Ηττα για τον “λαβωμένο” αλλά μαχητικό Θεσπρωτό, 2-1 από τα Τρίκαλα-Δύο αναγκαστικές αλλαγές και μία αποβολή για το πλατανόφυλλο που “φωνάζει” για την διαιτησία-Γκολ για Όσκαρ από τον Νταλά Κόστα

Ο αποδεκατισμένος και “λαβωμένος” Θεσπρωτός υπέστη ήττα εντός προγράμματος από τα Τρίκαλα με σκορ 2-1 ωστόσο παραμένει πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και κρατάει την τύχη στα χέρια του σε ότι αφορά την υπόθεση παραμονή τέσσερις στροφές πριν από το φινάλε.

Το πλατανόφυλλο έπαιξε παθιασμένα και ψυχωμένα, κοίταξε τον πρωτοπόρο ΑΟΤ στα μάτια, πάλεψε το παιχνίδι στα ίσια, είδε δύο παίκτες να αποχωρούν τραυματίες από τον αγωνιστικό χώρο, έναν παίκτη να αποβάλλεται (Ζούρκος) και να δέχεται το πρώτο γκολ από ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα, “λυγίζοντας” στο τέλος.

Τρία νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα

Με πειραματική ενδεκάδα παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός εξαιτίας των πολλών και σημαντικών απουσιών του Ρότσα.

Ο Γιάννης Καμμένης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο αρχικό σχήμα, ενώ βασικοί αγωνίστηκαν οι Τρύφωνας Καζβιρόπουλος και Βαγγέλης Κωνσταντίνου με τον Ελληνοαργεντινό τεχνικό να προχωράει σε γενικό λίφτινγκ.

Το α’ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρηση από την αρχή ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ.

Στο 5ο λεπτό στο σουτ του Σταματή από καλή θέση, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 9ο λεπτό ο στράικερ των Θεσσαλών βρέθηκε τετ α τετ με τον Κίναλη αλλά ο αέρας άλλαξε την τροχιά της μπάλας και ο επιθετικός του ΑΟΤ πλάσαρε επάνω στον αντίπαλο πορτιέρο.

Ο Θεσπρωτός πέρασε ανώδυνα την πίεση των αντιπάλων και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η ομάδα του Ρότσα περίμενε πίσω από την μπάλα προσέχοντας κυρίως τα μετόπισθεν προσπαθώντας να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 14ο λεπτό το σουτ του Κωνσταντίνου πέρασε κόρνερ μετά από επέμβαση αμυντικού.

Στο 18ο λεπτό ο πολύ δραστήριος και επικίνδυνος Σταματής καθυστέρησε χαρακτηριστικά δίνοντας την ευκαιρία στον Καμμένη να διώξει σε κόρνερ.

Ο πορτιέρο του Θεσπρωτού επιχείρησε άτσαλη και απρόσεκτη έξοδο παραχωρώντας νέο κόρνερ. Η κομπίνα Λώττα-Ριζογιάννη δεν έπιασε και το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Το ρεσιτάλ ατυχίας για τον….ματιασμένο Θεσπρωτό συνεχίστηκε και σε αυτό το παιχνίδι καθώς ο φορμαρισμένος Χρήστος Κολλάς τραυματίστηκε (ένιωσε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς) και αντικαταστάθηκε από τον Νταλά Κόστα στο 23ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν φλύαρη και ανούσια υπεροχή χωρίς να είναι απειλητικοί για την εστία του Κίναλη.

Στο 25ο λεπτό φάουλ σε καλό σημείο χωρίς αποτέλεσμα από τον Λώττα, φεύγει ψηλά άουτ η μπάλα προς γενική απογοήτευση των φίλων του ΑΟΤ.

