Νίκη από ατόφιο χρυσάφι για τον  Θεσπρωτό, 3-1 τον ΑΟ Τρικάλων-‘Εκλεψε την παράσταση ο Ζελέκου με 2 γκολ

Με ψυχή και καρδιά χιλίων λεόντων ο διπρόσωπος Θεσπρωτός επικράτησε με 2-1 του Α.Ο. Τρικάλων και έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Το πλατανόφυλλο παρουσίασε δύο πρόσωπα. Ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη και με μεγάλο πρωτσγωνιστή τον Μάριο Ζελέκου έφθασε σε μία πανάξια νίκη που αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ χωρίς πάντως να φανούν απειλητικοί στην αντίπαλη εστία.

Το πλατανόφυλλο συνέχισε να έχει την μερίδα του λέοντος στην κατοχή και την κυκλοφορία αδυνατώντας να βρουν χώρους με τον Βιλάλμπα να είναι αποκομμένος και να μην τροφοδοτείται.

Οι φιλοξενούμενοι διαφύλαξαν τα νώτα τους και προσπαθούσαν να απειλήσουν στην κόντρα επίθεση με αιχμή του δοράτος τον Αλέξίου.

Στο 20ό λεπτό ο τελευταίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον Δασκαλάκη και έκανε το 1-0 βάζοντας πολύ δύσκολα στον Θεσπρωτό που σε ένα ακόμη εντός έδρας παιχνίδι βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ.

Στο 27ο η ομάδα της Ηγουμενίτσας απείλησε για πρώτη φορά αλλά το δυνατό σουτ πάνω στην κίνηση του Βλαχόπουλου μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση υποχρέωσε τον Παπαδόπουλο σε μια δύσκολη απόκρουση.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Θεσπρωτός αναλώθηκε σε μια εντελώς ανούσια υπεροχή με τους παίκτες του ΑΟΤ να κρατάνε με ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα.

Ανατροπή με μπροστάρη τον Ζελέκου

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ρότσα έριξε στην μάχη τους Ζελέκου και Ροβίνα σε μια προσπάθεια να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να δώσει πνοή στην επίθεση.

Στο 47ο ο Ζελέκου με πλασέ από κοντά ύστερα από ασταθή απόκρουση του Παπαδόπουλου έφερε το παιχνίδι στα ίσα σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα έχοντας άμεση επίδραση στον αγώνα.

Το γρήγορο γκολ όπλισε με αυτοπεποίθηση και ψυχολογία τους παίκτες του Θεσπρωτού οι οποίοι κυνήγησαν την πλήρη ανατροπή.

Στο 58ο λεπτό ο Ζελέκου κυνήγησε μια χαμένη μπαλιά, πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Τσιαφίτσα ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία με τον Παπαδόπουλο εξουδετερωμένο.

Ο 28χρονος μεσοεπιθετικός κράταγε το καλύτερο για το 78ο λεπτό όταν με ασύλληπτο βολέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπ΄άλα συστημένη στο παραθυράκι του Παπαδόπουλου βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα.

Η ομάδα του Ρότσα διαχειρίστηκε έξυπνα το προβάδισμα μέχρι την λήξη πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Διαιτητής: Τζόβας, Ευαγγέλου, Διαμαντόπουλος (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούλης (46ο Ροβίνας), Τσώτσος, Κορακιανίτης (46ο Ζελέκου), Ράπτης, Παλαμουτσής, Οικονομίκος, Βιλάλμπα, Βλαχόπουλος, Τσιαφίτσας

Α.Ο.ΤΡΙΚΑΛΑ: Παπαδόπουλος, Τζελής, Κωστόπουλος, Γεωργάκης, Ιωάννου, Σαμαντάς, Μαγκούτης, Μπέγκας, Σκόνδρας Ν.,Κατσαντώνης, Αλεξίου