Ενα αν μη τι άλλο πρωτότυπο τρόπο βρήκαν οι αγρότες και κτηνοτρόφοι του Νομού Θεσπρωτίας θέλοντας να εκφράσουν την έντονη διαμαρτυρία και αγανάκτησή τους για τα μέτρα του ασφαλιστικού και του φορολογικού στην μεγάλη συγκέντρωση διαμαρτυρίας που πραγματοποίησαν στην πύλη του κεντρικού Λιμένα στην Ηγουμενίτσα την Κυριακή το βράδυ.
Με κλαρίνα και νταούλια και με την ορχήστρα στο πλευρό τους προσπάθησαν να δώσουν μια ευχάριστη πινελιά συμπληρώνοντας αισίως σήμερα μια εβδομάδα κινητοποιήσεων. Οι συγκεντρωμένοι δήλωσαν αποφασισμένοι και διατεθειμένοι να κλιμακώσουν τις κινητοποιήσείς τους τις επόμενες ημέρες μέχρι να ικανοποιηθούν τα αιτήματά τους.
Το παρών στην συγκέντρωση έδωσαν μεταξύ άλλων ο βουλευτής της ΝΔ Βασίλης Γιόγιακας, οι τρεις Δήμαρχοι του Νομού Θεσπρωτίας, ο πρόεδρος της ΝΟΔΕ Αλκιβιάδης Λάμπρου, ο πρόεδρος του Επιμελητηρίου Θεσπρωτίας, η περιφερειακή σύμβουλος Αντιγόνη Φίλη, ο πολιτευτής με τη ΝΔ και υπεύθυνος Αγροτικής Πολιτικής στην Περιφέρεια Νικόλας Κάτσιος κ.ά.