Κέρδισε τις εντυπώσεις, έφυγε με άδεια χέρια από την Ξάθη ο λειψός Θεσπρωτός-Λύγισε στην επανάληψη (1-0)

Ο λαβωμένος και πληγωμένος Θεσπρωτός έδειξε χαρακτη΄ρα, κέρδισε τις εντυπώσεις, στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη έμεινε από λύσεις και υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Ξάνθης γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 1-0.

Η Ξάνθη προερχόταν από απραξία δυο εβδομάδων αφού την προηγούμενη 2η αγωνιστική είχε ρεπό στο ντεμπούτο του Νίκου Κεχαγιά στον πάγκο των Θρακιωτών οι οποίοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες του βασικού τερματοφύλακα Πολ Ίτσο.

Ο Θεσπρωτός ταξίδεψε στην πόλη της Θράκης με ανεβασμένη ψυχολογία μετά τη σπουδαία νίκη επί του Πιερικού αλλά αποδεκατισμένος καθώς η ομάδα ταλαιπωρήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από θετικά κρούσματα κορονοϊού με τον Ρότσα να έχει ετοιμοπόλεμους μόλις 17 ποδοσφαιριστές εκ των οποίων οι τρεις ήταν τερματοφύλακες.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Κίναλης υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της οπισθοφυλακής αποτέλεσαν ο Αργεντινός Βαλιέντε και ο Ιταλός ΝτΆλέσσιο στα δύο άκρα της άμυνας και οι Γώγος, Γκανσιέρ τα δύο στόπερ.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής ξεκίνησαν ως αμυντικά χαφ οι Λύγκας, Βαταμίδης, ο αρχηγός Κωνσταντίνου και ο Πούφλης στα δύο “φτερά” και ο Πατσέκο σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Σαραντίδη στην κορυφή της επίθεσης.

Άντεξε στην πίεση, ισορρόπησε στη συνέχεια ο Θεσπρωτός

Η Ξάνθη μπήκε με ορμή, αποφασιστικότητα και ενθουσιασμό ασκώντας ασφυκτική πίεση από την αρχή παίζοντας κυρίως από τις πτέρυγες.

Στο 4ο λεπτό ο Κίναλης απέκρουσε σωτήρια το δυνατό σουτ του Μονρόζ, ενώ στο 10ο λεπτό στο σουτ του Ιμπραίμι μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι.

Το…φεστιβάλ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε με το σουτ του Δόρη να μην βρίσκει στόχο στο 13ο λεπτό με τους παίκτες του Ρότσα να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να υποπίπτουν σε πολλά λάθη δίνοντας συνεχώς την κατοχή στους αντιπάλους.

Ο Θεσπρωτός απορρόφησε χωρίς να…βραχεί το διάστημα έντονης πίεσης του ΑΟΞ και ισορρόπησε σταδιακά το παιχνίδι με τον δραστήριο Πατσέκο να…οργώνει το γήπεδο και να κινείται σε όλους τους χώρους προσπαθώντας να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Θρακιωτών με τον Αργεντινό να επιχειρεί δύο σουτ (14ο και 19ο λεπτό) που ωστόσο δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Γιακουμή.
Στο 26ο λεπτό ο Λύγκας επιχείρησε να απειλήσει με σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Σαραντίδη αλλάζοντας πορεία χωρίς να απειλήσει τον Γιακουμή ο οποίος μπλόκαρε σταθερά την μπάλα με τον Θεσπρωτό να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να μην δέχεται τόση έντονη πίεση.
Στο 36ο λεπτό ο Σαραντίδης βρέθηκε απέναντι από τον Γιακουμή ύστερα από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Βαταμίδη από πλάγια δεξιά αλλά αντί να σουτάρει προσπάθησε να τον περάσει με αποτέλεσμα να κλειστεί και να τον σταματήσει ο πορτιέρο του ΑΟΞ.
Στο 41ο σε άλλη μία υποδειγματική αντεπίθεση των κιτρινόμαυρων ο Πατσέκο βρήκε τον επερχόμενο Κωνσταντίνου αλλά το σουτ του αρχηγού του Θεσπρωτού ήταν αδύναμο και κατέληξε στα χέρια του Γιακουμή.
Ο Μονρόζ έλυσε τον γόρδιο δεσμό
Η Ξάνθη με το…καλησπέρα στην επανάληψη βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού.
Ο Μονρόζ με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Κίναλη λύνοντας τον γόρδιο δεσμό της άμυνας του Θεσπρωτού που πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία. Είχε προηγηθεί σέντρα του Τζανακάκης από τα δεξιά και κεφαλιά πάσα του ο Ιμπραΐμι.
Οι Θρακιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 60ό λεπτό άγγιξαν ένα δεύτερο γκολ αλλά ο Κίναλης σταμάτησε με θεαματικό τρόπο το σουτ του Ιμπραϊμι. Ο εξαιρετικός για ένα ακόμη παιχνίδι πορτιέρο του Θεσπρωτού είπε “όχι¨στην κεφαλιά του Κρητικού στο 66ο λεπτό.
Στο 72ο λεπτό ο πολύ δραστήριος Κρητικός βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κίναλη αλλά η μπάλα στο συρτό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.
Ο επιθετικός μονόλογος των Θρακιωτών συνεχίστηκε με μία ακόμη πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 72ο λεπτό με τον Τζινσάρι να μην μπορεί να βρει την μπάλα εξ’επαφής μέσα από την μικρή περιοχή.
Το πλατανόφυλλο από την στιγμή που γλίτωσε ένα δεύτερο γκολ, έμεινε στο παιχνίδι και στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.
Στο 76ο λεπτό ο Πατσέκο επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Γιακούμη με ένα ψηλοκρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι στην μοναδική πάντως φορά που οι φιλοξενούμενοι πάτησαν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή.
Το τελευταίο τέταρτο κύλησε χωρίς συγκινήσεις με την Ξάνθη να κατεβάζει στροφές και τον Θεσπρωτό να είναι ακίνδυνος.
Διαιτητής της αναμέτρησης ο Τσιάρας από την Καβάλα με βοηθούς τους Νατσιόπουλο από Μακεδονία και Μπάλιακα από Κοζάνη.
ΑΟ Ξάνθης: Γιακουμής, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Ιμπραίμι, Πλατέλλας, Τζινσάρι (83ο Παπάζογλου), Ουμπιερέζ, Τζανακάκης, Μονρόζ (65ο Κρητικός), Δόρης, Ουνγιαλίδης
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κι΄ναλης, Βαλιέντε, Γώγος, Γκανσιέρ, Ντ’Αλέσσιο, Λύγκας (74ο Σταυρίδης), Βαταμίδης, Πούφλης (63ο Ρομέρο), Κωνσταντίνου, Πατσέκο, Σαραντίδης (67ο Παππάς)
Σε γνώριμα λημέρια ο Ρότσα

