Πληγώθηκε από την άμυνά του ο Θεσπρωτός, εντός έδρας ήττα πισωγύρισμα (4-2) από την Βέροια-Παραμένει πάνω την ζώνη το πλατανόφυλλο

Ματσάρα με τα όλα του στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας με εντυπωσιακή εξέλιξη και διακυμάνσεις στο σκορ αλλά χωρίς αίσιο τέλος για τον Θεσπρωτό που έφυγε με άδεια χέρια.

Ο αγνώριστος στα πρώτα είκοσι λεπτά Θεσπρωτός δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο παρά την κρισιμότητα του αγώνα, δέχθηκε δύο πολύ γρήγορα γκολ από την εξαιρετική Βέροια αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα αλλά «λύγισε» στην επανάληψη γνωρίζοντας τελικά την ήττα με σκορ 4-2.

Σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των υπόλοιπων αγώνων, το πλατανόφυλλο πλέον νιώθει «καυτή» την ανάσα των ομάδων που ακολουθούν και η συνέχεια προμηνύεται δύσκολη με την Βέροια να βάζει φρένο στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων της ομάδας του Ρότσα που «πληγώθηκε» από την άμυνα.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις η ενδεκάδα του Θεσπρωτού με τον Χουάν Ραμόν Ρότσα να έχει μετά από πολύ καιρό τους περισσότερους ποδοσφαιριστές ετοιμοπόλεμους και μεγάλη γκάμα επιλογών.

Ο Κολτσίδας εξέτισε την ποινή του και επανήλθε στο αρχικό σχήμα στην θέση του Κωνσταντακόπουλου, ενώ ο Δημήτρουλας αγωνίστηκε προωθημένος στο χώρο της μεσαίας γραμμής έχοντας στα μετόπισθεν σαν κάλυψη τον Ζούρκο.

Πιο συγκεκριμένα, το πλατανόφυλλο παρατάχθηκε με τον Κίναλη κάτω από τα δοκάρια, οι Ζούρκος και Σερβιλάκης βρέθηκαν στα δύο άκρα της άμυνας και οι Κοντοές, Καρβούνης αποτέλεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Κολτσίδας, Ραμίρεζ, Μπίκας, Ευθυμίου, Δημήτρουλας, ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Κολλάς.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με την ψυχολογία και το ηθικό στα ύψη και με στόχο τη νίκη που θα τους έφερνε «αγκαλιά» με την παραμονή πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Στην αντίπερα όχθη, η Βέροια ταξίδεψε στην Ηγουμενίτσα χωρίς να έχει γευτεί την χαρά της νίκη για έξι σερί παιχνίδια θέλοντας το τρίποντο που θα την διατηρούσε στο κόλπο της ανόδου μέσω της κατάκτησης της 2ης θέσης.

Το α’ημίχρονο

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό ευτύχησαν να προηγηθούν. Ο πρώην κιτρινόμαυρος Πόζογλου που επέστρεψε για δεύτερη φορά στην Ηγουμενίτσα, έβγαλε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Πασά ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Κίναλη, πλάσαρε υποδειγματικά και έκανε το 0-1.

Οι σαστισμένοι γηπεδούχοι έδειξαν να επηρεάζονται από το γρήγορο γκολ και άργησαν να μπουν στο πνεύμα του αγώνα κάνοντας σπασμωδικές κινήσεις.

Η Βασίλισσα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 12ο λεπτό έφθασε και σε δεύτερο γκολ. Ο πολύ δραστήριος Πόζογλου ανατράπηκε καθαρά από τον Κοντοέ, ο ρέφερι υπέδειξε την παράταση, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και παρά την προσπάθεια του Κίναλη που έπεσε στην σωστή γωνία έκανε το 2-0 χωρίς να πανηγυρίσει το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι στριμωγμένοι στα σχοινιά και ζαλισμένοι από τα δύο γρήγορα χτυπήματα του αντίπαλου έδειξαν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Ο Θεσπρωτός είχε τεράστιο πρόβλημα στο χτίσιμο του παιχνιδιού και στη μεταφορά της μπάλας προς την επίθεση, την ίδια στιγμή που η Βέροια αρκούνταν στο οργανωμένο του πρέσινγκ ψηλά αξιοποιώντας άριστα τα τεράστια κενά στην άμυνα των «κιτρινόμαυρων» που πελαγοδρομούσε.

