Πλήρωσε ένα λάθος στην άμυνα ο Θεσπρωτός, ήττα με 1-0 στην ‘Αρτα από την Αναγέννηση

Ο Θεσπρωτός ηττήθηκε στην ‘Αρτα από την τοπική Αναγέννηση στο κατάμεστο από 1000 και πλέον φίλους των γηπεδούχων Δημοτικό Στάδιο της πόλης και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα παραμένει στην κόψη του ξυραφιού στην μάχη για την παραμονή στην κατηγορία.

Το πλατανόφυλλο παραμένει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη και προετοιμάζεται πλέον για το πολύ κρίσιμο παιχνίδι-“τελικό” με την Θύελλα Κατσικά την επόμενη Κυριακή στην Ηγουμενίτσα.

Σε εξαιρετικό “φεγγάρι” η Αναγέννηση, που βλέπει πλέον προς τα πάνω, έχοντας ξεφύγει οριστικά από τις επικίνδυνες θέσεις!

Στην βασική ενδεκάδα Δασκαλάκης και Βαρέλα

Στο αρχικό σχήμα του Θεσπρωτού βρέθηκαν ο τερματοφύλακας Στράτος Δασκαλάκης (21 χρόνων) και ο Αργεντινός Άρον Τόμας Βαρέλα (22 χρόνων) στο ντεμπούτο τους με την φανέλα με το πλατανόφυλλο. Στην ενδεκάδα επέστρεψε και ο Αγγελος Τσώτσος που εξέτισε την ποινή της μία αγωνιστικής λόγω καρτών. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο πέρασε στον αγώνα ο 17χρονος Μπενινκάσα.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, η Αναγέννηση ανέκτησε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Δασκαλάκη. Στον αντίποδα ο Θεσπρωτός έδωσε έμφαση στα μετόπισθεν και προσπαθούσε να απειλήσει στην κόντρα αξιοποιώντας την ταχύτητα του Ρούση.

Η ομάδα του Ρότσα πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια και ολιγωρία της άμυνας και δέχθηκε το γκολ στο 39ο λεπτό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο Ρότσα έριξε στην μάχη τους Τσιαφίτσα και Βλαχόπουλο θέλοντας να δώσει περισσότερη πνοή στην επίθεση ωστόσο οι κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Μπαλαούρα με την Αναγέννηση να κλείνει τους διαδρόμους και να αμύνεται σωστά.

Στο τελευταίο τέταρτο ο Ελληνοαργεντινός τεχνικός του Θεσπρωτού τα έπαιξε όλα για όλα περνώντας στο παιχνίδι τον Αρτινό Φώτη Ροβίνα και τον Μπενινκάσα παίζοντας φουλ επίθεση κυνηγώντας το γκολ της ισοφάρισης χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να έρθει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης παίζοντας κατά κύριο λόγο με γεμίσματα και καμινάδες.

13′ Πρώτο σουτ στο ματς, με τον Κορομηλά να σουτάρει άστοχα εκτός περιοχής, σε μια φάση που ήλεγχε ο Δασκαλάκης.

20′ Πρώτη σημαντική φάση στο ματς, με τον Μπεκατώρο να κλέβει και να σουτάρει διαγώνια, το Δασκαλάκη να διώχνει, και τον Κωνσταντίνου που προσπάθησε να σκοράρει στην επαναφορά, να κοντράρεται.

23′ Δυνατό σουτ του Μανιώτη στην κίνηση, περνά πάνω από τα δοκάρια.

29’ Επικίνδυνο σουτ του Βαρέλα, στη συμβολή των δοκών του Μπαλαούρα που έλεγχε τη φάση καθώς είχε κλείσει τη γωνία του.

36′ Ο Ρούσης βρήκε πολύ χώρο από αριστερά, πάτησε περιοχή και σούταρε, με τον Μπαλαούρα να μπλοκάρει σταθερά.

37′ Μακρινό σουτ του Ζελέκου πάνω από τα δοκάρια.

39’ Εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν απομακρύνει και ο Φερεντίνος με σκαστό σουτ, γράφει το 1-0, σκοράροντας για δεύτερο σερί ματς!

42′ Κεφαλιά του Βιγιάλμπα μετά από κόρνερ του Ρούση, φεύγει άουτ.

45′ Εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, κεφαλιά του προωθημένου Λισγάρα περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια.

48′ Επικίνδυνο φάουλ του Ρούση διώχνει ο Μπαλαούρας, με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ καθώς επιχείρησε να μπει στη φάση ακάλυπτος παίκτης του Θεσπρωτού.

52′ Επικίνδυνη σέντρα του Κυριάκη περνά ελάχιστα από το κεφάλι του προωθημένου Θεοδωράκη.

62′ Ωραία ατομική ενέργεια του Παπανίκου, που απέφυγε δύο αντιπάλους καταλήγει σε αδύναμο σουτ με το αριστερό, που μπλόκαρε ο Δασκαλάκης.

71′ Ο Βλαχόπουλος τσίμπησε με το κεφάλι από τον Παπανίκου, όμως ο Μπαλαούρας πριν γίνει επικίνδυνος πρόλαβε και βγήκε, κερδίζοντας και το επιθετικό φάουλ.

Διαιτητής:  Γιώργος Φίτσας  (ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας), Λευτέρης Ροκοπάνος (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας) Νίκος Στρακαντούνας (ΕΠΣ Πρέβεζας Λευκάδας).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ: Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Θεοδωράκης, Παππάς (88ο Πλαστουργός), Κωνσταντίνου (75ο Πάνος), Μανιώτης, Φερεντίνος (59o Ζυγκερίδης), Κορομηλάς (59ο Κορομηλάς), Κυριάκης (88ο Μουσιωτίτσας)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Δασκαλάκης, Ορφανός, Αγγελούδης (75ο Ροβίνας), Τσώτσος, Κορακιανίτης (85o Ράπτης), Παλαμούτσης, Ρούσσης, Βιγιάλμπα, Μπουμπούκης (46ο Βλαχόπουλος), Ζελέκου (46ο Τσιαφίτσας), Βαρέλα (69o Μπενινκάσα)