Παράδοση άνευ όρων του Θεσπρωτού στον Ολυμπιακό Β’-Βαριά ήττα με 4-0 με χατ-τρικ του Πινακά

Ένας αγνώριστος Θεσπρωτός γνώρισε βαριά ήττα στου Ρέντη από τον Ολυμπιακό Β’ και η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει ακόμη περισσότερο.

Πλέον ο αγώνας της προσεχής Τετάρτης με τον Πανσερραϊκό αποκτάει χαρακτήρα τελικού με το πλατανόφυλλο να παίζει το τελευταίο του χαρτί.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο 45λεπτο, επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και πέτυχαν δύο γκολ βάζοντας τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Στο 24ο λεπτό ο Κωστής έκανε το σουτ ασταθής απόκρουση του Κίναλη, ο Βοίλης πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0.

Στο 39ο λεπτό ο Πινακάς με δυνατό σουτ του Πινακά μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Κίναλης σημειώνοντας το 2-0.

Η ομάδα του Ηγουμενίτσας στο ξεκίνημα της επανάληψης άγγιξε το γκολ αλλά ο Ραμίρεζ στάθηκε άτυχος όταν το σουτ που επιχείρησε στο 50ό λεπτό τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους και στη συνέχεια παραδόθηκαν αμαχητί.

Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ταχύτητα και με τον Πινακά στο 62ο λεπτό με σουτ από το σημείο του πέναλτι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο στράικερ του Ολυμπιακού ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 65ο λεπτό σημείωσε χατ-τρικ με κεφαλιά αυτή τη φορά δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του με την ΄άμυνα του Θεσπρωτού να παραπαίει.

Το τελευταίο 25λεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Θεσπρωτό να καλείται να μαζέψει τα κομμάτια του και να βγάλει άμεσα αντίδραση παίζοντας σε λίγα 24ωρα τους κόπους μιας χρονιάς.

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας), Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας), Κομισοπούλου (Χανίων)
Ολυμπιακός: Τζολάκης, Κινκούε, Ανδρούτσος, Φαντιγκά (80′ Ντόι), Ξενιτίδης (67΄Νταμπό), Κανέ (80΄Τσέλιος), Μπαγκαλιάνης, Βοϊλης (70΄ Μπα), Κίτσος (70΄Μαρίνος), Κωστή, Πινακάς
Θεσπρωτός (Ρότσα): Κίναλης, Ντι Αλέσσιο, Γώγος, Κωνσταντίνου, Ζιώγας, Πατσέκο, Ραμίρες, Λύγκας (46ο Πούφλης), Ρομέρο (46ο Στεργίου (64ο Σαραντίδης), Βασιλάκης, Γεωργούσης (64ο Μπονίγια).