O Θεσπρωτός, το καμάρι της Ηγουμενίτσας για πρώτη φορά στην ιστορία του στην Β’Εθνική-Νίκησε 3-2 τον Πανσερραϊκό στο φινάλε του πρωταθλήματος

Μεθυσμένη πολιτεία η Ηγουμενίτσα.

Το καμάρι της πόλης, ο Θεσπρωτός πανηγυρίζει την συμμετοχή του στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου για πρώτη φορά στα 73 χρόνια ιστορίας κερδίζοντας τον Πανσερραϊκό με 3-2 στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Η αποδεκατισμένη και λαβωμένη ομάδα του Ρότσα που έπαιζε για δύο αποτελέσματα (του αρκούσε και η ισοπαλία) έβαλε από νωρίς τις βάσεις για τη νίκη καθώς πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο προηγούνταν ήδη με 2-0 χωρίς αυτή τη φορά καρδιοχτύπια και αγωνία μέχρι το τέλος και θα συμμετέχει του χρόνου στη νεοσύστατη Super League 2.

H διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα στερήθηκε των υπηρεσιών τεσσάρων βασικών ποδοσφαιριστών και προχώρησε σε αναγκαστικές αλλαγές στο βασικό σχήμα ανακατεύοντας την τράπουλα παρατάσσοντας ουσιαστικά μία ενδεκάδα ανάγκης.

Ο Κίναλης διατήρησε την θέση του κάτω από τα δοκάρια έχοντας μπροστά του τον Γιώργο Γώγο στο κέντρο, ενώ την τριάδα της άμυνας συμπλήρωσαν ο Ζούρκος στα δεξιά και ο Κωνσταντακόπουλος αριστερά.

Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Ζιώγας, Ραμίρεζ, Πούφλης, Διγκόζης και Καζβιρόπουλος, ενώ ο Σαραντίδης ήταν ο μοναδικός προωθημένος σε σχηματισμό 3-5-2.

Ονειρικό ξεκίνημα με 2 γκολ σε 3 λεπτά

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Θεσπρωτό ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί με το….καλημέρα.

Στο 5ο λεπτό ο Ραμίρεζ τροφοδότησε με κάθετη μπαλιά τον Σαραντίδη ο οποίος με υπέροχο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Καβουσάκη ανοίγοντας το σκορ βρίσκοντας τον δρόμο προς τα δίχτυα για 5η φορά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Σαραντίδης από εκτελεστής έγινε δημιουργός με τον Θεσπρωτό να φθάνει σε δεύτερο γκολ και να βάζει πολύ γερά θεμέλια για τη νίκη. Στο 7ο λεπτό ελίχθηκε από τα αριστερά, επιχείρησε παράλληλη σέντρα και ο Πούφλης που ερχόταν σαν τρέιλερ στο δεύτερο δοκάρι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε ένα ιδανικό και ονειρικό ξεκίνημα για το πλατανόφυλλο.

Ο Θεσπρωτός συνέχισε να είναι επιθετικός και πλησίαζε με ευκολία στα καρέ του Καβουσάκη με τον κεφάτο Σαραντίδη να ταλαιπωρεί την άμυνα των Σερραίων και να αποτελεί μόνιμη απειλή.

Μετά το καταιγιστικό πρώτο εικοσάλεπτο των γηπεδούχων, oι Σερραίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κερδίζοντας μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Την μία και μοναδική φορά που πάτησαν με αξιώσεις την μεγάλη περιοχή του Κίναλη κατάφεραν να σκοράρουν (38ο λεπτό) με κοντινό πλασέ πάνω στην κίνηση του Όλαϊτάν ύστερα από υπέροχη συνδυασμένη προσπάθεια και τελικό αποδέκτη τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού που σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ.

Γκολ με το καλημέρα στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο με τον Κριστιάν Ραμίρεζ στο 48ο λεπτό να σκοράρει με υπέροχη ατομική προσπάθεια και συρτό δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αποκαθιστώντας την τάξη και διώχνοντας οποιοδήποτε πέπλο ανησυχίας μετά την μείωση του σκορ από τον Πανσερραϊκό. Ο Αργεντινός μετά την αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ στο ματς με την Βέροια πρόσθεσε άλλη μία λάτιν…πινελιά.

Το υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού κύλησε σε αργό ρυθμό και χαμηλό τέμπο με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν….αγγαρεία περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα του Κατσικογιάννη προκειμένου να γλιτώσουν την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε και να ξεκινήσουν τις καλοκαιρινές διακοπές.

O Πανσερραϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 με καταπληκτικό βολέ του Λουφάκη στο 93ο λεπτό.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος Γιώργος (87ο Σταυρίδης), Ζούρκος (87ο Μπαλός), Κωνσταντακόπουλος, Ζιώγας, Γώγος Τάσος, Ραμίρεζ, Διγκόζης, Πούφλης, Καζβιρόπουλος (73ο Πετράκης), Σαραντίδης (65o Πέντσας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Καβουσάκης, Ρίντο, Κουτσίδης, Κάλι, Τσόπελας, Μαρκιόνι, Γραβάς, Μασκανάκης, Ολαϊτάν, Μέσι, Θεοδωρίδης.