Ηττα του Θεσπρωτού 1-2 από το Μαρτίνο, απομακρύνθηκε από την κορυφή

ThesprotosfcΜε το….αριστερό μπήκε στην καινούρια χρονιά ο Θεσπρωτός. Η ομάδα του Λάζαρου γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 από τον Οπούντιο στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και απομακρύνθηκε από την κορυφή καθώς απέχει πλέον έξι βαθμούς από την πρώτη θέση, ενώ είδε και την διαφορά από τις ομάδες που τον ακολουθούν να ψαλιδίζεται.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό από πλευράς θεάματος και παραγωγικότητας με τρία γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν και πολλές συγκινήσεις.
Στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ σε ανατροπή του Μπομπάνα από τον Μηνά, πάνω στη γραμμή της περιοχής. Ο Τσέλος με τρομερό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πάντο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.
Η απάντηση του Θεσπρωτού ήταν άμεση. Στο 26ο λεπτό ο Ντόκος με πλασέ από κοντά έφερε το ματς στα ίσα, ενώ επτά λεπτά αργότερα έφθασε πολύ κοντά στην πλήρη ανατροπή. Ο Σιάννης κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή μέσα στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημήτρης Παππάς αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσίμα σπαταλώντας μοναδική ευκαιρία να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Και σαν μην έφθανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι στο 39ο λεπτό πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με δράστη τη φορά αυτή τον Βλάχο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με σουτ έκανε το 1-2.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι σε διάστημα δύο λεπτών δημιούργησαν ισάριθμες ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα. Στο 49ο λεπτό ο Βλάχος δεν βρήκε τη μπάλα προ του Πάντου για το 1-3 με τον κίπερ του Θεσπρωτού να μπλοκάρει, ενώ στο 51ο λεπτό το σουτ του δαιμόνιου Μπομπανά πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Πάντου.
Στην συνέχεια, ο Οπούντιος οπισθοχώρησε, έδωσε χώρο στον Θεσπρωτό ο οποίος ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις. Οι φιλοξενούμενοι με φαρμακερές αντεπιθέσεις κυνήγησαν ένα τρίτο γκολ προκειμένου να κλειδώσουν το παιχνίδι και απείλησαν σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις με τον Καπό.
Το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους φίλους του Θεσπρωτού να φεύγουν απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ:
Το χαμένο πέναλτι του Παππά ήταν το καθοριστικό σημείο για την έκβαση της αναμέτρησης και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Οπούντιου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Θεσπρωτός: Πάντος, Μώκος, Πανταζής Π. (60ο Ασωνίτης), Μητσέλος Α., Καρύδης, Μηνάς, Παππάς Δ. (75ο Κάλλος), Μπάρκας, Σιάννης, Λεοντίου, Ντόκος.
Οπούντιος: Τσίμας, Κουτσούμπας, Μπαρκώσης, Σπυριδάκης, Τσέλος (70ο Γκριτζάπης), Βέλλιος, Νικολόπουλος (93ο Κλωτσοτήρας), Βλάχος, Καπός, Μπομπάνα (85ο Μιμιγιάννης), Στυλιανός.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχωρίζει η νίκη της ΑΕ Καραισκάκη με 1-0 επί του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής που εδραιώνει την ομάδα της Αρτας στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Α.Ο.Τρικάλων επικράτησε με το ίδιο σκορ του Ρήγα Φεραίου και ακολουθεί κατά πόδας την ΑΕ Καραισκάκη.