεσπρωτός από τα πρώτα λεπτά ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων με προφανή στόχο ένα γρήγορο γκολ για να ανοίξει την σφιχτή άμυνα των Τρικάλων.

Στο 5ο λεπτό το μακρινό σουτ του Κωνσταντίνου κατέληξε στην αγκαλιά του Περλέσι.

Στο 7ο λεπτό ο πορτιέρο του ΑΟΤ εκτινάχθηκε στην δεξιά του γωνία και απομάκρυνε το δυνατό σουτ του Βασιλάκη

Οι κίτρινοι είχαν συντριπτική κατοχή μπάλας αλλά αναλώθηκαν σε μια ανούσια υπεροχή με την άμυνα του ΑΟΤ να έχει υποδειγματική λειτουργία και να κλείνει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Περλέσι.

Ο χρόνος κυλούσε χωρίς οι γηπεδούχοι να μπορούν να βρουν λύσεις απέναντι στην κλειστή άμυνα του ΑΟΤ.

Στο 21ο λεπτό το σουτ του Ραμίρεζ από καλή θέση μέσα στην περιοχή εξουδετέρωσε ο Περλέσι.

Τα συνεχόμενα κόρνερ πέρασαν ανεκμετάλλευτα με τους παίκτες του ΑΟΤ να παρουσιάζονται διαβασμένοι.

Στο 26ο λεπτό ο κίπερ του ΑΟΤ μπλόκαρε το αδύναμο γυριστό σουτ του Μπονίγια.

Ο γόρδιος δεσμός στην άμυνα του ΑΟΤ λύθηκε με δράστη τον Απόστολο Σαραντίδη ο οποίος στο 34ο λεπτό με υπέροχο πλασέ ύστερα από πάσα του Βασιλάκη νίκησε τον Περλέσι φθάνοντας τα οκτώ γκολ στο πρωτάθλημα σπάζοντας παράλληλα την αφλογιστία του.

Το γκολ απελευθέρωσε τους παίκτες του Ρότσα οι οποίοι πίεσαν και για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 44ο λεπτό το σουτ του Πατσέκο έξω από την περιοχή μπλόκαρε εύκολα ο Περλέσι.

Σφράγισε τη νίκη με Ραμίρεζ

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΑΟΤ βγήκαν από το καβούκι τους και κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με τον Θεσπρωτό να παραχωρεί γήπεδο και να προσπαθεί να κτυπήσει στην κόντρα.

Στο 47ο λεπτό ο Σαραντίδης επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Περλέσι αλλά ο ο πορτιέρο του ΑΟΤ απομάκρυνε με τα δάχτυλα.

Στο 48ο λεπτό και στην εξέλιξη της προηγούμενης φάσης ο Σανδραβέλης απείλησε για πρώτη φορά για τα Τρίκαλα αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Στο 55ο λεπτό το συρτό σουτ του Μπονίγια η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Περλέσι.

Το ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε στο 59ο λεπτό με την κεφαλιά του Μπονίγια να φεύγει λίγο άουτ από το δεξί δοκα΄ρι.

Λίγο νωρίτερα ο Σπύρος Βασιλάκης λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς όταν έκλεψε την μπάλα κάτω από το χώρο της μεσαίας γραμμής, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά προτίμησε να σουτάρει αντί να πασάρει με τους αμυντικούς να απομακρύνουν την μπάλα και τον κορυφαίο σε απόδοση παίκτη του Θεσπρωτού να εισπράττει το θερμό χειροκρότημα του κόσμου.

Η ομάδα του Ρότσα συνέχιζε να παίζει με την φωτιά αδυνατώντας να τελειώσει τις φάσεις που δημιουργούσε επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν. Πάντως η άμυνα του Θεσπρωτού δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα με τον Βασιλάκη να είναι πραγματικός ογκόλιθος στα μετόπισθεν.

Στο 74ο λεπτό ο Ραμίρεζ με πλασέ μέσα από την περιοχή ύστερα από πάσα του Ρομέρο νίκησε τον Περλέσι κλειδώνοντας τη νίκη για το πλατανόφυλλο.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να επαναπαύονται μετά το δεύτερο γκολ, ο ΑΟΤ ρίσκαρε κυνηγώντας την μείωση του σκορ χωρίς πάντως να δημιουργήσουν ξεκα΄θαρη ευκαιρία με το τελικό σφύριγμα να βρίσκει τους παίκτες του Θεσπρωτού να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη μαζί με τους φίλους της ομάδας.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας), Βοηθοί: Μηνούδης (Πιερίας), Χριστοδούλου (Ημαθίας). Τέταρτος: Πολυχρόνης (Πιερίας).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλιέντε, Ντ’Αλέσιο, Βασιλάκης, Γκρανσιέρ, Κωνσταντίνου (85o Λύγκας), Ραμίρεζ, Ζιώγας (85ο Μαρτίνεζ), Πατσέκο (65ο Ρομέρο), Σαραντίδης (75ο Βαταμίδης), Μπονίγια (85ο Γεωργούσης).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Περλέσι, Κλεμέντε (56ο Ντιαλόσι), Γκλοβίνας, Ευθυμίου (72o Νιάρος), Ιωαννίδης, Μανίσογλου, Μπαξεβάνος (75ο Φουτσίνι), Μυλόπουλος, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας.