Φιλική ήττα με 3-0 του Θεσπρωτού από τον ΠΑΣ Γιάννενα

Την ευκαιρία να “τσεκάρει” τον βαθμό ετοιμότητας κάποιων παικτών που δεν είχαν ως τώρα μεγάλο χρόνο συμμετοχής είχε ο κ. Στάικος σε φιλικό παιχνίδι που έδωσαν ΠΑΣ Γιάννινα και Θεσπρωτός.

Νικητές και μάλιστα στο ρελαντί ήταν οι Γιαννιώτες με 3-0. Η διαφορά ποιότητας ήταν πολύ μεγάλη, αφενός γιατί ο Θεσπρωτός είναι μια ομάδα με πολλές αλλαγές στο ρόστερ και αφετέρου γιατί ακόμα είναι σε περίοδο προετοιμασίας, με το πρωτάθλημα της Super League 2 να ξεκινάει σε περίπου 1 μήνα.

Το ματς ήταν διάρκειας δύο 35λεπτων. Ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σταματελόπουλου, ο οποίος κέρδισε την εσχάτη των ποινών σε ανατροπή από τον Βασιλάκη.

Στο 16′ πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ρίζου στον Τζίμα που βγήκε σε θέση τετ α τετ, πλάσαρε σωστά τον Παππά και διπλασίασε τα τέρματα του ΠΑΣ Γιάννινα!

Καλές στιγμές στο α’ ημίχρονο είχαν και οι Κύρκος και Φοφανά.

Στο β’ 35λεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε ένα ακόμα γκολ. Σε εκτέλεση κόρνερ του Κύρκου, κεφαλιά του Παντελάκη στο πρώτο δοκάρι, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα και 3-0!

Στο 68′ ο Θεσπρωτός έχασε τη μοναδική μεγάλη του ευκαιρία όταν Χατζάκος έφυγε από αριστερά, πλάσαρε τον Αθανασίου και ο Μπακαδήμας έσωσε πάνω στη γραμμή.

Δεδομένου ότι και ο Θεσπρωτός είχε αγωνιστεί χθες με την Θύελλα Κατσικά, αλλά και οι ομάδες του ΠΑΣ, μεγάλοι και Κ19 είχαν κι εκείνοι χθες ματς, το ματς πήγε σε χαμηλό τέμπο και δύσκολα μπορούν να προκύψουν σοβαρά συμπεράσματα από τους δύο προπονητές και δύσκολα θα μπορούσε να βρει κάποιος διακριθέντες.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Τσάβος, Παντελάκης (62′ Τσίρης), Μπακαδήμας, Ποζνάνσκι, Τζίμας (53′ Ν. Λώλης), Πήλιος, Ρίζος, Φοφανά, Κύρκος και Σταματελόπουλος (53′ Βλέτσας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παππάς Δημ., Γώγος, Βασιλάκης, Βαλιέντε, Μαντζουρανάκης, Μαρτίνεζ, Κωνσταντίνου, Λύγκας, Διγκόζης, Δρίτσας, Μπονίγια.

Στην επανάληψη έπαιξαν και οι: Τσιμόπουλος, Ρούσης, Σεμερτζάκης, Ντόντης, Πανταζέλος, Χατζηγεωργίου, Τρομπούκης, Χατζάκος, Παππάς Ευαγγ.