Ματς θρίλερ στην Ηγουμενίτσα και μοιρασιά 1-1 για Θεσπρωτό και Κεραμίδι με δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις

Σε ματς θρίλερ με δραματική εξέλιξη και δραματικό φινάλε, Θεσπρωτός και Εθνικός Νέου Κεραμιδίου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Το σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με δύο αποφάσεις του διαιτητή Χουλιάρα από τον Σύνδεσμο Αιτωλοακαρνανίας που καταλόγισε ισάριθμες παραβάσεις πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 89ο λεπτό σε ανατροπή του Κλεμ΄έντε από τον τερματοφύλακα. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των ποδοσφαιριστών του Ρότσα για την διαγραφ΄΄ομενη μεγάλη νίκη ο Εθνικός κατάφερε να πάρει την μπουκιά από το στόμα των κιτρινόμαυρων στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χουλιάρα να υποδεικνύει παράβαση σε ανατροπή μέσα στην περιοχή.

Ο Σεχολάρι νίκησε τον Πάνου και ΄χάρισε έναν ανέλπιστο και απροσδόκητο βαθμό στην ομάδα του.

Οι γηπεδο΄ύχοι που προέρχονταν από την αποκαρδιωτική εμφάνιση και την βαριά ήττα από τον Πιερικό στην Κατερίνη, παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο απέναντι σε ένα πολύ δυνατό αντίπαλο που πάντως στο σημερινό παιχνίδι δεν δικαιολόγησε την βαθμολογική του θέση.

Η ομάδα του Ρότσα είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και σε 2-3 περιπτώσεις θα μπορούσε να προηγηθεί αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ενώ στον αντίποδα δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Πάνου, Νικολάου, Αγγελούλης, Ζαφείρης, Συμεωνίδης, Παλαμούτσης, Ζελέκου, Βιγιάλμπα, Μπουμπούκης, Ροβίνας, Τσιαφίτσας. Επαιξαν και οι Κλεμέντε, Παππάς, Απόστολου και Ράπτης.

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (Μόρας): Πατσιογιώργος, Γιαννίτσης, Κλιγγόπουλος, Καρτσαμπάς, Τουλίκας B., Χατζής, Ιντζόγλου, Κρυεμάδι, Σεχολάρι, Παπαδόπουλος, Ιγγλέζος.