Οδυνηρή ήττα του Θεσπρωτού στην Ρόδο,1-0 από τον Ιάλυσο-Δυσκολεύει η υπόθεση παραμονή για το πλατανόφυλλο

Έπαιζε τα ρέστα του στην Ρόδο στο παιχνίδι με τον Ιάλυσο ο λαβωμένος Θεσπρωτός προερχόμενος από μεγάλη εμφάνιση και νίκη κόντρα στην Καλαμάτα, αλλά πληρώνοντας μια στιγμή αδράνειας και ολιγωρίας στην άμυνά του, γνώρισε οδυνηρή ήττα με σκορ 1-0 που φέρνει το πλατανόφυλλο στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το πλατανόφυλλο πλήρωσε αφενός τις πολλές και σημαντικές απουσίες και αφετέρου την αδυναμία να τελειώσει τις φάσεις που δημιούργησε έχοντας μάλιστα και το αριθμητικό μειονέκτημα παίζοντας με παίκτη περισσότερο για μισή ώρα.

ΦΩΤΟ: xxsports.org

Από την στιγμή που η ομάδα του Ρότσα δεν μπορεί να κρατήσει μηδέν παθητικό, οφείλει να σκοράρει προκειμένου να παίρνει αποτελέσματα και να μαζεύει βαθμούς. Στην Ρόδο δεν είχε τις λύσεις στο σκοράρισμα ακόμα και όταν ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες και μοιραία ήρθε η ήττα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Χουάν Ραμόν Ρότσα παρέταξε την ομάδα με μία αλλαγή σε σχέση με το νικηφόρο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Καλαμάτα.

Ο Κωνσταντακόπουλος πήρε θέση στο βασικό σχήμα στο αριστερό άκρο της άμυνας στην παρθενική του συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα αντικαθιστώντας τον τιμωρημένο Σερβιλάκη.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κωνσταντάκο κάτω από τα δοκάρια, οι Δημήτρουλας και Κωνσταντακόπουλος βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Σταυρίδης, Νόνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας, Γώγος και Ευθυμίου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Χρήστος Κολλάς.

Βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει το σκορ

Μετά από ένα αναγνωριστικό παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε και ο Θεσπρωτός στο 11ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά στο γκολ. Ο Ραμίρεζ πέρασε τρομερή κάθετη μπαλιά για τον Κόλλα ο οποίος βγήκε σε θέση τετ α τετ με τον Ανδρούτσο, που με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Σαν μην έφθανε αυτό, το πλατανόφυλλο βρέθηκε πίσω στο σκορ στην πρώτη και μοναδική φορά που η άμυνά του βρέθηκε εκτεθειμένη στο πρώτο ημίχρονο. Στο 16ο λεπτό ο Ιάλυσος ο Νατσιόπουλος με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Μαραγκουδάκη και ο τελευταίος κεραυνοβόλησε την εστία του Κωνσταντάκου για το 1-0.

Η ομάδα του Ρότσα έδειχνε να συνέρχεται, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να αντιδράσει κυνηγώντας την ισοφάριση πριν το ημίχρονο.

Στο 34ο λεπτό, ο δραστήριος Ραμίρεζ πάσαρε στον Ευθυμίου που πλάσαρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ανδρούτσου.

Με την πάροδο του χρόνου, οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την πίεση τους, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να πατήσουν με αξιώσεις στην μεγάλη περιοχή του Ιάλυσου και να γίνουν απειλητικοί.

Η αποβολή στην επανάληψη άλλαξε τα δεδομένα

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν με φούρια ψάχνοντας για το δεύτερο γκολ που θα “κλείδωνε” τη νίκη.

Στο 48ο λεπτό, ο Νατσιόπουλος επιχείρησε ξαφνικό μακρινό σουτ με τον Κωνσταντάκο σε ετοιμότητα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μακρυδημήτρης βρήκε ελάχιστα την μπάλα που πέρασε παράλληλα από την εστία σε μια διπλή ευκαιρία για τους νησιώτες.

Ο Θεσπρωτός έκανε αισθητή την παρουσία του για πρώτη φορά στο 52ο λεπτό αλλά το χλιαρό πλασέ του Ευθυμίου από καλή θέση κατέληξε στην αγκαλιά του Ανδρούτσου.

Στο 57ο λεπτό, το πλατανόφυλλο άγγιξε την ισοφάριση. Ύστερα  από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Χατζηδίμπας έκανε κακό υπολογισμό με τον Μπίκα να βγαίνει σε θέση βολής και να σουτάρει λίγο άουτ.

Στο 61ο λεπτό, ο Μαραγκουδάκης διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ, απωθώντας τον διαιτητή Βουρνέλη, ο οποίος του έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε ο Θεσπρωτός, έσφιξε τον κλοιό στην άμυνα των τοξοβόλων (το προσωνύμιο του Ιάλυσου) με τους γηπεδούχους να κλείνονται στο καβούκι τους και να έχουν όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα.

Στο 75ο λεπτό, σέντρα του Κωνσταντακόπουλου από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Κολτσίδα, η μπάλα πέρασε σύριζα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στην μεγαλύτερη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο στο δεύτερο ημίχρονο.

Το υπόλοιπο διάστημα κύλησε με τους γηπεδούχους να κρατάνε σχετικά εύκολα το μηδέν στην άμυνα και τους παίκτες του Ρότσα χωρίς έμπνευση και φαντασία να αναλώνονται σε μία ανούσια υπεροχή.

Μάλιστα οι νησιώτες λίγο έλειψε να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν στο 86ο λεπτό ο Αυγενικού είδε εκτός θέσης τον Κωνσταντάκο, προσπάθησε να σουτάρει από το χώρο του κέντρου, όμως ο πορτιέρο του Θεσπρωτού μπλόκαρε την μπάλα.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Βουρνέλης (Φράγιος, Παπαδόπουλος) από τον Σύνδεσμο της Μακεδονίας.

Κίτρινες: 23′ Γιώργου, 90’+2 Πεταυράκης, 90’+2 Τζελάι, 90’+2 Χειμωνέττος, 90’+6 Ανδρούτσος – 78′ Δημήτρουλας, 81′ Ραμίρεθ

Ιάλυσος (Χοσάδας-Αμπελάς): Ανδρούτσος, Αυγενικού, Μαραγκουδάκης, Γιώργου, Χειμωνέττος Κ, Ρεκλείτης (55ο λ.τρ. Τζελάι), Νατσιόπουλος, Μακρυδημήτρης, Μαρτσάκης (72ο Τερζίου), Πετράκης, Χατζηδίμπας

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Κωνσταντάκος, Νόνης, Σταυρίδης (76ο Κάτσης), Δημητρούλας, Κωνσταντακόπουλος, Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Γώγος, Κολλάς, Ευθυμίου, Μπίκας (88ο Τσιάτας)