Φιλική ήττα του Θεσπρωτού με 3-1 από τον Αχέρωντα Καναλακίου

ThesprotosfcΤην ήττα με σκορ 3-1 απο τον Αχέρωντα Καναλακίου γνώρισε ο Θεσπρωτός στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι μπροστά στο κοινό του.

Οι παίκτες του Γιώργου Λαδιά φάνηκαν κουρασμένοι και πιασμένοι από τις σκληρές προπονήσεις απέναντι σε μια ομάδα που όντας σε πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας παρουσιάστηκε πιο έτοιμη.

Οι “κίτρινοι” φανέρωσαν αρκετές αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι με την μπάλα να φθάνει με δυσκολία στην αντίπαλη περιοχή. Πάντως βρισκόμαστε ακόμα στην τρίτη εβδομάδα προετοιμασίας και η ομάδα βρίσκεται σε περίοδο μονταρίσματος, ενώ αναμένεται περαιτέρω ενίσχυση με την απόκτηση ενός τουλάχιστον επιθετικού.

Από τα καινούρια μεταγραφικά αποκτήματα, εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο νεαρός υπό δοκιμήν Σεζέρ Μπαντάκ που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ καλά στοιχεία έδειξαν τόσο ο Θανάσης Σαλταπίδας, όσο και ο Χάρης Μπίκας.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού, ο τραυματισμός του Νίκου Ντόκου ο οποίος σε μια διεκδίκηση της μπάλας, χτύπησε στην επιγονατίδα. Η σοβαρότητα της κατάστασής του θα εκτιμηθεί αύριο.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο με λιγοστές καλές φάσεις και παιχνίδι κέντρου, το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε πολλές συγκινήσεις.

Στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με καταπληκτικό μακρινό σουτ του κορυφαίου σε απόδοση ποδοσφαιριστή τους Ντέτσικα.

Στο 76ο ήρθε η απάντηση για τον Θεσπρωτό με κοντινή κεφαλιά του Μώκου ύστερα από πάσα του Μπίκα.

Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ αξιοποιώντας δύο στιγμίαιες αδράνειες και ολιγωρίες των παικτών του Θεσπρωτού.

Στο 84ο λεπτό ο Σιόρος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2, ενώ στο 87ο λεπτό ο Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Πανταζής Π., Αγκιούν, Μήτσης, Μηνάς, Ντούνης, Μώκος, Λεοντίου, Ντόκος, Μπίκας, Τζερεμές.

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Γκόρτσης (αναπληρωματικός τερματοφύλακας), Σαλταπίδας, Καρύδης, Μητσέλος, Πανταζής Χρ., Ηλίας, Σεζέρ.

*Στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκαν οι δύο βουλευτές του Νομού Μάριος Κάτσης και Βασίλης Γιόγιακας σηματοδοτώντας ουσιαστικά την έναρξη της προεκλογικής τους εκστρατείας.