Δεν καταλαβαίνει από ονόματα ο Θεσπρωτός, νίκη με 2-1 κόντρα στον Ολυμπιακό Β’-Ονειρικό ντεμπούτο για Μπονίγια

Share Button

Απόρθητο κάστρο αποδεικνύεται το Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας για τον Θεσπρωτό.

Με χρυσό σκόρερ τον νεαποκτηθέντα Μπονίγια στο ντεμπούτο του με το πλατανόφυλλο, η ομάδα της Ηγουμενίτσας ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πέτυχε μία πολύ σπουδαία νίκη που την φέρνει και πάλι στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Δεν καταλαβαίνει από ονόματα ο Θεσπρωτός, που σεβάστηκε αλλά δεν φοβήθηκε τον υπερόπτη και αλαζόνα Ολυμπιακό πανηγυρίζοντας μια νίκη από ατόφιο χρυσάφι στην απροσπέλαστη έδρα του παρά την έλλειψη του κόσμου με τους ελάχιστους φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες να κάνουν πάντως αρκετό θόρυβο.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Με πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός εξαιτίας των απουσιών λόγω Covid με τον Ρότσα να ανακατεύει την τράπουλα.

Εκτός βασικής ενδεκάδας έμειναν οι Ντ’Αλέσιο, Σαραντίδης και Γώγος, όπως και οι μόνιμοι απόντες Πατσέκο, Κολτσίδα και Μπίκα.

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία έχοντας στα δύο άκρα της άμυνας του Βαλιέντε και Ζβί. Την τετράδα της οπισθοφυλακής συμπλήρωσαν οι Γκρανσιέρ και Βασιλάκης. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν οι Λύγκας, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ, Δογκόζης και Ρομέρο, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο νεαποκτηθείς Μπονίγια στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Θεσπρωτού.

Γρήγορο γκολ από Ολυμπιακό, απάντησε ο Θεσπρωτός

Ο Θεσπρωτός ξεκίνησε φουριόζος και απείλησε στο 3ο λεπτό από στημένη φάση.

Σε εκτέλεση φάουλ του Βαλιέντε από τα δεξιά ο προωθημένος Βασιλάκης έκανε την προβολή με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Οι ερυθρόλευκοι στην πρώτη τους επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Θεσπρωτού ευτύχησαν να προηγηθούν με υπέροχη ατομική προσπάθεια και ψύχραιμο πλασέ του Βοϊλη στο 6ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μετά τον μούδιασμα και τον αιφνιδιασμό από το γρήγορο γκολ προσπάθησαν να ισορροπήσουν.

Στο 16ο λεπτό ο Ραμίρεζ έβγαλε σέντρα από τα δεξιά αλλά στην προβολή του Μπονίγια η μπάλα πέρασε άουτ στην πρώτη φάση που έκανε αισθητή την παρουσία του ο Αργεντινός στράικερ ο οποίος ήταν πολύ κινητικός και δραστήριος.

Στο 22ο λεπτό το πλατανόφυλλο πέτυχε το γκολ που άξιζε με βάση την εικόνα του αγώνα έστω και με ελαφρώς ανορθόδοξο τρόπο και με μπόλικη δόση τύχης.

Ο Βασίλης Κωνσταντίνου με απευθείας εκτέλεση κόρνερ αιφνιδίασε τον Στουρνάρα ο οποίος ξεγελάστηκε από τον πολύ δυνατό άνεμο που επικρατούσε.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να βρίσκει πολλά κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια.

Στο 28ο λεπτό o Ρομέρο βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να πιέζει και να πλησιάζει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία, τόσο σε κανονική ροή παιχνιδιού, όσο και με στημένες μπάλες έχοντας σύμμαχο τον αέρα.

Στο 42ο λεπτό η κεφαλιά του Βασιλάκη ύστερα από σέντρα του Ραμίρεζ απέκρουσε με δυσκολία ο Στουρνάρας.

To πλατανόφυλλο κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στον αντίποδα ο Ολυμπιακός με μοναδική εξαίρεση την φάση του γκολ δεν απείλησε την εστία του Κίναλη.

Λυτρωτής  ο Μπονίγια

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και σταμάτησε η παραγωγή φάσεων.

Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες και αρκετά λάθη εκατέρωθεν.

Στο 66ο λεπτό το δυνατό σουτ του Πινακά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Κίναλη που μπλόκαρε την μπάλα με τον τερματοφύλακα του Θεσπρωτού να βρίσκεται σε ετοιμότητα έχοντας να αντιμετωπίσει και τον αέρα που ήταν εναντίον του.

Μετά το 70ό  λεπτό η ομάδα του Ρότσα οπισθοχώρησε, ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και αύξησε την πίεση έχοντας μια ανούσια και εδαφική υπεροχή χωρίς να την μετουσιώνει σε φάσεις με τους Βασιλάκη και Γκρανσιέρ να είναι απροσπέλαστοι και πολύ σταθεροί στις επεμβάσεις τους.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν να χτυπήσουν στην κόντρα και στο 71ο λεπτό ο Κωνσταντίνου ξεχύθηκε στην αντεπίθεση αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ άστοχο.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα λήξει ισόπαλο ο Μπονίγια είχε διαφορετική άποψη. Στο 85ο λεπτό πετάχτηκε ως κόμπρα στην καρδιά της άμυνας και με το ένστικτο του σκόρερ έβαλε όσο χρειάστηκε το πόδι του στο σουτ του Λύγκα για να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του σε ένα ονειρεμένο ντεμπούτο.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Βαλιέντε, Ζβί (75ο Ντ΄Αλέσιο), Βασιλάκης, Γκανσιέρ, Λύγκας, Κωνσταντίνου, Ραμίρεζ (80ό   Βαταμίδης), Μπονίγια, Διγκόζης (80ό Γώγος), Ρομέρο (68ο Ζιώγας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β΄:Στουρνάρας , Μπα, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Λιάτσος (71ο Ιμπαγάσα), Χριστοφιλόπουλος, Κεραμίδας (80ό Κωστή), Νίκολιτς, Βοΐλης, Ντόι, Πινακάς (80ό Νταλιάνι)