Στο Λασίθι αγωνίστηκαν και διακρίθηκαν δύο Θεσπρωτοί ποδηλάτες

Στην όμορφη και φιλόξενη Κρήτη και συγκεκριμένα στη Νεάπολη Λασιθίου βρέθηκε η αποστολή του Άπειρου για να αγωνιστεί στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας (ΜΤΒ) στα αγωνίσματα XCO & XCC στις 23/24-07-2022, που διεξήχθη από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Λασιθίου και τον Ποδηλατικό Όμιλο Δρήρος Νεάπολης!

Το Σάββατο 23/7 ήταν ο αγώνας στόχος των αθλητών της ομάδας για το ολυμπιακό αγώνισμα XCO τόσο για τον Γιάννη Καραμπουκούκη στην κατηγορία Παίδων όσο και για τον Παναγιώτη Ζύλη στην κατηγορία Μάστερ.

Αξίζει να τονίσουμε ότι συμμετείχαν μόνο δύο αθλητές από την ομάδα μας καθώς τα έξοδα ήταν πάρα πολλά για το ταξίδι κάτι που αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα για τους αθλητές να συμμετέχουν σε τέτοιες διοργανώσεις.

Το ΔΣ της ομάδας αναζητεί χορηγούς για την κάλυψη τουλάχιστον των εξόδων των Πανελληνίων Πρωταθλημάτων.

Ο νεαρός αθλητής της ομάδας Ιωάννης Καραμπουκούκης βρισκόταν σε καταπληκτική κατάσταση, κάτι που επέδειξε και δύο εβδομάδες πριν κατακτώντας την 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου και παράλληλα η διαδρομή ήταν στα μέτρα του με αρκετή παρατεταμένη ανηφόρα ελπίζοντας έτσι για κάτι καλό.

Ξεκίνησε λόγω έλλειψης βαθμών στην τελευταία σειρά ανάμεσα σε 40 περίπου αθλητές και κατάφερε κιόλας από την πρώτη από τις τρεις στροφές των 4χλμ, να περάσει περίπου 7-8ος στο τέλος της ανηφόρας αλλά δυστυχώς μία άτυχη στιγμή έφερε μία σοβαρή πτώση, χωρίς ωστόσο να ευθύνεται ο ίδιος καθώς έπεσε πάνω σε σταματημένο ποδηλάτη μέσα στη μέση της διαδρομής, εγκαταλείποντας έτσι κάθε ελπίδα για διάκριση.

Την ίδια ημέρα το μεσημέρι η τύχη ήταν διαφορετική για τον Παναγιώτη Ζύλη όπου από την πρώτη σειρά της εκκίνησης πραγματοποίησε έναν πολύ συγκεντρωμένο αγώνα και κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να κατακτήσει τη 1η θέση και να στεφθεί Πρωταθλητής Ελλάδος για το 2022 στο αγώνισμα XCO, με διαφορά πάνω από δύο λεπτά από τον δεύτερο αθλητή.

Την Κυριακή 24/7 έλαβε μέρος το αγώνισμα του XCC όπου ο Ιωάννης Καραμπουκούκης παρόλο τον πόνο στον ώμο και το γόνατο έλαβε μέρος και κατάφερε να τερματίσει 20ος ανάμεσα σε 40 αθλητές ξεκινώντας πάλι από την τελευταία σειρά!

Το ΔΣ της ομάδας τον συγχαίρει για τη συνολική προσπάθειά του αυτή τη χρονιά και είμαστε σίγουροι ότι αποτελεί έναν από τους αθλητές που θα απασχολήσουν μελλοντικά το χώρο της ελληνικής ποδηλασίας.

Ο Ζύλης Παναγιώτης στο αγώνισμα του XCC στις 24/7 τερμάτισε στη δεύτερη θέση, και κατέκτησε το Ασημένιο Μετάλλιο.

Ευχαριστούμε όλους όσοι είναι κοντά μας και μας υποστηρίζουν και συνεχίζουμε με δύναμη και ενέργεια το υπόλοιπο της σεζόν!