Football League: Ποδαρικό με το δεξί για τον Θεσπρωτό, 1-0 εκτός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου-Έκανε σεφτέ ο νεοφερμένος Αργεντινός Πατσέκο

Μετά από 11μήνες απραξίας και αδράνειας, η μπάλα….ξανατσούλησε στα γήπεδα της Football League.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός αναφέρει μια θυμόσοφη λαϊκή ρήση.

Σαν έτοιμος από καιρό, ο Θεσπρωτός μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα πανηγυρίζοντας την παρθενική νίκη με το ισχνό 1-0 κόντρα στον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο γήπεδο Βατάν της Κατερίνης που χρησιμοποιούν ως έδρα οι Πόντιοι.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρατάχθηκαν με οκτώ παίκτες από το περυσινό ρόστερ στην αρχική ενδεκάδα και τρία νέα μεταγραφικά αποκτήματα με εμφανέστατο στόχο να διατηρηθεί η συνοχή και η ομοιογένεια και να  μην χαλάσει η χημεία.

Η ομάδα του Ρότσα απέφυγε τις παγίδες που παραδοσιακά κρύβουν οι πρεμιέρες και συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή χρονιά (η ομάδα της Ηγουμενίτσας μετρούσε ένα εντυπωσιακό σερί τεσσάρων νικών σε ισάριθμα παιχνίδια πριν την διακοπή του περσινού πρωταθλήματος).

Έκανε σεφτέ με τον Πατσέκο

Ο Θεσπρωτός πήρε από το ξεκίνημα τα ηνία του αγώνα, κυνήγησε ένα γρήγορο γκολ και τα κατάφερε στο 13ο λεπτό. Σε εκτέλεση φάουλ του Σαραντίδη, ο Πατσέκο Ροντρίγκεζ με γυριστή κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σαββίδη με δύο εκ των μεταγραφικών αποκτημάτων να συνεργάζονται για το παρθενικό γκολ του Αργεντινού στο ντεμπούτο του με την φανέλα με το πλατανόφυλλο.

Στο 35ο λεπτό ο Σαραντίδης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σαββίδη, αλλά στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία να εδραιώσει το προβάδισμα του Θεσπρωτού.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και να μην απειλούνται σε κανένα σημείο του αγώνα από τον  παντελώς ακίνδυνο επιθετικά Απόλλωνα.

Διατήρησε με ευκολία το μηδέν στην άμυνα

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε δραματικά η μορφή του αγώνα. Ο Θεσπρωτός είχε την πλήρη πρωτοβουλία και διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα με χαρακτηριστική ευκολία απειλώντας σποραδικά με ένα δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη. Οι δύο ομάδες έδειξαν να επηρεάζονται από την πολύμηνη αποχή και το θέαμα ήταν φτωχό με ελάχιστες καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας δεν έθελξε με την απόδοσή της, αξιοποίησε μία στημένη φάση, πέτυχε το πολυπόθητο γκολ και από εκεί και πέρα αρκέστηκε στην διατήρηση του μηδέν παθητικού πανηγυρίζοντας μια πολύ σπουδαία νίκη που θα αποτελέσει τονωτική ένεση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση την προσεχή Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας κόντρα στην φιλόδοξη και επικίνδυνη Καβάλα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι τυπικά γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με μόλις 13 παίκτες στην αποστολή εκ των οποίων οι δύο τερματοφύλακες. Μάλιστα ένας εξ’αυτών πέρασε ως αλλαγή στην θέση του τραυματία Γιακουστίδη στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Αναστασίου (Θεσσαλίας), Στάικος (Λάρισας)
4ος: Τακίδης (Κιλκίς)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Σαββίδης, Δαλιανόπουλος, Αλμυράς, Μουρατίδης, Τουρσίδης, Φράγκος, Αρμενάκης, Καλογέρης, Γιακουστίδης (Μαλέσιος), Αμαραντίδης, Χατζηαθανασίου.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Σταυρίδης, Κοντοές, Πετράκης, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Σαραντίδης, Πατσέκο, Ραμίρεζ.