Νέα εντός έδρας ήττα για τον Θεσπρωτό με 1-0 από την Φιλιππιάδα-Απογοητευτικοί οι “κίτρινοι”

ThesprotosfcΠραγματοποιώντας νέα αποκαρδιωτική εμφάνιση ο Θεσπρωτός ηττήθηκε με 1-0 από τον Εθνικό Φιλιππιάδας στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας και κατρακύλησε στην 7η θέση  σκορπώντας την απογοήτευση στον κόσμο της ομάδας.

Η ήττα αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας για τους “κίτρινους” και ήρθε με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο, όπως και στο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής με τον Ρήγα Φεραίο. Τον Θεσπρωτό να έχει άκαρπη και εδαφική υπεροχή και να παρουσιάζει εμφανέστατο πρόβλημα στην δημιουργία και τους αντιπάλους να αμύνονται μαζικά και να πετυχαίνουν γκολ από το…πουθενά σε μια φάση που φέρει ακέραια ευθύνη ο τερματοφύλακας.

Συγκεκριμένα, στο 65ο λεπτό ο Χριστογιάννης με μια φωτοβολίδα από 35 μέτρα αιφνιδίασε τον πορτιέρο του Θεσπρωτού χαρίζοντας την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Η νίκη του Εθνικού αποκτά μεγαλύτερη σημασία αν υπολογίσει κανείς το γεγονός πως από το 28ο λεπτό αγωνιζόταν με αριθμητικό μειονέκτημα μετά την αποβολή του Τσακανίκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Παρά την αριθμητική υπεροχή και περισσότερο από μία ώρα αγώνα, χρειάστηκε να φθάσουμε στο 70ο λεπτό για να απειλήσει ο Θεσπρωτός με κεφαλιά του Κοζάκη να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 75ο λεπτό το γυριστό σουτ του Στεφανίδη μέσα στην μικρή περιοχή είχε την ίδι τύχη, ενώ η καλύτερη φάση για τον Θεσπρωτό καταγράφηκε στο 76ο λεπτό με τον Χάρη Μπίκα να επιχειρεί δυνατό σουτ αλλά ο εξαιρετικός Μπαντής εκτινάχθηκε κασι έδιωξε σε κόρνερ στο μοναδικό διάστημα (70′-80′) αναλαμπής για τον Θεσπρωτό.

Θεσπρωτός: Κωνσταντάκος, Μώκος (67ο Κοζάκης), Πανταζής (70ο Σαλταπίδας), Μήτσης, Καρύδης, Μητσέλος Α., Σουκρήογλου, Γεωργίου, Στεφανίδης, Τζερεμές (60ο Λεοντίου), Μπίκας

Εθνικός Φιλιππιάδας: Μπαντής, Χριστογιάννης, Κόμνος, Γιαννούλης (51ο Νικολαϊδης), Μαλλάτος, Λέντζος, Κολιάκης (92ο Ανδρικόπουλος), Τσακανίκας, Παπαρούνας (75ο Ρακόπουλος), Γήτας, Λάππας