Φίλιππος Μπούτρης (Ερμής Ηγουμενίτσας): Στόχος μας ήταν να βγούμε μέσα στην τετράδα και τελικά βγήκαμε δεύτεροι μια αγωνιστική πριν το τέλος και πρωταθλητές στη λήξη του πρωταθλήματος

Share Button

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας  επικράτησε στο ΔΑΚ Πρέβεζας με 2-3 σετ στο τάι μπρεικ του Α.Ο. Πρέβεζας και πανηγύρισε τον τίτλο αλλά και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Ανδρών.

Ο Ερμής κατάφερε και πήρε την 3η νίκη επί του Α.Ο.Π μία στην κανονική διάρκεια όπου ισοφάρισε στις νίκες με την Πρέβεζα (1-1) και δυο στα Play Off (3-1) και σήκωσε την κούπα του πρωταθλητή.
Gosports.gr – Α.Ο. Πρέβεζας vs Ερμής Ηγουμενίτσας

Στον σημερινό αγώνα στο ΔΑΚ Πρέβεζας οι δυο ομάδες έδωσαν ότι είχαν και παρέδωσαν ψυχή στο παρκέ σ’ένα ματς θρίλερ για γερά νεύρα. Ο Ερμής βγήκε νικητής στο πρώτο σετ με διαφορά τριων πόντων, ενώ και το δεύτερο σετ πήγε στην ομάδα της Ηγουμενίτσας για το 0-2. Ο Α.Ο. Πρέβεζας δεν παρέδωσε τα όπλα και ισοφάρισε τον αγώνα σε 2-2 με τον αγώνα να οδεύει στο τάι μπρέικ για την ανάδειξη του πρωταθλητή ή αν θα έμενε ακόμη μια μονομαχία ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Ο Α.Ο. Πρέβεζας μπήκε δυνατά στο τελευταίο σετ αλλά με τον Ερμή να καταφέρνει και να μειώνει στο πόντο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να περάσουν μπροστά μέσα από κάποιο λάθος του αντιπάλου και αυτό έκανε ο Ερμής παίρνοντας τη νίκη με δυο πόντους διαφορά.
Gosports.gr – Προπονητής Ερμή Ηγουμενίτσας κ. Μπούτρης

Μετά τον αγώνα δηλώσεις στο Gosports.gr έκανε ο ένας εκ των προπονητών της Ηγουμενίτσας κ. Μπούτρης όπου είπε τα εξής:

Πρωταθλητές 2021-2022, συγχαίρω την ομάδα της Πρέβεζας, που ήταν καταπληκτική σε όσους αγώνες κάναμε. Η νίκη είναι αφιερωμένη σε όλα τα παιδιά που είναι στην ομάδα γιατί δώσανε αγώνα όλη τη χρονιά και σε όλα αυτά τα παιχνίδια που κάναμε με την Πρέβεζα ήταν πολύ καλά. Ήμασταν στην δεύτερη θέση και κυνηγήσαμε και μπήκαμε στην πρώτη θέση παίρνοντας το πλεονέκτημα εδρας. Στον πρώτο αγώνα δεν καταφέραμε να έρθουμε λόγω COVID και το είχαμε χάσει με 3-0, αποδείξαμε όμως ότι είμαστε καλύτερη ομάδα από την Πρέβεζα. Όταν κάνεις τρεις σερί νίκες σε δυόμιση εβδομάδες, πάει να πει οτι είσαι καλύτερη ομάδα. Είχαμε προετοιμαστεί πάρα πολύ καλά μαζί με τον προπονητή κ. Λάμπρου γιατί είμαστε δυο προπονητές.  Είχαμε βίντεο στα χέρια μας, τα είχαμε αναλύσει, τους ξέραμε και τους περιμέναμε πριν παίξουμε ακόμα. Στην αρχή της χρονιάς δεν είχαμε αυτό το στόχο αλλά είδαμε οτι μπορούσαμε και το καταφέραμε. Η επόμενη ημέρα είναι τα μπαράζ ανόδου αλλά ακόμα δεν το έχουμε σκεφτεί γιατί δεν ήταν αυτός ο στόχος μας. Στόχος μας ήταν να βγούμε μέσα στην τετράδα και τελικά βγήκαμε δεύτεροι μια αγωνιστική πριν το τέλος και πρωταθλητές στη λήξη του πρωταθλήματος. Θα δούμε γιατί τα παιδιά είναι τα πιο πολλά μικρά, δίνουν πανελλήνιες και όπως και εσείς έτσι και εμείς είμαστε τουριστικές περιοχές και οι μισοί ξεκινάνε δουλειές τώρα, οπότε θα δούμε.

Τα σετ (2-3): 22-25, 23-2525-22, 25-20, 13-15.

Α.Ο. Πρέβεζας (ΡΟΥΣΟΣ): ΜΠΟΥΤΣΙ, ΠΑΤΣΗΣ, ΡΟΥΣΟΣ, ΣΤΑΓΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, ΤΖΑΡΑΣ, ΒΡΥΩΝΗΣ, ΠΑΠΠΑΣ, ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ, ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ, ΤΣΟΥΤΣΗΣ.

Ερμής Ηγουμενίτσας (ΜΠΟΥΤΡΗΣ-ΛΑΜΠΡΟΥ): ΝΙΚΟΥ, ΨΑΡΑΣ, ΜΠΟΤΣΗΣ, ΣΒΕΝΤΖΟΥΡΗΣ, ΚΙΑΠΕΣ, ΝΙΚΟΥ, ΒΑΜΒΕΣΟΣ, ΜΕΝΗΣ,  ΜΠΑΛΑΜΑΤΣΙΑΣ, ΓΟΥΛΑΣ, ΤΣΟΛΗΣ.