Share Button

Με ψυχή και καρδιά χιλίων λεόντων ο Θεσπρωτός επικράτησε με 2-0 της Ζακύνθου και έκανε το πλέον αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ομάδα του Ρότσα απομακρύνθηκε και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη παίρνοντας παράλληλα τη ρεβάνς από την ήττα με 4-3 στο παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Το πλατανόφυλλο σε μια πολύ μεστή εμφάνιση αξιοποίησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και έφθασε σε μία πανάξια νίκη κόντρα σε μία πολύ αξιόμαχη ομάδα που βρίσκεται στα ψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Γκολ από στημένη φάση

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις με τους παίκτες των δύο ομάδων να ψάχνουν τα πατήματά τους στον γλιστερασίστ του Βιλάλμπα σταμάτησε στο δοκάρι του Δήμα στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς.

Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και σε 2-3 περιπτώσεις πλησίασαν με αξιώσεις την εστία του Δασκαλάκη με αιχμή του δόρατος τον Λιβέρη χωρίς πάντως να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους.

Στο 34ο λεπτό ο Θεσπρωτός πήρε το προβάδισμα στο σκορ με κοντινό πλασέ του Αγγελούλη ύστερα από κόρνερ του Ζελέκου.

Οι φιλοξενούμενοιι έψαξαν την άμεση απάντηση αλλά το σουτ του Ρίβας μέσα από την περιοχή σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών.

Το παιχνίδι απέκτησε ξαφνικά ρυθμό και στο 37ο λεπτό το αδύναμο σουτ του Περνοτσίτσι μπλόκαρε ο Δήμας σε μια αντεπίθεση των γηπεδούχων με πολύ καλές προυποθέσεις.

Στο 43ο λεπτό ο Βλαχόπουλος αστόχησε εξ επαφής μέσα από την μικρή περιοχή ύστερα από την σέντρα του Κορακιανίτη από τα αριστερά.

Σφράγισε τη νίκη

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα στην επανάληψη και κυνήγησαν την ισοφάριση μεταφέροντας το παιχνίδι στην περιοχή του Δασκαλάκη.

Στο 49ο λεπτό η γυριστή κεφαλιά του Λιβέρη έφυγε δίπλα από το δοκάρι με τον Δασκαλάκη να ελέγχει πάντως την πορεία της μπάλας.

Ο Θεσπρωτός προσπαθούσε να κτυπήσει στην κόντρα αξιοποιώντας τους κενούς χώρους που άφηναν οι νησιώτες ποντάροντας στην ταχύτητα του Ρούση.

Στο 61ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουέβας απομακρύνθηκεβμε δυσκολία από τον Δήμα με την βοήθεια και του δοκαριού.

Στο 62ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αλλά το γυριστό σουτ του Νικολίτσα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Δασκαλάκη.

Στο 65ο λεπτό το πλατανόφυλλο έφθασε και σε δεύτερο γκολ σε μία υπέροχα εκτελεσμένη αντεπίθεση. Ο Κουέβας πρόλαβε στο σημαιάκι του κόρνερ να γυρίσει την μπάλα στον Βιλάλμπα ο οποίος τροφοδότησε τον επερχόμενο Κορακιανίτη με τον τελευταίο να κεραυνοβολεί τον Δήμα για το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Οι νησιώτες κυνήγησαν ένα γκολ για να ξσναμπούν στο παιχνίδι αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Δασκαλάκη.

Στο 81ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού σταμάτησε το σουτ του Ρίβας μέσα από την περιοχή στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα,

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Θεσπρωτού να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη και να αποσπούν δικαιολογημένα το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που αψήφησε τις άσχημες καιρικές συνθήκες και έδωσε βροντερό παρών στις εξέδρες του Δημοτικού Σταδίου

Σε αυτό το σημείο αξίζει να σημειώσουμε ότι αρκετοί οργανωμένοι φίλοι της Ζακύνθου “Απέναντι” ταξίδεψαν στην Ηγουμενίτσα και βοήθησαν την ομάδα τους με την παρουσία τους. Τέλος, στον πάγκο της Ζακύνθου κάθισε ο Μάριος Κωστάκης αφού ο τεχνικός της Ζακύνθου Στάθης Καραμαλίκης ήταν τιμωρημένος με μία αγωνιστική .

Διαιτητής: Φίτσας, Νάσος, Στρακαντούνας (ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούλης, Τσώτσος, Κορακιανίτης, Παλαμούτσης, Ρούσης (79ο Ράπτης), Βιλάλμπα (87ο Ροβίνας), Βλαχόπουλος (79ο Ζαφειρης), Ζελέκου (55ο Κουέβας), Περνοτσίτσι (55ο Οικονομίκος).

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Δήμας, Μαλαμούλης, Λιβέρης, Μούστα, Σουρμπής, Τσιμέλι, Ρίβας, Νικολακόπουλος, Αγκαράι, Νικολίτσας, Τζατζανάς.

Επαιξαν και οι Χατζηστάμου, Γουσέτης, Τσιγκρήλας

1 response on Νίκη από ατόφιο χρυσάφι για τον ψυχωμένο Θεσπρωτό, 2-0 την Ζάκυνθο και τεράστιο άλμα παραμονής

1. Μπράβο στα παιδιά …το όφειλαν ….στους εαυτούς τους και στον Ρότσα!