Κατέρρευσε στην επανάληψη ο Θεσπρωτός-Συντριβή με 6-0 από τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο

Πληρώνοντας το κακό ξεκίνημα και καταρρέοντας στην επανάληψη, ο Θεσπρωτός γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 6-0 από τον αδιάφορο αλλά πολύ φορμαρισμένο Ηρακλή και παρατείνει την αγωνία σε ότι αφορά την παραμονή στην κατηγορία δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.
Η διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη μειώθηκε στους 4 βαθμούς, η ομάδα του Ρότσα κρατάει την τύχη στα χε΄ρια της ωστόσο χρειάζεται βαθμό ή βαθμούς στα παιχνίδια με Βέροια (εντός) και Απόλλων Πόντου (εκτός) σε συνδυασμό πάντα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα.
Ο ιστορικός γηραιός μετά το εκκωφαντικό 1-5 στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Ηγουμενίτσα, συνέτριψε για δεύτερη φορά τον Θεσπρωτό πετυχαίνοντας ένδεκα (!!!) γκολ σε δύο παιχνίδια παίζοντας εντυπωσιακό ποδόσφαιρο σε αμφότερες τις αναμετρήσεις.
Αιφνιδιασμός και γκολ στο 3′
Ο Θεσπρωτός αιφνιδιάστηκε και βρέθηκε να κυνηγάει από πολύ νωρίς στο σκορ καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο ‘Αλεξιτς αξιοποίησε σέντρα του Τομάς κάνοντας το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι (για πολλοστή φορά στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα του Ρότσα είδε να παραβιάζεται η εστία της στα πρώτα 10 λεπτά) στο 5ο λεπτό άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο επανακάμψας στην αρχική ενδεκάδα Παλαβράκης απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Πατσέκο μέσα από την περιοχή.
Ο γηραιός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού και άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 13ο λεπτό αλλά διαδοχικά οι Χρουσιέλ και Αλέξιτς δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα ΄ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τόμας.
Οι Θεσσαλονικείς επιτίθονταν κατά κυ΄ματα και στο 20ό λεπτό ΄το ψηλοκρεμαστό σουτ του Πήλιου κόντραρε σε αμυντικό, πέρασε πάνω από τον Κίναλη αλλά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Οι κιτρινόμαυροι που δεν έδειχναν να έχουν λύσεις στην έντονη επιθετικότητα του Ηρακλή, απείλησαν στο 21ο λεπτό αλλά το σουτ του Μαρτίνεζ στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Παλαβράκη που ήλεγχε την πορεία της μπάλας.
Μετά από ένα καταιγιστικό πρώτο 20λεπτο του γηραιού, ο Θεσπρωτός ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 40ο λεπτό άγγιξε την ισοφάριση. Ο Κωστούλας “πούλησε” την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ο Πούφλης επωφελήθηκε αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
Κατάρρευση στην επανάληψη

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και στο 55ο λεπτό είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ, αλλά ο Κίναλης σταμάτησε τον Άλεξιτς, διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στην εκτέλεσή του ο πορτιέρο του Θεσπρωτού απομάκρυνε και πάλι σε κόρνερ την προσπάθεια του Μπαστακού. Η υπεροχή του γηραιού καρποφόρησε στο 57ο λεπτό με “δράστη” τον Μιχάλη Μπαστακό ο οποίος με σουτ σημείωσε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πελαγοδρομούν και στο 58ο λεπτό ο Τζουμπιτάνα έφτασε κοντά στο 3-0, έχασε όμως τρομερή ευκαιρία.

Η άμυνα του Θεσπρωτού πελαγορδρομούσε και στο 65ο λεπτό ο Γιουμπιτανά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Αφρικανός επιθετικός στο 69ο λεπτό έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του κάνοντας το 4-0.

Στο 75o ο Στεργίου έκανε μια ωραία ατομική ενέργεια αλλά ο Παλαβράκης μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα, ενώ αμέσως μετά ο Κίναλης σταμάτησε την εκτέλεση φάουλ του Τομάς.

Στο 87ο λεπτό ο Μπαστακός χρίστηκε σκόρερ για δεύτερη φορά μετατρέποντας σε εφιάλτη το απόγευμα για τον Θεσπρωτό κάνοντας το 5-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μανωλάκης στο 93ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα .

Πλέον ο Θεσπρωτός καλείται να συνέλθει άμεσα από την βαριά ήττα και να μην γκρεμίσει στο τέλος ότι έχτισε στα 32 πρώτα παιχνίδια.

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Αναστασιάδης (Σερρών)

Ηρακλής (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Κωστούλας, Πήλιος, Πατράλης, Τομάς, Χρουσιέλ, Σίλβα Νταμιάν, Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα, Μπαστακός.
Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Γκανσιέρ, Βασιλάκης, Κωνσταντίνου, Ντι Αλέσιο, Βαλιέντε (60ό Μπονίγια), Ραμίρεζ (70ό Ρομέρο), Πατσέκο (70ό ‘Οστινγκ), Σαραντίδης (70ό Στεργίου), Πούφλης (60ό Βαταμίδης), Μαρτίνεζ.