Πλήρωσε τα λάθη του ο Θεσπρωτός, ήττα με 2-1 από την Βέροια και αποκλεισμός από το Κύπελλο

Η πιο αποτελεσματική, ουσιαστική και εύστοχη στην τελική προσπάθεια Βέροια κέρδισε τον Θεσπρωτό με 2-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας στο πρώτο της επίσημο παιχνίδι για τη νέα αγωνιστική σεζόν έδειξε καλό πρόσωπο για ένα τουλάχιστον ημίχρονο πληρώνοντας μεμονωμένα λάθη που κόστισαν ακριβά απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε περισσότερο έτοιμη.

Οι επιλογές του Ρότσα

Ο Ρότσα στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στους παίκτες από τη περσινή ομάδα με αποτέλεσμα στο αρχικό σχήμα να βρεθούν τρία νέα πρόσωπα και οκτώ παλιοί.

Ο Δημήτρης Παππάς υπερασπίστηκε την εστία, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν από δεξιά προς αριστερά οι Βαλιέντε, Γώγος, Βασιλάκης και ο νεοφερμένος Ρίζος. Στον χώρο της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι παλιοί Κωνσταντίνου, Διγκόζης και Λύγκας και οι νεαποκτηθέντες Μίγκος και Δρίτσας. Μοναδικός προωθημένος ο Τόμας Μπονίγια.

Προβάδισμα σε κομβικό σημείο

Η Βέροια πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα προσπαθώντας να μεταφέρει το παιχνίδι προς την εστία του Θεσπρωτού

Στο 1ο λεπτό ο Μπελεβώνης έβγαλε μπροστινή μπαλιά για τον Φασίδη, ο οποίος “φάτσα” με το τέρμα πλάσαρε αλλά ο Παππάς έδιωξε σωτήρια.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 6ο λεπτό με τον Βασιλάκη να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά ο Παπαδόπουλος με τρομερή επέμβαση έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές.

Στο 15ο λεπτό  ο Μπονίγια δεν πήδηξε στον σωστό χρόνο στην σέντρα του Ρίζου από τα αριστερά και η κεφαλιά του πέρασε ψηλά πάνω από το δοκάρι.

Οι παίκτες του Ρότσα είχαν ορισμένες βεβιασμένες, επιπόλαιες και βιαστικές επιλογές στο τελευταίο τρίτο, ενώ σε 3-4 περιπτώσεις έπεσαν στην παγίδα του οφσάιντ.

Ο δραστήριος Κωνσταντίνου ήταν ο κύριος μοχλός ανάπτυξης των κιτρινόμαυρων, ενώ ο κινητικός Μπονίγια δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της Βέροιας.

Στο 31ο λεπτό ο Ρίζος με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ απείλησε τον Παπαδόπουλο με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 34ο λεπτό η Βέροια έκανε αισθητή την παρουσία της αλλά στο μονοκόμματο σουτ του Φασίδη ύστερα από κόρνερ του Μπουκουβάλα  η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 37ο λεπτό η Βασίλισσα του Βορρά άνοιξε το σκορ. Υστερα από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Μπουκουβάλα στην πλάτη της άμυνας ο Φασίδης με ψύχραιμο πλασέρ νίκησε τον Παππά για να κάνει το 1-0.

Γκολ και πάλι από λάθος

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Θεσπρωτός πίεσε χωρίς πάντως να απειλήσει με αξιώσεις.

Η Βέροια έδειξε βαρύτητα στα μετόιπισθεν προσπαθώντας να διαφυλάξει το εύθραυστο 1-0 και να χτυπήσει στην κόντρα.

Στο 54ο λεπτό ο Μπουόλι ξεχύθηκε στην κόντρα και ανατράπηκε από τον Βασιλάκη με τον διαιτητή να υποδεικνύει την παράβαση

Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση ξεγελώντας τον Παππά κάνοντας το 2-0 κόβωντας τα πόδια των παικτών του Θεσπρωτού.

Ο Ρότσα πέρασε στο παιχνίδι τον Μπίκα προσπαθώντας να προσθέσει δημιουργικότητα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ παράλληλα έριξε στην μάχη τρεις νέους παίκτες, τους Σεμερτζάκη, Μαντζουρανάκη και Τρομπούκη θέλοντας να φρεσκάρει την ομάδα.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε παρά τις αλλαγές με την Βέροια να υπερασπίζεται το προβάδισμα χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα απειλώντας μάλιστα και με άλλο γκολ.

Στο 75ο λεπτό ο Παππάς απέκρουσε το σουτ του Μπουκουβάλα σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με την φάση να προέρχεται και πάλι από αβίαστο λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Στο 85ο λεπτό ο Κωνσταντίνου άγγιξε το γκολ αλλά στο σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ δίπλα από το δοκάρι.

Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπονίγια με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με τον Αργεντινό να επιβραβεύεται με ένα γκολ για την μαχητικότητά του.

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Παππάς, Βαλιέντε (65ο Τρομπούκης), Γώγος (60ό Μαντζουρανάκης , Βασιλάκης, Ρίζος, Λύγκας (67ο Μαρτίνεζ), Διγκόζης (60ό Σεμερτζάκης), Κωνσταντίνου, Μίγκος. Δρίτσας (60ό Μπίκας), Μπονίγια.

ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Ντουμάνης, Παπαχρήστος (77ο Κατσούκης), Περδίκης, Στίκας, Μπλέτσας, Ορφανίδης (77ο Μουχάλης), Μπουκουβάλας. Φασίδης (68ο Ισαακίδης), Μπελεβώνης (53ο Μασούρας), Μπουόλι.