Νίκη σωτηρία για τον Θεσπρωτό, 1-0 τον Αλμωπό Αριδαίας-Λυτρωτής ο Γιώργος Γώγος στο 88ο λεπτό

Αγκαλιά με την παραμονή στην κατηγορία βρίσκεται ο Θεσπρωτός.

Η ομάδα του Ρότσα επικράτησε δια πυρρός και σιδήρου με σκορ 1-0 του Αλμωπού Αριδαίας και την επόμενη Κυριακή με νίκη ή και ισοπαλία επί του αδιάφορου Πανσερραϊκού τσεκάρει το εισιτήριο και την συμμετοχή του στην νεοσύστατη Super League 2 ανεξάρτητα από τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων.

Ο Θεσπρωτός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων αλλά αξιοποίησε μία στημένη φάση και και με χρυσό σκόρερ τον Γιώργο Γώγο πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που παρουσιάστηκε πολύ διαβασμένη και είχε τις περισσότερες και μεγαλύτερες ευκαιρίες για τη νίκη σε ένα χιτσκοκικό και δραματικό φινάλε.

H διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα ο οποίος είχε όλους τους παίκτες στην διάθεσή του και την ευχέρεια να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα επιφύλασσε μία έκπληξη στο βασικό σχήμα με την χρησιμοποίηση του Ζιώγα στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο οποίος μετρούσε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής, ενώ άλλαξε και τον σχηματισμό σε 3-5-2.

Ο Κίναλης διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τους Γιώργο Γώγο στο κέντρο, ενώ την τριάδα της άμυνας συμπλήρωσαν ο Κωνσταντίνου στα δεξιά και ο Κωνσταντακόπουλος αριστερά.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ζιώγας, Ραμίρεζ, Πούφλης, Γκανσιέρ, Πατσέκο και Μπίκας, ενώ ο Σαραντίδης ήταν ο μοναδικός προωθημένος στον αγαπημένο και προσφιλή σχηματισμό 4-1-4-1.

Προσοχή στις άμυνες

Η λαϊκή ρήση «Ο Γιάννης φοβάται το θεριό και το θεριό τον Γιάννη» ταίριαζε γάντι στην εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιτίας της μεγάλης κρισιμότητας, οι δύο ομάδες πρόσεχαν ως…κόρη οφθαλμού τις άμυνές τους, προσπαθώντας να περιορίσουν στο ελάχιστο τα λάθη και να μην δώσουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να φανεί απειλητικός.

Η συντηρητική έως φοβική προσέγγιση των δύο προπονητών είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κυλήσει χωρίς τις μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες παρά μόνο σποραδικές και μεμονωμένες ενέργειες ή από εκατέρωθεν λάθη.

Παράλληλα η υπερβολική ζέστη που επικρατούσε δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Ο Θεσπρωτός είχε την μερίδα του λέοντος στην κατοχή της μπάλας αλλά η υπεροχή ήταν ανούσια και δεν μετουσιώθηκε σε απειλητικές καταστάσεις παρά μόνο σε υποσχόμενες ευκαιρίες και ημιτελείς προσπάθειες.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, έκλεισαν τους διαδρόμους προς την εστία του Μένιου και ήταν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις.

Στο 12ο λεπτό ο Σαραντίδης προσπάθησε να απειλήσει από πολύ πλάγια θέση αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Μένιο.

Στο 15ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά αλλά το μακρινό σουτ του Γκαγιέγκος βρήκε σε ετοιμότητα τον Κίναλη που απέκρουσε την μπάλα, ενώ η κεφαλιά του Πέττα στο 19ο λεπτό πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν νωθροί και ασύνδετοι με πολλές λάθος μεταβιβάσεις και τα βασικά ατού σε πολύ μέτρια μέρα.

Οι αποστάσεις μεταξύ των γραμμών ήταν μεγάλες, στον άξονα επικρατούσε….πολυκοσμία, ενώ οι Πούφλης και Κωνσταντίνου δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ρήγματα από τις πτέρυγες.

Στο 32ο λεπτό στην πρώτη οργανωμένη επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων- η οποία πάντως προήλθε από λάθος απομάκρυνση του Γκρανσιέρ- ο Γκέσιος έγινε τελικός αποδέκτης με τον Κίναλη να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης οι πορτιέρο του Θεσπρωτού σταμάτησε την κεφαλιά του Βενέτη σε ένα δίλεπτο έντονης επιθετικής δραστηριότητας και πίεσης του Αλμωπού.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς άλλες συγκινήσεις με τον Αλμωπό να μην απειλείται σε κανένα σημείο του αγώνα και να κρατάει πολύ εύκολα την ισοπαλία.

Τυχερός ο Θεσπρωτός, γλίτωσε το γκολ σε δύο περιπτώσεις-Λύτρωση με Γ.Γώγο

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να αιφνιδιάσουν με το ξεκίνημα αλλά το σουτ του Εππα πέρασε δίπλα από το δοκάρι με τους γηπεδούχους να δείχνουν μουδιασμένοι, υποτονικοί και να αφήνουν πολύ χώρο στους αντιπάλους τους οι οποίοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για να προηγηθούν.

Στο 54ο λεπτό άγγιξαν το γκολ αλλά το συρτό ευθύβολο σουτ του Εππα σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού με τους παίκτες του Ρότσα να δείχνουν πελαγωμένοι.

Στο 64ο λεπτό η ομάδα της Πέλλας έφθασε μια ανάσα από το προβάδισμα αλλά ο Γκρανσιέρ σαν από μηχανής θεός έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Πέττα σε μια κραυγαλέα ευκαιρία με τον Αργεντινό να αποδεικνύεται φύλακας άγγελος και να αποσοβεί σίγουρο γκολ που ενδεχομένως θα ήταν και καταδικαστικό.

Ο Ρότσα προσπάθησε να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να βελτιώσει την αποκαρδιωτική εικόνα της ομάδας βάζοντας στον αγώνα τους Τάσο Γώγο και Χρήστο Πέντσα.

Οι αλλαγές έδωσαν προσωρινά επιθετική πνοή, παλμό και ζωντάνια ωστόσο ο ανορθόδοξος τρόπος ανάπτυξης συνεχίστηκε και οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν την πίεση και έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ρότσα έπαιξε το τελευταίο του χαρτί με την είσοδο του Καζβιρόπουλου με τον Θεσπρωτό να κάνει μια απέλπιδα προσπάθεια να πετύχει το γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα.

Στο 88ο λεπτό ο προωθημένος Γιώργος Γώγος μετά από εκτέλεση φάουλ του Ραμίρεζ με ζυγισμένη φαλτσαριστή κεφαλιά νίκησε τον Μένιο εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

Διαιτητής: Στάμος Β. (Αθηνών) Βοηθοί: Οικονόμου Κ. (Δυτικής Αττικής) – Τσιλίκας Ν. (Αιτ/νιας) 4ος: Ματσόυκας Μ. (Αιτ/νίας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος, Ζιώγας (65ο Τάσος Γώγος), Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου (65ο Πέντσας), Μπίκας, Πούφλης, Σαραντίδης, Γκανσιέρ, Πατσέκο (82ό Καζβιρόπουλος), Ραμίρεζ (93ο Σταυρίδης)

ΑΛΜΩΠΟΣ: Μένιος, Βενέτης, Κουρούπης, Γκαγιέγκος (63ο Λουσέρο), Λόμπα, Μεντής (77o Χαντζάρας), Έππας, Ασλαμπάλογλου, Κολτσίδας, Πέττας (77ο Κουλτζιόπουλος), Γκέσιος