Μεγάλη νίκη για τον Θεσπρωτό, 2-0 τη Νίκη Βόλου-Στεφανίδης και Σαλταπίδας οι σκόρερς-Στην 2η θέση οι “κίτρινοι”

thesprotos1Πραγματοποιώντας την καλύτερη του φετινή εμφάνιση σε εντός έδρας παιχνίδι (για ένα τουλάχιστον ημίχρονο), ο Θεσπρωτός κέρδισε με 2-0 τη Νίκη Βόλου και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα βρίσκεται πλέον στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την κορυφή.

Οι κίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακοί, κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και περιόρισαν τη Νίκη σε παθητικό ρόλο. Η υπεροχή μετουσιώθηκε σε γκολ στο 27ο λεπτό. Ο Σουκρήογλου εκτέλεσε φάουλ τραβήχτηκε να βγάλει οφ-σάιντ τους επιθετικούς η άμυνα της Νίκης, ο Στεφανίδης με κεφαλιά νίκησε τον Σταυράκη δίνοντας το προβάδισμα στον Θεσπρωτό που το δικαιούταν απόλυτα με βάση την εικόνα του αγώνα. Οι “κίτρινοι” πλησίασαν τουλάχιστον άλλες δύο φορές σε ένα δεύτερο γκολ, στο 32ο με τον Στεφανίδη το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Σταυράκης και στην εκπνοή του ημιχρόνου με τον Πέντσα που αστόχησε από πολύ ευνοϊκή θέση ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια του Στεφανίδη, ενώ σε άλλη μια περίπτωση φωνάζουν και για πέναλτι σε χέρι του Χολέβα στη μικρή περιοχή.

Στην επανάληψη είχαμε αλλαγή σκηνικού. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι και μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο. Στα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου πίεσαν ασφυκτικά την εστία του Κωνσταντάκου και απώλεσαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Στο 47ο ο Ναουμίδης εντελώς ξεμαρκάριστος μέσα στη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 53ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού σταμάτησε τον Κρεββατά σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Στο 69ο λεπτό σέντρα του Πασκούλεφ, ο Κρεββατάς πρόλαβε την έξοδο του Κωνσταντάκου αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Αφού πέρασε ανώδυνα το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Θεσπρωτός ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους παίκτες της Νίκης και προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να φθάσουν σε ένα δεύτερο γκολ το οποίο και ήρθε στο 75ο λεπτό. Ο Μητσέλος έκανε τη σέντρα και ο Σαλταπίδας που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά ως αλλαγή με άψογο κοντρόλ και υπεροχο σουτ στην κίνηση έκανε το 2-0 σφραγίζοντας τη νίκη του Θεσπρωτού. Ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος των ¨κιτρίνων” στάθηκε άτυχος στη συνέχεια καθώς τραυματίστηκε στο κεφάλι σε σύγκρουση με αντίπαλο και αντικαταστάθηκε.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μώκος, Πανταζής, Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Αλ, Νάκος, Σουκρήογλου (72ο Σαλταπίδας, 82ο λ.τρ.Κοζάκης), Στεφανίδης, Πέντσας, Γεωργίου (57ο Μπίκας)

Νίκη Βόλου: Σταυράκης, Αλεξανδρής, Πασκούλεφ (77ο Καταρτζής), Χολέβας, Ναουμίδης, Ιβανίδης, Μπαλαράμπε (65ο Κυπτίου), Μπιτσάκος (65ο Κόλα), Κανελλόπουλος, Μέτσε, Κρεββατάς