Φιλική νίκη με ανατροπή για τον Θεσπρωτό, 2-1 τον Αιολικό

Δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο ο Θεσπρωτός επικράτησε με 2-1 του Αιολικού στο παρθενικό φιλικό παιχνίδι των κιτρίνων που διεξήχθει στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας.

‘Ηταν ένα παιχνίδι που όσοι ποδοσφαιριστές του πλατανόφυλλου χρησιμοποιήθηκαν τελούσαν υπό δοκιμή (οι βασικοί έκαναν κανονικά προπόνηση) με τον Ρότσα και τους συνεργάτες του να αποφασίζουν εντός των ημερών πόσοι εξ’αυτών θα υπογράψουν συμβόλαιο.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα της Μυτιλήνης που θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής βρίσκεται σε πολύ πιο προχωρημένο στάδιο καθώς έχει δώσει ήδη έξι φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας.

Οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν αν μη τι άλλο διάθεση και πάθος και δεν δίσταζαν να βάλουν τα πόδια στη φωτιά. Ξεχώρισαν για το αδιάκοπο τρέξιμο και πρέσινγκ, ενώ δεν έλειψαν και 2-3 καλές προσωπικές ενέργειες.

Πολύ καλά στοιχεία έδειξε ο Τρομπούκης που κάλυπτε όλη την δεξιά πλευρά. Στο 39ο λεπτό διέσχισε όλο το γήπεδο, έκανε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Σεμερτζάκη πέρασε πάνω από τα δοκάρια στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη άλλαξε ολοκληρωτικά η ενδεκάδα του Θεσπρωτού με ένδεκα νέους παίκτες να ρίχνονται στην μάχη προσπαθώντας να αποδείξουν πως αξίζουν μια θέση στο ρόστερ της νέας ομάδας. Τέσσερις εξ’αυτών προέρχονται από την Κ19 του συλλόγου.

Με το…καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έπιασαν ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και ο Τσουκαλάς με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπότσαρη για να δώσει το προβάδισμα στους νησιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Χάιδου στο 60ό λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μπότσαρη.

Στο 61ο λεπτό ο Ράπτης πρόλαβε την έξοδο του Πίτατζη με την μπάλα να περνάει οριακά την γραμμή σύμφωνα με την υπόδειξη του δεύτερου βοηθού κάνοντας το 1-1.

Στο 70ό λεπτό ο Βαγγέλης Παππάς με κοντινή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον τερματοφύλακα του Αιολικού κα΄νοντας το 2-1.

Στις καθυστερήσεις ο Μπότσαρης απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο το πέναλτι του Τσουκαλά χαρίζοντας στην ομάδα του μία νίκη γοήτρου.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Μαντζουρανάκης, Ντόντης, Σεμερτζάκης, Τρομπούκης, Πανταζέλος, Δρίτσας, Οικονομικός, Χατζάκος, Τριβιζάς, Φάκης.

Στην επανάληψη έπαιξαν οι: Μπότσαρης, Κατσέλης, Μπαλλός, Αδαμίδης, Παππάς Αναστάσιος, Πατίλας, Χατζηγεωργίου, Ρούσης, Ράπτης, Αλί

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Πίτατζης, Κανελλόπουλος, Παστρικός, Νικολάου, Μωραϊτης, Στεφάνοβιτς, Χάιδος, Μπαλωμένος, Μπέλομργκ, Δεμιρτζάκης, Τσουκαλάς.

1 response on Φιλική νίκη με ανατροπή για τον Θεσπρωτό, 2-1 τον Αιολικό