Φιλική ισοπαλία 2-2 του Θεσπρωτού με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο-Σκόραραν οι Λύγκας και Μπίκας

Χρόνο συμμετοχής και αγωνιστικό ρυθμό πήραν στο φιλικό με το Θεσπρωτό αρκετοί ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού. 2-2 το τελικό σκορ.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του Emileon, με τον προπονητή του Παναιτωλικού να ξεκινά Στεργιάκη στο τέρμα. Δεξιά ο Μπακάκης, Μαλής και Λιάβας στα στόπερ αριστερά ο Χουχούμης. Μάρτενσον, Τσιγγάρας και Βαρόνε στον άξονα. Κολοβός αριστερά, Ξενιτίδης δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ο Πέδρο.

Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν ήταν ουσιαστικός στο πρώτο μέρος.

Σε αντεπίθεση στο 15′ ο Θεσπρωτός άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα σουτ από τα αριστερά, η άμυνα απομάκρυνε άτσαλα. Η μπάλα στρώθηκε στον Λύγκα ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 0-1.

Ο Παναιτωλικός επιχειρούσε να φτιάξει φάσεις κυρίως από τα δεξιά με τον ορεξάτο Μπακάκη και τον Ξενιτίδη. Σε δύο περιπτώσεις Πέδρο και Βαρόνε δεν αξιοποίησαν τις σέντρες των Ξενιτίδη και Μπακάκη αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέροςο Κολοβός ήρθε στον άξονα και ο Παναιτωλικός έγινε αυτόματα πιο απειλητικός. Στα πρώτα πέντε λεπτά είχε τρεις ευκαιρίες να σκοράρει.

Στο 57′ η πίεση μετουσιώθηκε σε γκολ. Ο Ξενιτίδης από δεξιά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Χουχούμη, ο οποίος έδωσε ασίστ μισό γκολ στον Τσιγγάρα. Ο νεαρός μέσος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναιτωλικός πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Έπειτα από συνδυασμό Κολοβού και Ξενιτίδη η μπάλα έφτασε στον Μάρτενσον. Αυτός από τα αριστερά με σέντρα σουτ βρήκε το Μαλή που σκόραρε για το 2-1.

Ενώ πίεζε για τρίτο γκολ ο Παναιτωλικός, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε αντεπίθεση στο 76′ με “δράστη” τον Χάρη Μπίκα. 2-2 το τελικό σκορ.

Ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος πέρασε ο Σενγκέλια ο οποίος αντικατέστησε τον Τσιγγάρα.

Ρεπορτάζ: Χρήστος Θεοδωρόπουλος