Νίκη οξυγόνο για τον Θεσπρωτό, 2-0 την Θύελλα Κατσικά-Σκόραρε δις ο Βιλάλμπα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντγκαρ Βιλάλμπα ο Θεσπρωτός πέτυχε τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με σκορ 2-0 επί της αξιόμαχης Θύελλας Κατσικά και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Ο Παραγουανός άσος που εξελίσσεται σε λίρα εκατό για το πλατανόφυλλο σκόραρε δις σε ένα τρίλεπτο στο πρώτο ημίχρονο αποδεικνύοντας την εκτελεστική του δεινότητα.

Η αξιόμαχη Θύελλα δεν παράτησε το παιχνίδι, απείλησε στην επανάληψη βάζοντας δύσκολα στον Θεσπρωτό αλλά δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

To φιλμ του αγώνα από το passports.gr

Στο 4΄ σουτ μακρινό για την Θύελλα με τον Σκανδάλη και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Στο 14΄ σουτ του Βιλαλμπά απέκρουσε ο Θεμελής, ενώ ο τερματοφύλακας της Κατσικά επέκρουσε και το σουτ του Ορφανού από κόρνερ.

Στο 28΄ Κορακιανίτης με σέντρα βρήκε τον Βιλαλμπά, ο οποίος με διπλή προσπάθεια από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 31΄ και πάλι ο Βιλαλμπά σκοράρει από κοντά από σέντρα του Παλαμούτση για το 2-0.

Ένα κακό τρίλεπτο για την Κατσικά, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος της σκοράροντας δις.

Στο 48΄ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Κατσικά με τον Σκανδάλη από κοντά να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δασκαλάκη.

Στο 53΄ σέντρα Κορακιανίτη και κεφαλιά Ρούση, η οποία κατέληξε άουτ.

Σέντρα Γούλα κεφαλιά Βασιλάκη και άουτ η μπάλα στο 63΄.

Στο 66΄ νέα ευκαιρία για την Θύελλα με τον Παππά να στέλνει την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα από σέντρα του Γούλα.

Στο 70΄ ο Πάκος περνά στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Λόκα.

Στο 74΄ σουτ του Τσιαφίτσα άουτ.

Στο 82΄ σουτ του Κωσταμένα καταλήγει στην αγκαλιά του Δασκαλάκη.

Στο 85΄ σέντρα σουτ του Μελιγγιώτη μπλόκαρε στην κλειστή γωνία του ο Δασκαλάκης.

Στο 89΄ ευκαιρία για την Θύελλα, από κόρνερ του Κωσταμένα ο Γούλας βρήκε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Στις καθυστερήσεις ο Γιάννης Γιωτίτσας αποβάλλεται από τον πάγκο της ομάδας.

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούδης, Τσώτσος, Κορακιανίτης, Παλαμούτσης, Ρούσης (77ο Μπενινκάσα), Βιλάλμπα, Βλαχόπουλος, Ράπτης (60ό Ρ΄άπτης), Περνοτσίτσι (65ο Ροβίνας)

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας):Θεμελής, Πετρίδης, Λόκας, Ντόντης, Βασιλάκης, Πότσης, Σκανδάλης, Εμβραΐζογλου (46ο Γούλας), Τουρμούσογλου (55ο Κωσταμένας), Παππάς (82ο Φίλιος), Πολυχρόνης (46ο Μελιγγιώτης).