Στο ίδιο έργο θεατές, νέα ήττα για τον Θεσπρωτό με 2-0 από τη Νίκη Βόλου-Έχασε πέναλτι ο Μπίκας για την ισοφάριση

Σε ελεύθερη πτώση ο Θεσπρωτός γνώρισε μία ακόμη ήττα στο Πανθεσσαλικό από τη Νίκη Βόλου με σκορ 2-0 εν μέσω εξελίξεων στο ιδιοκτησιακό καθεστώς και χωρίς τον Ρότσα στην άκρη του πάγκου.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας παραμένει χωρίς νίκη ύστερα από ένδεκα αγώνες, βρίσκεται στην τελευταία θέση και το μέλλον προδιαγράφεται ζοφερό και δυσοίωνο.

Το πλατανόφυλλο παρουσιάστηκε αξιόμαχο ωστόσο έφυγε με άδεια χέρια από τον Βόλο πληρώνοντας την αποψίλωση του ρόστερ και την απουσία εναλλακτικών λύσεων από τον πάγκο.

Παρόλα αυτά οι κιτρινόμαυροι δικαιούνται να τα βάζουν και με την ατυχία τους καθώς στο 80ό λεπτό ο Μπίκας αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι με το σκορ στο σημείο εκείνο να είναι 1-0.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Βαγγέλης Κάλλος που είχε την τεχνική καθοδήγηση της ομάδας σε συνεργασία με τον Κώστα Τζίνη επέλεξε τους 11 του παιχνιδιού της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον ΠΑΟΚ Β.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Τρομπούκης, Γώγος, Βασιλάκης και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μίγγος, Πανταζέλος, Οικονομικός, Χατζάκος και Μπίκας και μοναδικός προωθημένος ο Δρίτσας σε ρόλο “ψευτοεννιαριού”.

Ανούσια υπεροχή της Νίκης

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό μεταφέροντας το παιχνίδι προς την αντίπαλη εστία.

Στο 6ο λεπτό η Νίκη απείλησε για πρώτη φορά με αξιώσεις. Ο Τοπαλίδης γέμισε με “γλυκιά” σέντρα στην περιοχή, ο Τσουκαλάς από καλή θέση αστόχησε με το κεφάλι, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιμόπουλου.

Στο 10ό λεπτό ο Σιαφά βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ με το αριστερό που επιχείρησε, εξουδετέρωσε εύκολα ο πορτιέρε του Θεσπρωτού.

Οι Βολιώτες συνέχισαν να πιέζουν και στο 13ο λεπτό το σουτ του Μιράντα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Ο Θεσπρωτός αγωνίστηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και στόχο να κρατήσει το μηδέν προσπαθώντας να κυνηγήσει ένα γκολ στην κόντρα.

Στο 14ο λεπτό το σουτ του Δρίτσα μέσα από την περιοχή έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Μπάγιτς στην πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα αντίπαλα καρέ.

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 19ο λεπτό. Ο Ροχάνο σέντραρε από τα δεξιά, την γυριστή κεφαλιά έκανε ο Τσουκαλάς, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό “Γ” της εστίας του Τσιμόπουλου.

Στο 25ο λεπτό στο σουτ του Μιράντα, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μιράντα, την κεφαλιά ο Γαβριηλίδης, άουτ η μπάλα.

Η έντονη πίεση της Νίκης στο πρώτο 25λεπτο δεν καρποφόρησε και με την πάροδο του χρόνου ο Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο κλείνοντας τους διαδρόμους προς την εστία του Τσιμόπουλο.

Στο 32ο λεπτό στο γυριστό σουτ του Σιαφά μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από την αριστερή συμβολή των δοκών.

Πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, η Νίκη άγγιξε το γκολ. Ο Τσουκαλάς πέρασε δεξιά στον Κάσσο, με τη μία η συρτή σέντρα, στην κίνηση ο Σιαφά το πλασέ, πάνω από το δοκάρι η μπάλα στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Δεν άντεξε την πίεση

Στην επανάληψη η Νίκη μπήκε με φούρια με προφανή στόχο ένα γρήγορο γκολ.

Στο 48ο λεπτό στο σουτ του Τσουκαλά από το ημικύκλιο, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Τσιμόπουλος.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να είναι επικίνδυνος στην κόντρα βρίσκοντας ανοικτούς διαδρόμους.

Στο 52ο λεπτό ο Μπάγιτς απομάκρυνε με τα πόδια, πριν η μπάλα φτάσει στον Μπίκα που έβγαινε τετ α τετ.

Στο 53ο λεπτό ο Ροχάνο πρόλαβε την έξοδο του Τζιμόπουλου, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Στη συνέχεια ο πορτιέρε των φιλοξενούμενων συγκρούστηκε με τον επιθετικό της Νίκης, όμως ο ρέφερι έδειξε άουτ.

Στο 62ο λεπτό ο Μιράντα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Ανδρέου, το σουτ όμως από καλή θέση κόντραρε σε πόδια και η μπάλα απομακρύνθηκε από τα καρέ του Τσιμόπουλου.

Η υπεροχή της Νίκης καρποφόρησε στο 66ο λεπτό. Ο Κάσσος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μιράντα, ο οποίος κατέβασε όμορφα με το στήθος και με δυνατό σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Έχασε πέναλτι ο Μπίκας

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ και προσπάθησαν να αντιδράσουν.

Στο 80ό λεπτό κέρδισαν πέναλτι και αποβολη΄ του Κάσσου σε λάθος του Μπρούνο Μορέιρα που κράτησε περισσότερο απ’όσο έπρεπε την μπάλα την με τον Κάσσο να αναγκάζεται να διώξει σχεδόν πάνω στη γραμμή με τα χέρια.

Ο αρχηγός Χάρης Μπίκας ανέλαβε τη εκτέλεση με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάγιτς σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, το χαμένο πέναλτι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Νίκης που πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Στο 91ο λεπτό ο Τοπαλίδης μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, ο Γαβριηλίδης σε πρώτη φάση και ο Τζιώρας σε δεύτερη, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Τσιμόπουλο.

Στο 93ο λεπτό ο Μιράντα πέρασε κάθετα στον Γαβριηλίδη, αυτός γύρισε στην μικρή περιοχή, με τον Τζιώρα να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας), Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Μάνος (Λάρισας)

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Ανδρέου, Κάσσος, Τσουκαλάς (84ο Λογαράς), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης (46ο Παναγιωτίδης), Σιαφά (84ο Τζιώρας), Μιράντα, Ροχάνο (69ο Μορέιρα)

Θεσπρωτός (Τζίνης – Κάλλος): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Τρομπούκης (86ο Μαρτίνεζ), Μίγγος, Πανταζέλος (86ο Φακής), Χατζάκος (71ο Παππάς), Οικονομίκος (57o Ρούσσης), Μπίκας, Δρίτσας.