Νίκη για τον Ερμή Ηγουμενίτσας στο ντέρμπι με τον ΠΑΣ Γιάννενα και μόνος πρώτος στην βαθμολογία.

Τα κορίτσια μας (Κ18 Γυναικών) φιλοξένησαν σήμερα Σάββατο (17/02) στο κλειστο γυμναστήριο Ηγουμενίτσας την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννενα.

Η ομάδα μας στο πρώτο σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να ισοφαρίσει 9-9, όμως ο ΠΑΣ από την θέση του σέρβις προηγήθηκε με 9-13, όπου ο προπονητής μας Γιάννης Βαμβέσος πήρε το πρώτο time out.
Το άγχος όμως συνέχιζε να καταβάλει τις αθλήτριες μας και στο 11-17 ανάγκασαν ξανά τον προπονητή μας να καλέσει δεύτερο time out.
Κάπου εκεί η ομάδα μας αντέδρασε και ισοφάρισε σε 22-22.
Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική με τις δυο ομάδες να χαρίζουν απίστευτο θέαμα και να πηγαίνουν πόντο πόντο με το σετ να καταλήγει στον ΕΡΜΗ με 28-26.

Στο 2ο σετ τα κορίτσια μας μπήκαν δυναμικά με το σκορ στο 5-1 όμως με συνεχόμενα λάθη η ομάδα του ΠΑΣ ισοφάρισε σε 5-5. Από εκείνο το οι ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ (14-14) μεχρι το 14-18 που η ομάδα του ΠΑΣ πήρε διαφορά, εκεί όμως η κίνηση του προπονητή μας να πάρει time out αφύπνισε τα κορίτσια μας και έκαναν το σκορ 18-18. Πάλι όμως οι δυο ομάδες απέδειξαν ότι ο αγώνας είναι ντέρμπι όμως το σετ πήγε στον ΠΑΣ με 24-26.

Στο 3ο και 4ο τα κορίτσια μας έβγαλαν ψυχή, έκαναν αυτό που ξέρουν και πήραν τα δυο σετ με 25-9 και 25-15 που τις έφεραν στην νίκη

Διακύμανση: ΕΡΜΗΣ-ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 3-1
1ο σετ: 28-26
2ο σετ: 24-26