Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι ο Θεσπρωτός, νέα ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ Β’ στην Ηγουμενίτσα

Share Button

Αξεπέραστο και ανυπέρβλητο αποδείχθηκε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ Β’ για τον Θεσπρωτό που γνώρισε άλλη μία ήττα με σκορ 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας παραμένει καθηλωμένη στον βυθό της βαθμολογίας και όσο δεν κερδίζει η υπόθεση παραμονή φαντάζει ολοένα δυσκολότερη.

Πλέον το πλατανόφυλλο μετράει δέκα αγώνες χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης και το μέλλον διαγράφεται δυσοίωνο με την ομάδα να έχει περιορισμένες λύσεις.

Η διάταξη του Ρότσα

Με μία αλλαγή στο βασικό σχήμα σε σχέση με το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Λάρισας ο Χουάν Ραμόν Ρότσα που προτίμησε τον Μίγγο αντί του Λύγκα.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Τρομπούκης, Γώγος, Βασιλάκης και Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μίγγος, Πανταζέλος, Οικονομικός, Χατζάκος και Μπίκας και μοναδικός προωθημένος ο Δρίτσας σε ρόλο “ψευτοεννιαριού”.

Ο Θεσπρωτός κυνηγούσε την πρώτη του νίκη θέλοντας να ξεκολλήσει από τον βυθό της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα ενισχυμένος από την παρουσία δύο παικτών της πρώτης ομάδας (Μιχαηλίδης, Τζίμας) και με κεκτημένη ταχύτητα από την θριαμβευτική νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας

ο «Δικέφαλος» ήθελε να κατακτήσει ένα ακόμη τρίποντο και να παραμείνει σε επαφή με την κορυφή της βαθμολογίας του βόρειου ομίλου.

Ο Τρομπούκης κράτησε το μηδέν

Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε την πρωτοβουλία από το πρώτο λεπτό έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια.

Στο 13ο λεπτό το δυνατό σουτ του Γκορντετζιάνι εξουδετέρωσε ο Τσιμόπουλος στην πρώτη καλή στιγμή για τον Δικέφαλο.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, ελάχιστες διακοπές και αρκετό καθαρό χρόνο.

Ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε συμπαγής στην άμυνα αποφεύγοντας τα λάθη, ωστόσο είχε εμφανέστατη αδυναμία στο δημιουργικό κομμάτι και δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή με αξιώσεις. Η ομάδα παρατάχθηκε χωρίς κλασικό σέντερ φορ με τον Δρίτσα να παίζει τον ρόλο του “ψευτοεννιαριού” και να μοιάζει έξω από τα νερά του. Ο Τρομπούκης από τα δεξιά είχε συχνές προωθήσεις αλλά αρκετές ημιτελείς προσπάθειες, ενώ ανεκμετάλλευτες πέρασαν 2-3 στημένες φάσεις.

Στο 40ό λεπτό σε μία άριστα οργανωμένη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο πολύ δραστήριος Γκορντεζιάνι πλάσαρε από πολύ πλάγια θέση και με τον Τσιμόπουλο  εξουδετερωμένο ο Τρομπούκης σαν από μηχανής θεός σταμάτησε την πορεία της μπάλας πάνω στην γραμμή στην μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Πλήρωσε ένα λάθος στην άμυνα

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ρότσα έριξε στην μάχη τους Λύγκα και Ρούση θέλοντας να δώσει περισσότερη επιθετική πνοή και φρεσκάδα στην ομάδα του αποσύροντας τους υστερήσαντες Οικονομίκο και Μπίκα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας και στο 51ο λεπτό έφθασε μια ανάσα με τον γκολ με τον Τσιμόπουλο να αποκρούει σωτήρια και με υπερένταση το κοντινό πλασέ του Στέφανου Τζίμα.

Ο 17χρονος Ρούσης προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα από τα δεξιά με την ταχύτητά του και από δικές του ενέργειες οι γηπεδούχοι άρχισαν να πατάνε περισσότερο περιοχή.

Στο 57ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το γκολ αλά το δυνατό σουτ του Δρίτσα μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε ξυστά δίπλα από το δοκάρι του Μπαλωμένου.

Στο 62ο λεπτό η υπεροχή του ΠΑΟΚ καρποφόρησε με τον Τζίμα να αξιοποιεί το λάθος της άμυνας και με σουτ μέσα από την περιοχή να νικάει τον Τσιμόπουλο κάνοντας το 1-0 σε ένα διάστημα στο οποίο ο Θεσπρωτός είχε αναθαρρήσει και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν την ισοφάριση αλλά παρά την πίεση που άσκησαν δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να πετύχουν ένα γκολ με τους φιλοξενούμενους να είναι πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Στο 85ο λεπτό το δυνατό μονοκόμματο σουτ του Μελετίδη τράνταξε το δεξί δοκάρι του Τσιμόπουλου.

Ο Θεσπρωτός δεν κατέγραψε τελική προσπάθεια και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία ακόμη νίκη που τον κρατάει στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος (67ο Ντόντης), Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος (74ο Φάκης), Πανταζέλος, Χατζάκος (81ο Παππάς Ευαγ.), Οικονομίκος (46ο Ρούσης), Μπίκας (46ο Λύγκας), Δρίτσας.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Τσοπούρογλου, Τασιούρας, Μιχαηλίδης, Μορικέλι, Μελετίδης (88ο Νινούα), Γρόσδης (69ο Γιαξής), Μπράντονιτς, Ρικάρντο (46ο Σπυράκος), Χατζηστραβός (80ό Κώττας), Γκορντεζιάνι (46ο Τζίμας)