Ήττα πισωγύρισμα για τον Θεσπρωτό, 4-2 από τον αδιάφορο Ολυμπιακό Βόλου-Τον “πλήγωσε” ο Τσαγκαλίδης με δύο γκολ-“Τελικός” με τον Αλμωπό Αριδαίας

Σκωτσέζικο ντουζ και πισωγύρισμα για τον Θεσπρωτό.

Μετά την μεγάλη νίκη την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην Βέροια, η ομάδα του Ρότσα παρουσιάστηκε πολύ ευάλωτη στην άμυνα και ηττήθηκε με σκορ 4-2 από τον αδιάφορο Ολυμπιακό Βόλου και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή εν αναμονή και των αποτελεσμάτων των κυριακάτικων αγώνων.

Ο Θεσπρωτός παρότι προηγήθηκε στο σκορ, πλήρωσε στη συνέχεια τα μεγάλα κενά στην άμυνα με τον Ολυμπιακό να τιμωρεί τις αδυναμίες του και να τον υποχρεώνει σε μία βαριά ήττα που ενδέχεται να αποδειχθεί οδυνηρή.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα ο οποίος είχε όλους τους παίκτες στην διάθεσή του και την ευχέρεια να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα πραγματοποίησε δύο αλλαγές στο βασικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι με την Βέροια

Ο Κίναλης διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τους Σταυρίδη και Κοντοέ ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, ενώ την τετράδα της άμυνας συμπλήρωσαν ο Διγκόζης στα δεξιά και ο Κωνσταντακόπουλος αριστερά.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Γκρανσιέρ σε ένα πιο οπισθοχωρημένο ρόλο μπροστά από τα δύο στόπερ, Ραμίρεζ, Τάσος Γώγος, Πατσέκο και Μπίκας, ενώ ο Σαραντίδης ήταν ο μοναδικός προωθημένος στον αγαπημένο και προσφιλή σχηματισμό 4-1-4-1.

Τον πλήγωσε ο ο Τσαγκαλίδης

H πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στον Ολυμπιακό. Στο 8ο λεπτό οργανωμένη προσπάθεια των “ερυθρολεύκων”, από τον Τσαγκαλίδη η μπάλα έφτασε αριστερά στον Μπουτζίκο, αυτός έκανε τη σέντρα και ο Βασιλούδης με σουτ πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 14ο λεπτό από  Σέντρα του Μπουτζίκου από τα αριστερά, ο Παπαδημητρίου πήρε την κεφαλιά με τον Κίναλη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Ενώ οι γηπεδούχοι είχαν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Θεσπρωτός στην πρώτη του επίσκεψη με αξιώσεις στα αντίπαλα καρέ ευτύχησε να προηγηθεί.

Στο 16ο λεπτό από λάθος του Φιλίποβιτς, που έχασε την μπάλα, ο Πατσέκο την κέρδισε, έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπίκας από κοντά έγραψε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ που δέχθηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση,

Στο 32ο λεπτό ο Παναγιώτης Τσαγκαλίδη με σουτ…. φωτοβολίδα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίναλη φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα.

Οι ερυθρόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 38ο λεπτό έφθασαν μία ανάσα από την ανατροπή. Ο Βασιλούδης βγήκε τετ α τετ με τον Κίναλη, ο τερματοφύλακας του Θεσπρωτού απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Παπαδημητρίου, ο οποίος δεν μπόρεσε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε για δεύτερη φορά με την λήξη του ημιχρόνου. Ο Βουκελάτος μέσα από την περιοχή απέτυχε να σκοράρει, απέκρουσε ο τερματοφύλακας, η μπάλα στρώθηκε στον Τσαγκαλίδη και αυτός με νέο “κεραυνό” , παρόμοιο με το πρώτο γκολ, έγραψε το 2-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

“Κτύπησε” με το καλημέρα στην επανάληψη ο Ολυμπιακός

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τον Πούφλη στη θέση του Γώγου θέλοντας να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του.

Ωστόσο ένα γρήγορο γκολ των γηπεδούχων ανέτρεψε τα σχέδια του Ελληνοαργεντινού τεχνικού και δυσκόλεψε αφάνταστα την αποστολή του Θεσπρωτού.

Στο 48ο λεπτό από πλάγια θέση αριστερά ο Στάθης Βασουλούδης “κρέμασε” τον Κίναλη, γράφοντας το 3-1 για τον Ολυμπιακό με τους κιτρινόμαυρους να δείχνουν πελαγωμένοι και πολύ ευάλωτοι στα μετόπισθεν.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας προσπάθησε να ανασκουμπωθεί κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι.

Στο 51ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ ο Μπίκας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ολυμπιακού και στη συνέχεια της φάσης ο Σαραντίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαδά, ο οποίος του έκλεισε το οπτικό πεδίο και απέκρουσε την μπάλα σε μια διπλή χαμένη ευκαιρία.

Στο 60ό λεπτό ο Σαραντίδης έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι παρουσιάζοντας τις ίδιες….παιδικές ασθένειες με τις χτυπητές αδυναμίες στα τελειώματα των φάσεων.

Ο Ρότσα τα έπαιξε όλα για όλα στο τελευταίο εικοσιπεντάλεπτο με την είσοδο του Πέντσα στο πλευρό του Σαραντίδη και λίγα λεπτά αργότερα με τον Καζβιρόπουλο να παίρνει την θέση του Σταυρίδη. H πίεση του Θεσπρωτού δεν απέφερε ευκαιρίες και δεν απέδωσε καρπούς, με τον Ολυμπιακό να μην αξιοποιεί σε 2-3 περιπτώσεις τα πολλά κενά στην άμυνα των αντιπάλων του.

Στο 86ο λεπτό, ο Τσαγκαλίδης πάσαρε στον Ερέρα, αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Παπαδημητρίου, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Κίναλη, ενώ στο επόμενο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Ερέρα ο Φιλίποβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κίναλη.

To γκολ που έψαχνε ο Θεσπρωτός ήρθε πολύ αργά με τον Πέντσα στις καθυστερήσεις ο οποίος με το παρθενικό του γκολ με την φανέλα με το πλατανόφυλλο έκανε το 3-2. (προηγήθηκε σέντρα του Πατσέκο από τα αριστερά),

Ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία λέξη και στην επόμενη επίθεση από λάθος διώξιμο του Κίναλη ο Ιγκόλ Φιλίποβιτς με σουτ έξω από τη περιοχή έγραψε το 4-2 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Πλέον, άπαντες στο στρατόπεδο των “κιτρινόμαυρων” οφείλουν να ανασυνταχθούν γρήγορα και να ετοιμαστούν για το παιχνίδι με τον Αλμωπό Αριδαίας την επόμενη Κυριακή στην Ηγουμενίτσα που έχει τον χαρακτήρα “τελικού” καθώς οποιαδήποτε άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης θα είναι καταδικαστικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τσιμεντερίδης απο την Κοζάνη με βοηθούς τους: Παγουρά και Δελή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοφ (33ο λ.τρ. Λαδάς), Βασιλούδης (82ο Πέλκας), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Βουκελάτος (67ο Χολέβας), Σκοπελίτης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Κατσούκης (82ο Ερέρα), Τσαγκαλίδης.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Σταυρίδης (76ο Καζβιρόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Κοντοές, Γώγος (46ο Πούφλης), Διγκόζης (64ο Πέντσας), Μπίκας, Γκρανσιέρ, Ραμίρεζ, Πατσέκο, Σαραντίδης