Πληγώθηκε στο τέλος ο Θεσπρωτός, 2-2 με τον ΠΑΟ Β’-Μεγάλο κέρδος η εμφάνιση του Πέρεζ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεαποκτηθέντα Πατρίτσιο Πέρεζ στο ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα ο Θεσπρωτός κρατούσε τη νίκη στα χέρια του  απέναντι στον ΠΑΟ Β’ με σκορ 2-1 αλλά πλήρωσε μια στιγμιαία ολιγωρία και αδράνεια της άμυνας και ισοφαρίστηκε στο 85ο λεπτό με το τελικό 2-2 να σφραγίζει τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών σε ένα παιχνίδι που επεφύλαξε πολλές συγκινήσεις, πρόσφερε ωραίο θέαμα και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.

Ο Αργεντινός αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο, πρόσθεσε ποιότητα στην ομάδα και με τις τεχνικές του αρετές έδειξε πως θα ταλαιπωρήσει αφάνταστα τις αντίπαλες άμυνες στην συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Ο Ρότσα εφάρμοσε πιστά το δόγμα “ενδεκάδα που κερδίζει δεν αλλάζει” παρατάσσοντας τους 11 της πρεμιέρας στις Σέρρες στον προσφιλή του σχηματισμό 4-5-1.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, έχοντας μπροστά τους από αριστερά προς τα δεξιά τους Ρίζο, Βασιλάκη, Γώγο και Βαλλιέντε. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μπίκας, Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Διγκόζης και Μίγγος, ενώ μοναδικός προωθημένος στην κορυφή της επίθεσης ο Τόμας Μπονίγια.

Σκόραρε στην μοναδική του φάση-Ο Τσιμόπουλος κράτησε το μηδέν

Ο Παναθηναϊκός κατέβηκε με σαφή πρόθεση να παίξει ανοικτά και στα πρώτα λεπτά δημιούργησε 1-2 επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του πολύ σταθερού Τσιμόπουλου.

Η αμυντική γραμμή των γηπεδούχων λειτουργούσε υποδειγματικά και δεν επέτρεψε στους πράσινους να απειλήσουν άμεσα με τον Βασιλάκη να δεσπόζει με την παρουσία του.

Οι κίτρινοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ αλλά δεν μπορούσαν πατήσουν περιοχή παρουσιάζοντας αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι και με τον Μπονίγια να είναι απομονωμένος και να μην τροφοδοτείται επαρκώς.

Αρκούσε ωστόσο μία στημένη φάση για να μπορέσουν οι κίτρινοι να ανοίξουν το σκορ. Στο 26ο λεπτό ο Χάρης Μπίκας με κοντινή κεφαλιά ύστερα από κεφαλιά πάσα του Δρίτσα (είχε προηγηθεί εκτέλεση φάουλ του Ρίζου) νίκησε το Ασκόν για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αύξησαν την πίεση αρχίζοντας να βρίσκουν διαδρόμους στην αντίπαλη εστία και σε δύο περιπτώσεις πλησίασαν στο γκολ.

Στο 37ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ισοφάριση όταν ο Ταβάρες ξεχύθηκε στην κόντρα (η φάση ξεκίνησε από λάθος του Κωνσταντίνου στην επίθεση και αργή επιστροφή στο αμυντικό transition) αλλά το πλασέ που επιχείρησε η μπάλα έφυγε λίγο άουτ δίπλα από το δοκάρι.

Στο 41ο λεπτό ο Τσιμόπουλος εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία και απεσόβησε σίγουρο γκολ στην κεφαλιά του Τερεζίου.

Το γκολ του Σαρδέλη έσωσε τους «πράσινους» από την πρώτη ήττα

Στην επανάληψη ο Ρότσα έριξε στην μάχη τον Πατρίτσιο Πέρεζ, το μεγάλο μεταγραφικό απόκτημα του Θεσπρωτού στην παρθενική του εμφάνιση με το πλατανόφυλλο, ενώ στην αντίπερα όχθη πέρασε στο παιχνίδι το βαρύ όνομα των πρασίνων και μέλος της U19 Μπιλάλ Αμπντελραχμάν.

Με το καλησπέρα, ο 18χρονος Αιγύπτιος επιθετικός έκανε αισθητή την παρουσία του και στο 47ο λεπτό νικήθηκε από τον Τσιμόπουλο.

Το ίδιο ισχύει και για τον Πέρεζ ο οποίος λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ όταν στο 53ο λεπτό ξεχύθηκε στην αντεπίθεση αλλά στο πλασέ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ δίπλα από το δοκάρι σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Και σαν μην έφθανε αυτό, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ανδρέα Αθανασακόπουλο.

Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά και στο 55ο λεπτό ο Πέρεζ πήρε το αίμα του πίσω και με υπέροχο τελείωμα δείγμα μεγάλης κλάσης σήκωσε στο πόδι το γήπεδο κάνοντας το 2-1 μέσα σε αποθέωση.

Στο 65ο λεπτό ο Θεσπρωτός άγγιξε το 3-1 αλλά ο Μαργκόνι σταμάτησε δύο φορές τον πανταχού παρών και πολύ δραστήριο Δρίτσα ο οποίος έφθασε μια ανάσα από το δεύτερο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα (είχε σκοράρει το μοναδικό γκολ στις Σέρρες).

Ο Παναθηναϊκός άσκησε μεγάλη πίεση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η οποία καρποφόρησε με δράστη τον Σαρδελά στο 85ο λεπτό με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή με τον Θεσπρωτό να χάνει μια μοναδική ευκαιρία να πανηγυρίσει μια μεγάλη νίκη τόσο από για λόγους ουσίας αλλά για το γόητρο και το πρεστίζ του συλλόγου.

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος, Ρίζος, Βαλέντε, Μίγγος (87’ Σεμερτζάκης), Διγκόζης (66’ Λύγκας), Μπίκας (46’ Πέρεθ), Δρίτσας (74’ Χατζάκος), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (87’ Πανταζέλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μαργκόνο, Τουρκοχωρίτης (46’ Σαρδέλης), Εμπό, Σιδεράς (76’ Καρβούνης), Μαρτίνης, Ηλιάδης, Βουτσάς, Αλμπάνης, Αθανασακόπουλος, Ταβάρες, Tερεζίου (46’ Μπιλάλ).