Οδυνηρή ήττα για τον Θεσπρωτό, 0-1 από την Νίκη Βόλου-Απομακρύνεται ο στόχος της παραμονής-Ξύπνησαν αργά οι “κιτρινόμαυροι”

Ποδαρικό με το αριστερό για τον Θεσπρωτό στο 2020.

Το πλατανόφυλλο γνώρισε οδυνηρή ήττα με 1-0 από την Νίκη Βόλου στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας στο πρώτο παιχνίδι για το καινούριο έτος και παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με την υπόθεση παραμονής να δυσκολεύει.

Η ομάδα του Χουάν Ρότσα δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σε ένα πολύ κρίσιμο και καθοριστικό για την συνέχεια παιχνίδια με τη Νίκη να είναι ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και να φθάνει δίκαια στη νίκη.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Η ενδεκάδα των κιτρινόμαυρων είχε μία μίνι έκπληξη. Ο νεαποκτηθέντας Αλέξα Βουκομάνοβιτς βρέθηκε στο αρχικό σχήμα παρότι είχε μόλις δύο προπονήσεις με την ομάδα παίρνοντας την θέση του Χρήστου Κολλά, ενώ ο Σερβιλάκης επέστρεψε στο αριστερό άκρο της άμυνας καθώς εξέτισε την ποινή του.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κωνσταντάκο κάτω από τα δοκάρια, οι Δημήτρουλας και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Σταυρίδης, Νόνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας, Γώγος και Ευθυμίου, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βουκομάνοβιτς.

Απόντας ήταν ο τιμωρημένος Σταυρίδης που έχει συμπληρώσει τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Φύλακας άγγελος ο Κωνσταντάκος

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, απουσίαζε η φαντασία με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου και να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν με τον δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι, επιδιώκοντας να μεταφέρουν από την αρχή το παιχνίδι στην αντίπαλη εστία αναπτυσσόμενοι κυρίως με τις προωθήσεις του Δημήτρουλα από τα δεξιά χωρίς ωστόσο να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί ούτε σε ανοικτό παιχνίδι ούτε και από τα κόρνερ που κέρδισαν στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μετά τον αρχικό ενθουσιασμό των κιτρινόμαυρων, οι Βολιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι, κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να αξιοποιήσουν την ταχύτητα των Ισπανών Κρουθ και Λόπεζ Γκαρσία στις αντεπιθέσεις.

Σε μία εξ’αυτών, στο 27ο λεπτό ο Λόπεζ Γκαρσία βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Κωνσταντάκο ο οποίος έδειξε γρήγορα αντανακλαστικά απομακρύνοντας την μπάλα στο αδύναμο πλασέ του Ισπανού.

Στο 35ο λεπτό ο πορτιέρο του Θεσπρωτού αποσόβησε σίγουρο γκολ σε πλασέ εξ’επαφής του Κρουθ σχεδόν πάνω στην γραμμή (οι αμυντικοί σάστισαν νομίζοντας πως ο Ισπανός είναι σε θέση οφσάιντ) κρατώντας το μηδέν σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα με τους Βολιώτες να ανεβάζουν στροφές και να πιέζουν για το γκολ.

Με ήρωα τον Κωνσταντάκο το πλατανόφυλλο κράτησε το μηδέν στην άμυνα σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις με τη Νίκη να έχει την μερίδα του λέοντος στις ευκαιρίες και να βγάζει περισσότερη ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο.

Από την άλλη, ο Θεσπρωτός με τον Βουκομάνοβιτς εκτός κλίματος αγώνα (χωρίς πάντως να τροφοδοτηθεί από τους συμπαίκτες του) και με τα βασικά ατού να υστερούν, πρέπει να αισθάνεται ανακουφισμένος με την λευκή ισοπαλία του ημιχρόνου.

“Φθηνό” γκολ

Στην επανάληψη, οι Βολιώτες έψαξαν το γκολ από το ξεκίνημα.

Στο 48ο λεπτό το φάουλ του Λόπεζ Γκαρσία πέρασε αναξιοποίητο με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι της εστίας του Κωνσταντάκου.

Στο 49ο λεπτό ο Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά στο παιχνίδι. Ο Γώγος επιχείρησε την σέντρα από τα αριστερά αλλά το γυριστό σουτ του Βουκομάνοβιτς έφυγε ψηλά άουτ πάνω από τα δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να αφυπνίζονται, ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να γίνονται περισσότερο απειλητικοί έχοντας ένα διάστημα έντονης πίεσης το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν εκ νέου τα ηνία του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν.

Στο 67ο λεπτό ο Ντομίνγκεζ με δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κωνσταντάκο κάνοντας το 1-0. Ηταν ένα «φθηνό» γκολ με τους παίκτες του Ρότσα να αναλώνονται σε ντρίμπλες έξω από την περιοχή και να αδυνατούν να απομακρύνουν την μπάλα η οποία έφθασε συστημένη στον Ντομίνγκεζ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, ο Θεσπρωτός τα έπαιξε όλα για όλα κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης με την είσοδο των Ευθυμίου και Κολλά να δίνει πνοή και ενέργεια. Στο 76ο λεπτό το σουτ του Νταλά Κόστα πλάγια μέσα από την περιοχή έφυγε δίπλα από το δοκάρι, ενώ στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ευθυμίου μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πλάσαρε στην απέναντι γωνία αλλά η μπάλα έφυγε ξυστά άουτ στην μεγαλύτερη ευκαιρία για το πλατανόφυλλο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά παίχτηκε λίγος καθαρός χρόνος ποδόσφαιρο με πολλές διακοπές και τους φιλοξενούμενους να κάνουν πολλές καθυστερήσεις.

Στο 92ο λεπτό ο Νταλά Κόστα αστόχησε απελπιστικά εντελώς ξεμαρκάριστος μέσα από την μικρή περιοχή στην τελευταία καλή στιγμή των γηπεδούχων οι οποίοι ξύπνησαν αργά.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Κολυτάς από τον Σύνδεσμο Κέρκυρας.

Βοηθοί: Θεοχάρης-Δημήτρης Σκορδίλης (Κέρκυρας) και Λάμπρος Διαμαντής (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κωνσταντάκος, Σερβιλάκης, Δημήτρουλας, Καρβούνης, Νόνης, Κολτσίδας, Μπίκας (62ο Κολλάς), Γώγος (72ο Ευθυμίου), Ραμίρεζ, Νταλά Κόστα, Βουκομάνοβιτς (83ο Κατσής)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Αποστολίδης, Αλιατίδης, Κυριακίδης Σ., Κυριακίδης Κων/νος (60ό Ιορδανίδης), Μπαλάφας, Μπιτσάκος, Ντομίνγκεζ, Καμπαγιέρο (90ό Τσιώλης), Λόπεζ Γκαρσία, Κρουθ (73ο Βοσκόπουλος), Ροχάνο.