Ο Αργεντινός τεχνικός του Θεσπρωτού είχε περάσει προ εικοσαετίας από τον πάγκο του ΑΟΞ, για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, λίγο περισσότερο από ένα μήνα.

Συγκεκριμένα, μόλις 39 μέρες διήρκεσε η παρουσία του στη Θράκη, για 7 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, μετρώντας 3 νίκες και 4 ήττες.

Υπέγραψε στον σύλλογο στις 26 Δεκεμβρίου του 2000, με την Ξάνθη να αναζητά προπονητή από το βράδυ της Κυριακής 17 Δεκεμβρίου, όταν απολύθηκε ο Γιώργος Φοιρός. Αιτία ήταν η ήττα της ομάδας από τον Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο με 1-0, η οποία ήταν η τέταρτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, έπειτα από ένα εξαιρετικό ξεκίνημά της στην Εθνική Κατηγορία.

Στις 3 Ιανουαρίου του 2001 πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με το… δεξί, αφού επικράτησε με 1-0 του Αθηναϊκού στο γήπεδο του ΑΟΞ, με γκολ του Πάρη Ζουμπούλη.

Ακολούθησαν δύο συνεχόμενες ήττες με 1-0 από τον Εθνικό Αστέρα και 0-1 από τον Ιωνικό, ενώ επέστρεψε στις νίκες στις 17 Ιανουαρίου και πάλι κόντρα στον Ιωνικό για το Κύπελλο Ελλάδος, με την Ξάνθη να επικρατεί με 2-0 χάρη σε γκολ των Δαμιανού και Καούνου στο φινάλε της αναμέτρησης.

Ακολούθησε η ήττα από την ΑΕΚ με 2-0, ενώ επικράτησε της Παναχαϊκής με 1-0 στις 28 Ιανουαρίου του 2001 και πάλι με γκολ του Ζουμπούλη, στην τρίτη και τελευταία του νίκη με τον σύλλογο.

Η τελευταία αναμέτρηση του Ρότσα στον παγκο της Ξάνθης ήταν για το Κύπελλο Ελλάδος και τον επαναληπτικό του 2-0 με τον Ιωνικό. Ο ΑΟΞ γνώρισε την ήττα με 3-1 αλλά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού χάρη στο εκτός έδρας γκολ, με τον Ρότσα όμως να αποχαιρετά τον σύλλογο λίγες μέρες μετά, στις 3 Φεβρουαρίου του 2001.

Για την ιστορία, ο ΑΟΞ εκείνη τη σεζόν αποκλείστηκε στους «8» του Κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ, που κατέκτησε μάλιστα το τρόπαιο με το 4-2 επί του Ολυμπιακού.

Αντικαταστάτης του Ρότσα στον πάγκο της Ξάνθης ήταν ο Νίκος Καραγεωργίου, που ανέλαβε την ομάδα ως το φινάλε της σεζόν.