Ηττα με 1-0 από τον κακό του δαιμόνα Αιγάλεω για τον Θεσπρωτό στο ντέρμπι παραμονής-Έμπλεξε για τα καλά το πλατανόφυλλο

Share Button

Πληρώνοντας μία ολιγωρία και αδράνεια της άμυνας ο Θεσπρωτός γνώρισε την ήττα (τρίτη συνεχόμενη) με 1-0 από το Αιγάλω στο ντέρμπι παραμονής και πλέον μπλέκει για τα καλά σε ότι αφορά την αποφυγή του υποβιβασμού έχοντας μπροστά τους τρεις τελικούς.

Από την άλλη το Σίτι που εξελίσσεται σε κακό δαίμονα για το πλατανόφυλλο (είχε κερδίσει και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου) πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεφεύγοντας τρεις βαθμούς από την ομάδα του Ρότσα έχοντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα για ένα ακόμη παιχνίδι αναγκάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα και να προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές εξαιτίας των πολλών και σημαντικών απουσιών.

Ο Καρβούνης ο οποίος ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και ο Κοντοές που εξέτισε την ποινή του επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα, ενώ το βαρύ πυροβολικό και πρώτος σκόρερ Κολλάς έμεινε στον πάγκο καθώς δεν ξεπέρασε πλήρως το πρόβλημα που τον ταλαιπωρεί.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Δημήτρουλας και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Κοντοές, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Καζβιρόπουλος, Μπίκας, Ευθυμίου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Νταλα Κόστα.

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών στο πρώτο δεκάλεπτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με φρενήρη ρυθμό, την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές και τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μια την άλλη.

Ο Θεσπρωτός μπήκε με ορμή και φούρια απειλώντας για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό. Ο Νταλα Κόστα ταλαιπώρησε δύο αμυντικούς του Αιγάλεω, σούταρε δυνατά αλλά ο πολύπειρος Σικαλιάς ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε με δυσκολία. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κωνσταντρίνου μπήκε από τα αριστερά αλλά η συρτή σέντρα που επιχείρησε ήταν άστοχη με δύο συμπαίκτες του να βρίσκονται σε θέση βολής.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Στο 7ο λεπτό ο πολύ δραστήριος και επικίνδυνος Τσιλιγκίρης μπήκε στην μεγάλη περιοχή αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δεξί δοκάρι της εστίας του Κίναλη.

Ο χορός των χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε στο 8ο λεπτό. Ο Κωνσταντίνου ελίχθηκε από τα αριστερά, έκανε την σέντρα αλλά ο Νταλα Κόστα δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ σε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Θεσπρωτό που προσπάθησε να πιάσει στον ύπνο την άμυνα του Αιγάλεω και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ που θα άλλαζε τα δεδομένα.

Μετά τον ξέφρενο ρυθμό του πρώτου δεκαλέπτου, κυριάρχησαν το πάθος και η δύναμη με τις δύο ομάδες να προσέχουν πλέον περισσότερο τα μετόπισθεν. Το Αιγάλεω είχε την εδαφική υπεροχή χωρίς πάντως να πλησιάζει με αξιώσεις την εστία του Κίναλη. Ο Θεσπρωτός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο προσπαθώντας να αξιοποιήσει την ταχύτητα των διεμβολιστών Κωνσταντίνου και Καζβιρόπουλου στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι πήγαιναν πιο δυνατά στην μπάλα και με την πάροδο του χρόνου έσφιγγαν τον κλοιό στην άμυνα του Θεσπρωτού κερδίζοντας αρκετά φάουλ κοντά και γύρω από την περιοχή του Θεσπρωτού.

Στο 42ο λεπτό ο Κίναλης απέκρουσε με δυσκολία το φάουλ του Τσιλιγκίρη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο πορτιέρο των “κιτρινόμαυρων” πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση στην καρφωτή κεφαλιά του Παπανικόλα.

Στο 44ο λεπτό, η πίεση του Σίτι καρποφόρησε. Ο σπεσιαλίστας του είδους Τσιλιγκίρης εκτέλεσε ένα ακόμα φάουλ, ο αμαρκάριστος Μαχαίρας έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στην πλάτης της άμυνας πάνω στην κίνηση και κεραυνοβόλησε τον Κίναλη δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του σε ένα πολύ κομβικό σημείο.

Ακίνδυνος ο Θεσπρωτός στην επανάληψη

Στην επανάληψη το Αιγάλεω μπήκε με περισσότερο αμυντικό προσανατολισμό δίνοντας χώρο στον Θεσπρωτό.

Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ του πλατανόφυλλου πλην όμως αυτή περιορίστηκε σχεδόν αποκλειστικά σε ανούσιες πάσες στο αμυντικό τρίτο της ομάδας.

Το σύνολο του Ρότσα παρά την κατοχή μπάλας, δεν μπόρεσε να φτιάξει φάσεις ενώ δεν μεταφερόταν με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο, έχοντας αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις, μεγάλη βιασύνη και καμία υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας στο επιθετικό τρίτο. Όλοι οι μεσοεπιθετικοί ήταν εκτός παιχνιδιού, ενώ η βοήθεια από τον άξονα, μηδαμινή. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν ταχύτητα στις πάσες, δεν είχαν κίνηση χωρίς την μπάλα και ήταν μοιραίο να μην παράγουν ούτε μία αξιόλογη φάση.

Στο 63ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στην επανάληψη. Σε εκτέλεση κόρνερ του Τσιλιγκίρη ο Παπανικόλας έπιασε την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι με την μπάλα να χτυπάει στο πάνω μέρος του οριζοντίου δοκαριού και να καταλήγει άουτ με τον Θεσπρωτό να παρουσιάζεται ευάλωτος στις στημένες μπάλες.

Ο Ρότσα έριξε στο παιχνίδι τον Χρήστο Κολλά στο 67ο λεπτό προσπαθώντας να δώσει επιθετικό τόνο και πνοή στην ομάδα του αλλά η είσοδος του στράικερ του Θεσπρωτού δεν άλλαξε το σκηνικό του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να είναι παντελώς ακίνδυνοι και να δείχνουν βραχυκυκλωμένοι από το πρέσινγκ των παικτών του Αιγάλεω.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν και στο 77ο λεπτό άγγιξαν το δεύτερο γκολ αλλά ο αφύλακτος Καπός αστόχησε απελπιστικά από πλεονεκτική θέση ύστερα από στρώσιμο του Φαρινόλα.

Το Αιγάλεω δεν κινδύνευσε μέχρι το τέλος και πανηγύρισε μία πολύ μεγάλη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Λάμπρου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Από την άλλη ο Θεσπρωτός με μοναδική εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων αλλά κρατάει την τύχη στα χέρια του και πλέον έχει μπροστά τους τρεις τελικούς αρχής γενομένης από το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής κόντρα στην Ιεράπετρα.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Στάθης, Σπυρόπουλος (65ο Ιωαννίδης), Παπανικόλας, Γκότοβος, Λάσκαρης, Γουερέ (50’΄Φαρινόλα), Μαχαίρας (72ο λ.τρ. Λάμπρου), Τσιλιγκίρης, Καλλέργης, Καπός.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας (79ο λ.τρ. Βουκομάνοβιτς), Καρβούνης, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Μπίκας, Ευθυμίου, Καζβιρόπουλος (87ο Λούκας Μποτόσο), Κωνσταντίνου (67o Κολλάς), Ντάλα Κόστα.