Η πρώτη αντίδραση για τον Θεσπρωτό ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο Ευθυμίου που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Δημήτρουλα.

Στο 38ο λεπτό ο Κολλάς πάσαρε στον Κολτσίδα αλλά το δυνατό σουτ του τελευταίου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι με τον Θεσπρωτό να δείχνει σημάδια ανάκαμψης.

Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 43ο λεπτό. Ο Ραμίρεζ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κολλάς στην καρδιά της άμυνας έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Βοσνιάδη για να μειώσει σε 2-1 σε ένα καίριο σημείο του αγώνα με τον Θεσπρωτό να βγάζει ενέργεια και παλμό.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ευθυμίου ανατράπηκε από τον Μανιώτη και ο Κολλάς με ψύχραιμη εκτέλεση έφερε το παιχνίδι στα ίσα πληρώνοντας ουσιαστικά με το ίδιο νόμισμα την Βέροια βάζοντας «φωτιά» στις εξέδρες.

Το β’ημίχρονο

Στην επανάληψη, μετά το ματς-ροντέο του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες έδειχνα να προσέχουν περισσότερο τα μετόπισθεν.

Ο Θεσπρωτός είχε την εδαφική υπεροχή  χωρίς πάντως να πλησιάζει με αξιώσεις στην εστία του Βοσνιάδη με την Βέροια να δείχνει ευάλωτη στην άμυνα αλλά παράλληλα και πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με αιχμή του δόρατος τον Πόζογλου.

Στο 55ο λεπτό η βασίλισσα  άγγιξε το γκολ αλλά ο Κίναλης αποσόβησε ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Σιμόνι ύστερα από φάουλ του Πόζογλου γλιτώνοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Στο 65ο λεπτό η Βέροια έφθασε μία ανάσα από το δεύτερο γκολ αλλά ο Πασάς δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε ανυπεράσπιστη εστία και τον Κίναλη εξουδετερωμένο.

Η τρίτη απόπειρα αποδείχθηκε και φαρμακερή. Στο 72ο λεπτό ο Μπλέτσας με δυνατό σουτ νίκησε τον Κίναλη δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του που δικαιούνταν απόλυτα με βάση την μορφή του αγώνα.

Στο διάστημα που απέμενε ο Θεσπρωτός προσπάθησε να επαναλάβει το.. κατόρθωμα του πρώτου ημιχρόνου αλλά οι φιλοξενούμενοι έμαθαν από το πάθημα και παρουσιάστηκαν καλύτερα διαβασμένοι και περισσότερο προσεκτικοί στην άμυνα με αποτέλεσμα να απειληθούν ελάχιστα παίζοντας παράλληλα και με τον χρόνο.

Στις καθυστερήσεις και σε μία ακόμη φαρμακερή αντεπίθεση η Βέροια έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με τον Σιμόνι να τελειώνει υποδειγματικά την φάση κάνοντας το 4-2.

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Ζούρκος, Καρβούνης, Κοντοές, Κολτσίδας, Σερβιλάκης, Ραμίρεζ, Δημήτρουλας (69ο Καζβιρόπουλος), Μπίκας (72ο Νταλά Κόστα), Κολλάς, Ευθυμίου (80ό Ευθυμίου).

ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Ταϊρης, Μπλέτσας, Μανιώτης, Πασάς, Βεργώνης (79ο Πολύζος), Στάμου, Πέντα (41ο λ.τρ. Ζούρκος Ν. 46ο λ.τρ. Σιμόνι), Γεωργιάδης, Καραγιάννης, Πόζογλου.