Έσπασε το ρόδι ο Θεσπρωτός, νίκη-οξυγόνο με το εμφατικό 6-0 τον Απόλλωνα Λάρισας με πρωταγωνιστές Δρίτσα και Ρούσση που πέτυχαν από 2 γκολ

Επιτέλους νίκη για τον Θεσπρωτό. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας επικράτησε με το εκκωφαντικό και επιβλητικό 6-0 του Απόλλωνα Λάρισας στην βροχερή Ηγουμενίτσα πανηγηρίζοντας το πρώτο τρίποντο μετά από 11 αποτυχημένες απόπειρες (μετρούσε 3 ισοπαλίες και 8 ήττες) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Οι κιτρινόμαυροι της Ηγουμενίτσας ευτύχησαν να σκοράρουν πολύ νωρίς στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων με τον Ιερόθεο Δρίτσα φθάνοντας σε μια νίκη-οξυγόνο που τους κρατάει ζωντανούς στην μάχη για την παραμονή.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα στερήθηκε των υπηρεσιών του τιμωρημένου Τρομπούκη, ενώ ο Κωνσταντίνου επανήλθε στο αρχικό σχήμα μετά την αποβολή του στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Διαγόρα.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Ρίζος, Γώγος, Βασιλάκης και Κωνσταντίνου. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μίγγος, Πανταζέλος, Οικονομικός, Χατζάκος και Μπίκας και μοναδικός προωθημένος ο Δρίτσας σε ρόλο “ψευτοεννιαριού”.

Γρήγορο γκολ

Οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά ανέκτησαν τα ηνία ασκώντας πίσεση στο μισό γήπεδο.

Στο 3ο λεπτό ο προωθημένος Γώγος έπιασε την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Κωνσταντίνου υποχρεώνοντας τον Οικονομόπουλο σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 7ο λεπτό η υπεροχή καρποφόρησε με τον Ιερόθεο Δρίτσα να ξετυλίγει το δώρο της αντίπαλης άμυνας (λάθος απομάκρυνση) και με πλασέ από κον τά να κάνει το 1-0.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να έχουν την μερίδα του λέοντος στην κατοχή ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε το τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι υποχρεώθηκαν να ανοικτούν και στο 20ό λεπτό στην πρώτη φορά που πάτησαν περιοχή άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Τσιμόπουλος σταμάτησε το πλασέ του Χαλάτση.

Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών με την μπάλα να γλιστράει και να ξεγελάει σε αρκετές περιπτώσεις τους παίκτες με την δύναμη που αποκτούσε στην αναπήδηση.

Οι δυνατές μονομαχίες και το πάθος όπως ήταν φυσικό κυριάρχησαν και το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλες αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Οι μοναδικές απειλές προήλθαν από στημένες μπάλες με τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να αξιοποιήσει την ικανότητα των Γώγου και Βασιλάκη στο ψηλό παιχνίδι.

Ο τελευταίος στο 36ο λεπτό πήδηξε πιο ψηλά από όλους με τους αμυντικούς να απομακρύνουν την μπάλα στην κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού του πλατανόφυλλου.

Πανδαισία από γκολ

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Ρότσα έριξε στην μάχη τον Ρούσση ποντάροντας στην ταχύτητα του νεαρού Παξινού.

Στο 47ο λεπτό σε μια γρήγορη αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Δρίτσας με πλασέ πάνω στην κίνηση ύστερα από σέντρα του Κωνσταντίνου νίκησε τον Οικονομόπουλο για να κάνει το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη με ένα γκολ σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Στο 60ό λεπτό ο Ρούσης ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στον Οικονομόπουλο.

Οι Θεσσαλοί δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και πίεσαν με στόχο ένα γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο παιχνίδι ωστόσο ο Θεσπρωτός λειτούργησε εξαιρετικά ανασταλτικά με τους Γώγο και Βασιλάκη να δεσπόζουν στην άμυνα.

Στο 77ο λεπτό του σουτ του Ρούση δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 78ο λεπτό ο νεαρός πήρε το αίμα του πίσω και με κοντινό πλασέ στην άδεια εστία ύστερα από συνδυασμό Δρίτσα-Λύγκα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 σφραγίζοντας την πολύ καλή του εμφάνιση με ένα γκολ.

Από το σημείο αυτό και έπειτα οι φιλοξενούμενοι παρε΄δωσαν τα όπλα και ο Θεσπρωτός που χρειαζόταν μια μεγάλη νίκη διεύρυνε το προβάδισμα.

Στο 85ο λεπτό ο τερματοφύλακας Τσιμόπουλος με εκτέλεση πε΄ναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στo highlight της αναμέτρησης δείχοντας ποως εκτός από πολύ καλός πορτιέρο έχει έφεση και στο σκοράρισμα

Στο 87ο λεπτό ο πολύ ταλαντούχος Ρούσσης ζευγάρωσε τα προσωπικά του τέρματα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κωνσταντίνου ο οποίος διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις το τελικό 6-0.

Διαιτητής: Αργυρός (Πέλλας), Λιόντος (Ηπείρου), Δέλλιος (Πέλλας)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης (88′ Μαρτίνεζ), Γώγος, Ρίζος, Κωνσταντίνου, Μίγγος (70′ Λύγκας), Πανταζέλος (88′ Ντόντης), Χατζάκος, Οικονομίκος (46′ Ρούσης), Μπίκας (79′ Φακκής), Δρίτσας.

Απόλλων Λάρισας:Οικονομόπουλος, Κοτσιανούλης, Ζαχαράκης, Ποτόζογλου, Μπαλογιάννης, Κλιγγόπουλος, Αυλωνίτης (66ο λ.τρ. Ούμολι), Χαλάτσης, Καλούσης, Διβανές (52ο Μπεκιαρίδης), Νούσιος