Football League: Το πανόραμα της αγωνιστικής-Tα ρεπορτάζ όλων των αγώνων

Τρίκαλα – Τρίγλια 2-0

Νίκη για την πρωτοπόρο ομάδα της Football League. Τα Τρίκαλα, επικράτησαν άνετα της Τρίγλιας 2-0 και συνέχισαν να βρίσκονται στο +5 από την δεύτερη θέση.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7′ για τους γηπεδούχους, όταν ο Τσίπρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το 2-0 όταν στο 40′ ο Σταματής με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Τρικαλινούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Το δεύτερο γκολ όμως άργησε να έρθει, καθώς ήρθε στο 90′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Τσίπρας από τον Μιλκούδη που αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΑΟ Τρίκαλα (Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας, Πελάεθ (73’Γρηγορόπουλος), Λώττας (65 Παπαγεωργίου), Σταματής (86’Άλεξιτς)

Τρίγλια (Μάγγος): Παλαυράκης, Ζώτος, Κουρέλλας, Ζγουρής, Μιλκούδης, Παπαστεριανός, Ευθυμιάδης (54′ Μπρίτο), Σαρδανίδης, Καλαϊτζίδης (71′ Ρογγότης), Ντούνκα (54′ Μαντζίρης), Ναζλίδης

Ιωνικός – Καλαμάτα 1-0

Με γκολ στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ιωνικός πήρε τη νίκη απέναντι στην Καλαμάτα κι εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Βέροιας, επιστρέφοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι Νικαιώτες, άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Στέλιου Κρητικού μετά από εκτέλεση φάουλ του Βλαχομήτρου μόλις στο 1ο λεπτό! Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο με το 1-0 όμως να μην αλλάζει μέχρι και το 45′.

Μια από τα ίδια και στο δεύτερο μέρος, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο, όμως να μην σκοράρουν. Η ομάδα της Νίκαιας, είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα…

Ιωνικός (Χαραλαμπίδης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Κολλαράς, Ιωάννου, Φουρλάνος, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Βουκμίροβιτς (86′ Παπατζίκος), Βλαχομήτρος (64′ Μακρίδης), Κουιρουκίδης (75′ Πογοσιάν), Κρητικός

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Στεφανάκος, Τόλι, Κωνσταντινόπουλος, Τριποτσέρης (81′ Καντούτσης, Χριστοφιλέας, Νάσερ (46′ Πεεφ), Ζαχαρόπουλος, Νατσιόπουλος (46′ Οσμάναγκιτς), Ηλιόπουλος, Ελ Ιντρίσι, Μπουσμπίμπα

Νίκη Βόλου – Ιάλυσος 2-0

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, η Νίκη Βόλου επικράτησε του Ιάλυσου με 2-0 κι έμεινε σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη δυάδα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, αφού απείλησαν στο 10′ με τον Ροχάνο, σκόραραν στο 34′ με ανάποδο ψαλίδι του Μπαταγίνι κι ενώ ο Ιάλυσος λίγα λεπτά πριν είχε χάσει δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο σκόρερ της Νίκης, χτύπησε ξανά στο 42′, όταν μετά από κόρνερ του Κρουθ με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Η ομάδα του Βόλου, έφτασε κοντά και στο 3-0 με την συμπλήρωση 45 λεπτών, όμως το σουτ του Μπαταγίνι αυτή τη φορά σταμάτησε στο δοκάρι.

Το σκορ αυτό το υπερασπίστηκε καλά η Νίκη και στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι φάσεις ήταν λίγες, με τους γηπεδούχους να κρατούν με άνεση αυτό το 2-0 και τον Ιάλυσο να απειλεί στο 89′ με σουτ του Παγώνη από κοντά.

Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Αποστολίδης, Αλιατίδης, Βοσκόπουλος, Σ. Κυριακίδης (71’ Βοσνδιάδης), Κάρδαρης, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεθ, Ιορδανίδης (71’ Τσιμπούκας), Κρουθ, Μπαταγίνι (82’Τσιώλης), Ροχάνο

Ιάλυσος (Χοσάδας): Ανδρούτσος, Γιώργου, Μακρυδημήτρης, Παγώνης, Πριόνας, Ρεκλείτης, Μπάρδης, Μαστραντωνάκης (76’ Ντιατά), Κούντικ (46’ Τάντιτς), Χειρίτραντας (84’ Τασιούλης), Κονέ

Διαγόρας – Ιεράπετρα 0-0

Κακό ήταν το παιχνίδι στην Ρόδο, όπου ο Διαγόρας με την Ιεράπετρα έμειναν στο 0-0 δημιουργώντας ελάχιστες φάσεις.

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν αρκετά χαμηλός από το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο αντίπαλοι, έδωσαν βάση κυρίως στην άμυνά τους με αποτέλεσμα να μην απειλήσουν στο επιθετικό κομμάτι.

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κάπως τις στροφές τους, δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά κάτι έλειπε στο τελείωμα. Το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους και αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Διαγόρας (Ρουτζιέρης): Τσέλιος, Ευαγγελιδάκης, Παπαδόπουλος, Προβατίδης, Καρπαθάκης, Κασνέτσι, Αθανασίου (56’ Πατσαρούχας), Πινιώτης, Γλυνός (38’ λ.τ. Μπουρλάκης), Γούλας (70’ Γεωργίου), Μπαρμπαρούσης.

Ιεράπετρα (Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Μάγκας, Σέχου, Σμίλτος, Χαντί (68’ Χρυσοφάκης), Σκόνδρας, Βογιατζής, Κατσικοκέρης, Αποστολόπουλος (57’ Μηνάς)

Αιγάλεω – Ασπρόπυργος 0-2

Σημαντική νίκη μέσα στο Αιγάλεω για τον Ασπρόπυργο στο ντέρμπι δύο ομάδων που παλεύουν για την σωτηρία. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 2-0 και ξεπέρασαν στον βαθμολογικό πίνακα της Football League τους «κυανόλευκους» έχοντας πλέον 19 βαθμούς, έναντι 17 των αντιπάλων τους. Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκατσολάτι στο 20′, κάνοντας με τον Φράγκος στο 41′ το 0-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση.