Πλήρωσε τις απουσίες του, ήττα πισωγύρισμα του Θεσπρωτού, 1-0 από την Καστοριά στην Ηγουμενίτσα

Λαβωμένος και πληγωμένος από τις απουσίες βασικών παικτών ο ασύνδετος Θεσπρωτός υπέστη ήττα πισωγύρισμα με σκορ 1-0 από την πολύ αξιόμαχη Καστοριά και έχασε πολύτιμο έδαφος στην βαθμολογία.

Οι απουσίες των Τώτσου, Ευθυμιάδη και Ζελέκου έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα διαταράσσοντας την χημεία και τους αυτοματισμούς της ομάδας του Ρότσα που δεν βρήκε λύσεις.

Ανούσια υπεροχή

Οι γηπεδούχοι  απείλησαν για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό αλλά το δυνατό σουτ του Κλεμέντε πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Τσαρούχα.

Η ομάδα του Ρότσα παρουσίασε ορισμένες δυσλειτουργίες στην ανάπτυξη με αρκετά αβίαστα λάθη και βεβιασμένες επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Η Καστοριά δεν περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο παίζοντας ανοικτά χωρίς πάντως να πατάει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή απειλώντας κυρίως με τα δυνατά πλάγια του Μανακίτσα.

Στο 17ο λεπτό το μακρινό σουτ του Παπουτσίδη δεν ανησύχησε τον Σιδεράκη που ήλεγχε την πορεία της μπάλας.

Στο 35ο λεπτό ο Τσιαφίτσας έγινε τελικός παραλήπτης της μπάλας αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή δεν βρήκε στόχο με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Οι παίκτες του Ρότσα ήταν υποτονικοί και νευρικοί και δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ολιγωρία στην άμυνα

Με την έναρξη της επανάληψης ο Ρότσα έριξε στο παιχνίδι τους Ραπτη και Ορφανό σε μια προσπάθεια να διορθώσει τα κακώς κείμενα και να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα.

Η ομαδα παρουσίασε την ίδια εικόνα με πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις.

Η Καστοριά άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και στο 52ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Σαχινίδης με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σιδεράκη στην αριστερή του γωνία ύστερα από αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν.

Το έργο και η αποστολή των κιτρινόμυρων δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο με τους παίκτες της Καστοριάς να παίζουν πλέον με μεγαλύτερη σιγουριά και αυτοπεποιήθηση.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τα ίδια προβλήματα στην ανάπτυξη, ενώ κυριεύτηκαν με περισσότερο άγχος.

Στο 63ο λεπτό το φάουλ του Τσιαφίτσα από πλεονεκτική θέση ακριβώς στην γραμμή της περιοχής πέρασε ανεκμετάλλευτο με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Οι γουναράδες έβγαιναν επικίνδυνα στην κόντρα βρίσκοντας διαδρόμους στην άμυνα του Θεσπρωτού. Στο 72ο λεπτό στο ανάποδο ψαλίδι του Πάλλα, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80ό λεπτό ο Βιλάλμπά σκόραρε από κοντά αλλά το γκολ ακυρώθηκε με τον σκόρερ να υποδεικνύεται εγκαίρως σε θέση οφσάιντ.

Ο Θεσπρωτός τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία δέκα λεπτά κυνηγώντας την ισοφάριση αλλά έπαιζε τελείως ανορθόδοξα.

Το πλατανόφυλλο θα μπορούσε να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά ο μοναδικός διασωθέντας Βιλάλμπα δεν βρήκε στόχο με σουτ από πλάγια μέσα από την μικρή περιοχή στις καθυστερήσεις.

Διαιτητής: Τσιώρης (Αρτας),  Αθανασίου (‘Αρτας), Ζιώγας (Πρέβεζα-Λευκάδα)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Σιδεράκης, Νικολάου, Αγγελούλης, Ραπτόπουλος (46ο Ορφανός), Συμεωνίδης (74ο Πανταζής), Παλαμούτσης (67ο Ζαφείρης), Τσιαφίτσας, Μπουμπούκης (60ό Παππάς), Κλεμέντε (46ο Ράπτης), Βιλάλμπα, Ροβίνας

ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Τσαρούχας, Μαγγίζης, Καπλάνι, Τσάκνης, Φωλίνας, Γκέκας, Σβίρος (57ο λ.τρ. Πάλλας), Μανακίτσας, Παπουτσίδης (74ο Αφεντουλίδης (90ό Κυριάκος), Τσάνι, Σαχινίδης (74ο Δήμου (90ό Μωυσίδης).