Στο επίπεδο πολύ αυξημένου κινδύνου-βαθύ κόκκινο εντάσσεται από τις 06:00 του Σαββάτου έως και την 8η Μαρτίου ο Νομός Θεσπρωτίας, όπως ανακοίνωσε ο υφυπουργός Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων, Νίκος Χαρδαλιάς, κατά την ενημέρωση στο υπουργείο Υγείας, μετά και τις σχετικές εισηγήσεις της επιτροπής των ειδικών.
Ο κ.Χαρδαλιάς συνέστησε μεγάλη προσοχή για τους κατοίκους του Δήμου Ηγουμενίτσας όπου τα κρούσματα την τελευταία εβδομάδα πενταπλασιάστηκαν.