Γλίτωσε τα χειρότερα ο Θεσπρωτός-Ισοπαλία 1-1 με τον Απόλλωνα Λάρισας και ένα ακόμη βήμα για την σωτηρία

Παράταση στην αγωνία για τον Θεσπρωτό. Η ομάδα της Ηγουμενίτσας έμεινε στην ισοπαλία (1-1) με τον Απόλλωνα Λάρισας, πήρε μια βαθμολογική ανάσα σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα και εξακολουθεί να κρατάει την τύχη στα χέρια του σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονής.

Το παιχνίδι κύλησε με ιδανικό τρόπο για το πλατανόφυλλο που κατάφερε να προηγηθεί, ωστόσο δέχθηκε την ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι κίτρινοι ήταν σαν να μην εμφανίστηκαν στο γήπεδο και μάλλον αισθάνονται ικανοποιημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας με την ομάδα της Λάρισας να χάνει ρεσιτάλ ευκαιριών και να αδικείται από το αποτέλεσμα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα μετά από αρκετό καιρό είχε όλους τους παίκτες στην διάθεσή του και ως εκ τούτου την ευχέρεια να επιλέξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία στην επιστροφή του κάτω από τα δοκάρια. Την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βαλιέντε, ΝτΆλέσιο, Βασιλάκης και Γκρανσιέρ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Πατσέκο, Ραμίρεζ, Ζιώγας, Κωνσταντίνου και Γεωργούσης, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας Αποστόλης Σαραντίδης στον προσφιλή σχηματισμό  4-1-4-1.

Προηγήθηκε αλλά  πληγώθηκε και πάλι από την άμυνα

Ο Θεσπρωτός ανέλαβε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 4ο λεπτό το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ανεκμετάλλευτο με το σουτ του Κωνσταντίνου να σταματάει στο τείχος.

Λόγω της μεγάλης κρισιμότητας του αγώνα, οι δύο ομάδες έδωσαν βαρύτητα στα μετόπισθεν. Οι δυνατές μονομαχίες και το πάθος ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία.

Στο 22ο λεπτό η υπεροχή του Θεσπρωτού καρποφόρησε. Ο Ραμίρεζ δέχθηκε υπέροχη κάθετη πάσα πέρασε τον Αστρά και από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αξιοποιήσουν το momentum του αγώνα κυνηγώντας ένα δεύτερο γκολ έχοντας ως κινητήριο μοχλό και κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών τον Βασίλη Κωνσταντίνου.

Με την πάροδο του χρόνου, ο Απόλλωνας ισορρόπησε το παιχνίδι και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 43ο λεπτό στην πρώτη φορά που οι Θεσσαλοί πλησίασαν με αξιώσεις την εστία του Κίναλη κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο ταχύτατος Τιμπουέ αξιοποίησε λάθος του Πατσέκο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, μπήκε στην περιοχή, ο Κίναλης απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο ξεμαρκάριστος Μπαλογιάννης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα σε ένα καίριο χρονικό σημείο και λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα για το ημίχρονο.

Επιθετικός μονόλογος του Απόλλωνα

Με το ξεκίνημα στην επανάληψη, ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τον Κλέων Πούφλη στην θέση του Γεωργούση που ήταν αρνητικός και δεν βοήθησε.

Ο Θεσπρωτός ήταν νευρικός, αγχωμένος, ασύνδετος αλλά και ευάλωτος στα μετόπισθεν.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και απείλησαν σε 1-2 περιπτώσεις στο ξεκίνημα με μακρινά άστοχα σουτ του Γιαννίτση, ενώ στο 51ο λεπτό ο Κίναλης ήταν σε ετοιμότητα σταματώντας με διπλή προσπάθεια το σουτ του πολύ δραστήριου και επικίνδυνου Βίγια. Στο 54ο λεπτό το σουτ του Σταματή από πλεονεκτική θέση ήταν απελπιστικά άστοχο με τον Απόλλωνα να έχει το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να πιέζει για ένα δεύτερο γκολ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ρότσα έριξε στο παιχνίδι τον Μπονίγια στην θέση του ΝτΆλέσιο ανακατεύοντας την τράπουλα και θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του.

Στο 63ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ αλλά ο Βίγια αστόχησε από πολύ πλεονεκτική θέση.

Ο φτεροπόδαρος Τιμπουέ με την ταχύτητά του αναστάτωσε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα του Θεσπρωτού που δέχθηκε μεγάλη πίεση και γλίτωσε εξαιτίας της επιπολαιότητας των παικτών του Απόλλωνα στην τελική προσπάθεια.

Ο Ρότσα βλέποντας την οπισθοχώρηση της ομάδας του πέρασε στο παιχνίδι του Στεργίου και Λύγκα θέλοντας να ανακόψει την ορμή των παικτών του Απόλλωνα και να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Κίναλη χωρίς πάντως επιτυχία.

Τα πράγματα άρχισαν να δυσκολεύουν ακόμα περισσότερο για τους κιτρινόμαυρους όταν ο Γκάνσιερ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στο 78′ αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Απόλλωνας ΄στο 80ό λεπτό έφθασε μια ανάσα από το γκολ αλλά το δυνατό σουτ φάουλ του Βίγια σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κίναλη ο οποίος άγγιξε την μπάλα και της άλλαξε πορεία, ενώ ο πορτιέρο του Θεσπρωτού απέκρουσε και το σουτ του Λίταινα στην συνέχεια της φάσης με τον Θεσπρωτό να στέκεται πολύ τυχερός.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε ανακουφισμένους τους παίκτες του Ρότσα οι οποίοι κράτησαν με νύχια και με δόντια την ισοπαλία μέχρι το τέλος.

Διαιτητής: Οικονόμου (Αθήνας), Βοηθοί: Δίπλαρης, Βογιατζής (Καρδίτσας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ντ’Αλέσιο (63ο Μπονίγια), Βασιλάκης, Γκρανσιέρ, Βαλιέντε, Ζιώγας, Πατσέκο (70ό Λύγκας), Ραμίρεζ (70ό Στεργίου), Κωνσταντίνου, Γεωργούσης (46ο Πούφλης), Σαραντίδης (76ο Βαταμίδης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Αστράς, Γιαννίτσης, Πετράκης, Χατζής, Μπαλογιάννης (85ο Παναγιώτου), Τιμπουέ, Καλούσης, Βίγια, Λίταινας, Καραμόκο (92ο Ζιάκας),  Σταματής