Πλήρωσε ένα “νεκρό” τρίλεπτο στην επανάληψη ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-0 από τον νεοφώτιστο Μακεδονικό

Η βραχύβια αήττητη πορεία του Θεσπρωτού στο πρωτάθλημα της Super League 2 τερματίστηκε στην Ευκαρπία με την ομάδα της Ηγουμενίτσας να γνωρίζει την ήττα με σκορ 2-0 από τον νεοφώτιστο Μακεδονικό.

Ο τερματοφύλακας Τσιμόπουλος με 2-3 εντυπωσιακές αποκρου΄σεις κράτησε ανέπαφη την εστία του στο πρώτο ημίχρονο αλλά στην επανάληψη με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Το πλατανόφυλλο είχε τις δικές του στιγμές στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να τις μετουσιώσει σε γκολ και πληγώθηκε από την ΄άμυνά του χωρίς να βγάλει αντίδραση όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η διάταξη του Θεσπρωτού

Με μια αλλαγή σε σχέση με τα προηγούμενά παιχνίδια με Πανσερραϊκό και ΠΑΟ Β΄ παρατάχθηκε ο Θεσπρωτός καθώς ο Βαλιέντε που ήταν βασικός στα δυο προηγούμενα ματς έμεινε εκτός αποστολής και τη θέση του πήρε ο Τρομπούκης.

Ο Τσιμόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, έχοντας μπροστά τους από αριστερά προς τα δεξιά τους Ρίζο, Βασιλάκη, Γώγο και Τρομπούκη Στο χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μπίκας, Δρίτσας, Κωνσταντίνου, Διγκόζης και Μίγγος, ενώ μοναδικός προωθημένος στην κορυφή της επίθεσης ο Τόμας Μπονίγια.

Στην αντίπερα όχθη για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα του Μακεδονικού βρε΄θηκε ο Απόστολος Σαραντίδης αγωνιζόμενος για πρώτη φορά κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Τσιμόπουλος και δοκάρι κράτησαν το μηδέν για τον Θεσπρωτό

O Θεσπρωτός απείλησε για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό όταν ο Μπονίγια βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ Γουναρίδη.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή χωρίς πάντως να πλησια΄σουν με αξιώσεις την εστία του Τσιμόπουλο με την ομα΄δα του Ρότσα να προσέχει περισσότερο τα μετόπισθεν και να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα.

Στο 16ο λεπτό η κεφάλια Δρίτσα μετά από σέντρα Μπίκα μπλόκαρε ο Γουναρίδης με τους κιτρινόμαυρους να πατάνε για δεύτερη φορά την περιοχή των αντιπάλων.

Ο Μακεδονικός στην πρώτη του αξιόλογη επίσκεψη στα καρέ του Τσιμόπουλου άγγιξε το γκολ στο 26ο λεπτό αλλά η προσπάθεια του Μιλισάβλιεβιτς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σε ένα δίλεπτο έντονης πίεσης από πλευράς γηπεδούχων ακολούθησε φάση διαρκείας με τον Τσιμόπουλο να δείχνει εντυπωσιακά αντανακλαστικά και να κρατάει ανέπαφη την εστία του αρχικά σε κεφαλιά του Σαραντίδη και στη συνέχεια σε σουτ του Μιλισάβλιεβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τσιμόπουλος κατέβασε και πάλι τα ρολά στο πολύ δυνατό σουτ του Τσουκάνη.

Δύο γκολ σε τρία λεπτά

Με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα ο Μακεδονικός έχοντας σε μεγάλη μέρα τον δαιμόνιο Μιλισάβλιεβιτς πέτυχε δύο γκολ βάζοντας γερά θεμέλια για την τελική επικράτηση.

Ο Σέρβος ποδοσφαιριστής στο 60ό λεπτό πήρε το ριμπάουντ ύστερα από ασταθή απόκρουση του Τσιμόπουλου που δεν κατάφερε να διώξει μακριά και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι απέναντι στον σαστισμένο και μουδιασμένο Θεσπρωτό και στο 63ο λεπτό ο νεοεισελθώντας Σιμόνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας και με κοντινό πλασέ νίκησε στο τετ-α-τετ τον πορτιέρο των κιτρίνων ζευγαρώνοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν αντίδραση αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τους γηπεδούχους να κρατάνε πολύ άνετα το προβάδισμα και να πανηγυρίζουν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Στο 87ο λεπτό ο Μακεδονικός βρέθηκε μία ανάσα και από το τρίτο γκολ όταν το σουτ του Τσιλιγγίρη και με εξουδετερωμένο τον Τσιμόπουλο, οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στην γραμμή.

Στα θετικά καταγράφεται το ντεμπούτο με την φανέλα με το πλατανόφυλλο του Αδαμάκη που αγωνίστηκε για 13 λεπτά.

Με το Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο στο προσκήνιο βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι. Παιδιά του Χωριού και της Ακαδημίας του Μακεδονικού συνόδευσαν τις δύο 11άδες και χειροκροτήθηκαν!

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας), Βοηθοί: Μάνος, Παραφέστας (Λάρισας)

Μακεδονικός (Αμανατίδης): Γουναρίδης, Μπρατσιάνη, Λισγάρας, Σαραγιώτης, Τσουκάνης, Λεωνιδόπουλος, Παναγιωτούδης, Μιλισάβλιεβιτς (68ο Τσιλιγγίρης), Σαραντίδης (60ό Σιμόνι), Γαρύφαλλος, Ζαννάκης (68ο Σάντσεζ).

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Βασιλάκης, Γώγος,  Ρίζος, Τρομπούκης,  Μίγγος (50ό Μαρτίνεζ), Διγκόζης (61ο Λύγκας), Μπίκας (77ο Πανταζέλος), Δρίτσας (77ο Αδαμάκης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια