Λύτρωση στο 72′ με δράστη τον Γκόμεζ για τον Θεσπρωτό, 1-0 το Μακροχώρι

ThesprotosfcΤα….χρειάστηκε για τα καλά ο Θεσπρωτός κόντρα στο Μακροχώρι φθάνοντας σε μια πολύ δύσκολη νίκη με 1-0 που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της παραμονής αφού διατήρησε την διαφορά των 11 βαθμών από την διακεκαυμένη ζώνη και ενώ απομένουν έξι αγώνες για το τέλος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λάζαρου Σέμου πραγματοποίησε την χειρότερη ίσως εντός έδρας εμφάνιση την φετινή χρονιά καθώς εγκλωβίστηκε στο αμυντικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων και παρά την  εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού δεν δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Είναι χαρακτηριστικό προς την μοναδική φορά που έφθασε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, ευτύχησε να σκοράρει με δράστη τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου Ρίκο Γκόμεζ.

Ο έγχρωμος μέσος του Θεσπρωτού ήταν μια πραγματική όαση και σε πολλές περιπτώσεις έδειξε ψήγματα της ποιότητάς του. Στο 72ο λεπτό συνδυάστηκε με τον Δημήτρη Παππά και με ιδανικό πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κύρου λυτρώνοντας την ομάδα του και χαρίζοντας στον Θεσπρωτό μια υπερπολύτιμη όσο και αγχωτική νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό έφθασαν πολύ κοντά πρώτοι στο γκολ αλλά η κοντινή κεφαλιά του Αθανασιάδη από πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην μικρή περιοχή πέρασε άουτ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχωρίζει η πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Α.Ο.Τρικάλων στο Μαρτίνο κόντρα στον Οπούντιο που τον διατήρησε σε απόσταση δύο βαθμών από την….αμαξοστοιχία ΑΕ Καραϊσκάκη που πέρασε σαν σίφουνας και από την Κατερίνη φθάνοντας σε μια ακόμη εντυπωσιακή νίκη με σκορ 3-0 κόντρα στον Βατανιακό.

Θεσπρωτός: Κολιοφούκας, Μώκος, Ασωνίτης (62ο Παππάς), Μπορδούβαλης, Καρύδης, Σουκρήογλου, Ιωάννου, Σιάννης, Αθανασόπουλος (86ο Μπάρκας), Λεοντίου (76ο Λεοντίου), Ρίκο Γκόμες.

Μακροχώρι: Κύρου, Κωτσόπουλος,Αργυρόπουλος, Κιβρακίδης, Μπλούκας, Αθανασιάδης, Γεωργιάδης, Πατσιαβούρας, Ταγκαλίδης, Τάνης, Ζαχαριουδάκης.