Παλικαρίσια ισοπαλία (1-1) του Θεσπρωτού στις Σέρρες-Δύο δοκάρια το πλατανόφυλλο που προηγήθηκε και ισοφαρίστηκε με πέναλτι

Ενας ψυχωμένος, παθιασμένος και άριστα διαβασμένος Θεσπρωτός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τις Σέρρες κόντρα στον φιλόδοξο και με πρωταγωνιστικές βλέψεις Πανσερραϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει γλυκόπικρη γεύση στα χείλη των παικτών του Θεσπρωτού καθώς τα δοκάρια σταμάτησαν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων οι οποίοι θα μπορούσαν να φύγουν ακόμη και με τη νίκη από την πόλη της Μακεδονίας αφου΄ κατάφεραν να προηγηθούν και δέχθηκαν την ισοφάριση με πέναλτι.

Παράλληλα το πλατανόφυλλο συνέχισε την καλή παράδοση που διατηρεί κόντρα στα “λιοντάρια” (περσινός απολογισμός 1 νίκη και 1 ισοπαλία) με το θετικό αποτέλεσμα να δίνει ψυχολογική ώθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ρεσιτάλ ατυχίας με δύο δοκάρια

Η νεανική ομάδα του Ρότσα με άριστο στήσιμο έδωσε χώρο στους γηπεδούχους και προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 4ο λεπτό η κεφαλιά του προωθημένου Σπύρου Βασιλάκη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννίκογλου στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς.

Οι Σερραίοι είχαν μια ανούσια, εδαφική υπεροχή χωρίς όμως να πλησιάζουν με αξιώσεις στην εστία του Τσιμόπουλου. Με αδιάκοπο τρέξιμο και και ακατάπαυστο πρέσινγκ ο Θεσπρωτός μπλόκαρε τα ατού των γηπεδούχων και έκλεισε όλους τους διαδρόμους.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν πολύ επικίνδυνοι στην κόντρα και στο 25ο λεπτό πλησίασαν στο γκολ αλλά στο σουτ του Ιερόθεου Δρίτσα ο Γιαννίκογλου με υπερπροσπάθεια έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και κόρνερ!

‘Αγρια ομορφιά στην επανάληψη

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και σε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο άγγιξαν το γκολ. Στο 63ο ο Τσιμόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μούργου. Στην εξέλιξη της φάσης και στην εκτέλεση του κόρνερ ο Καρασαλίδης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Θεσπρωτός αφου΄ πέρασε ανώδυνα το διάστημα της πίεσης κατάφερε να πα΄ρει το προβάδισμα στο σκορ που δικαιούταν απόλυτα με βάση την εικόνα του αγώνα.

Στο 68ο λεπτό ο Διγκόζης με εξαιρετική μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Δρίτσα ο οποίος με υπέροχο σουτ νίκησε τον Γιαννίκογλου κάνοντας το 1-0 με τον νεαρό άσο να εξιλεώνεται και να παίρνει το…αίμα του πίσω για την φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση με εκτέλεση πέναλτι του Σαϊντ στο 81ο λεπτό που κε΄ρδισε ο Κατσαντώνης σε ανατροπή του από τον Τσιμόπουλο.

Στη συνέχεια το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Πανσερραϊκό να εντείνει την πίεση και να κυνηγά την πλήρη ανατροπή απειλώντας σε 1-2 περιπτώσεις και τον Θεσπρωτό να προσπαθεί να διαφυλάξει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας), Βοηθοί: Δελλιός (Πέλλας), Τσικλιτάρη (Πιερίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (72′ Ζέρης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (76′ Στίνα), Σοφιανός, Ανάκογλου (65′ Κατσαντώνης), Μούργος (76′ Μυστακίδης), Κανίς, Σαΐντ.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος,  Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Βαλιέντε,  Μίγγος, Διγκόζης (82ο Πανταζέλος),  Μπίκας (65ο Λύγκας), Δρίτσας,  Κωνσταντίνου, Μπονίγια.