Στο 37ο λεπτό έγινε η φάση που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο. Ο διαιτητής καταλόγισε με πολύ μεγάλη καθυστέρηση πέναλτι σε χέρι του Ζούρκου μέσα στην μικρή περιοχή αφού προηγουμένως συμβουλεύτηκε τον βοηθό (αρχικά είχε σταματήσει το παιχνίδι υποδεικνύοντας επιθετικό φάουλ στον Σταματή). Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο γενικός αρχηγός Παρασκευάς Βλάχος από τον πάγκο του Θεσπρωτού.

Ο Ριζογιάννης ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κίναλη για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με τον αρχηγό του ΑΟΤ να είναι απόλυτα εύστοχος από την άσπρη βούλα με έξι γκολ σε ισάριθμες εκτελέσεις.

Αξίζει να σημειωθεί πως υπήρξε ένα μικρό επεισόδιο πριν την εκτέλεση του πέναλτι. Ο Λώττας, που είχε πάρει την μπάλα, ήταν φανερά εκνευρισμένος καθώς ο κόουτς έδωσε εντολή στον Ριζογιάννη για να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη ο Θεσπρωτός μπήκε αποφασισμένος να παλέψει και να κυνηγήσει την ισοφάριση.

Στο 53ο λεπτό σε εξ επαφής κεφαλιά του Ντάλα Κόστα ο Ζαρόπουλος πραγματοποίησε εντυπωσιακή ενστικτώδη απόκρουση κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο αμέσως επόμενο λεπτό. Ύστερα από ασίστ του Τσίπρα, ο Σταματής σούταρε από εξαιρετική θέση αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Κίναλη.

Στο 58ο λεπτό τραυματίστηκε ο Κολτσίδας και αντικαταστάθηκε από τον Ευθυμίου σε μία ακόμη άτυχη στιγμή για το πλατανόφυλλο που είδε και δεύτερο παίκτη να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο με τον Ρότσα να αναπροσαρμόζει εκ νέου τα πλάνα του.

Στο 70ό λεπτό το παιχνίδι “στράβωσε” περισσότερο για τον Θεσπρωτό που δέχθηκε ένα ακόμη “χτύπημα”. Ο Ζούρκος ανέτρεψε τον Πέλκα ενώ έμπαινε μόνος στην περιοχή και δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Με αριθμητικό μειονέκτημα και με εμφανή τα σημάδια κόπωσης από την υπερπροσπάθεια, ο Θεσπρωτός κινδύνευσε να δεχθεί και δεύτερο γκολ αλλά ο Κίναλης έδειξε τα αντανακλαστικά του σταματώντας τον Πέλκα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 82ο λεπτό.

Ο ποδοσφαιριστής του ΑΟΤ πήρε το…αίμα του πίσω και στο 84ο λεπτό με δυνατό σουτ από μέση απόσταση (προηγήθηκε ωραία ενέργεια του Πελάεθ από τα αριστερά και αδυναμία των αμυντικών του Θεσπρωτού να διώξουν την μπάλα) έκανε το 2-0 “σφραγίζοντας” το τρίποντο για την ομάδα του.

Στο 87ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν και τρίτο γκολ με τον Σανδραβέλη να σουτάρει και τον Κίναλη να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Θεσπρωτός κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με δυνατό σουτ του Νταλά Κόστα από πλάγια θέση με τον Αργεντινό να πετυχαίνει ένα από τα ομορφότερα γκολ του πρωταθλήματος διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΟ Τρίκαλα: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης, Ντόσης (87ο Νιάρος), Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τσίπρας (66ο Τεγούσης), Πέλκας, Λώττας (73ο Λώττας), Σταματής.

Θεσπρωτός: Κίναλης, Ζούρκος, Καμμένης, Δημήτρουλας, Σερβιλάκης, Κολτσίδας (58ο λ.τρ. Ευθυμίου), Κωνσταντακόπουλος, Μπίκας, Κασβιρόπουλος, Κωνσταντίνου (73ο Βουκομάνοβιτς), Κολλάς (23o λ.τρ. Νταλά Κόστα)